Ухвала суду № 43162329, 17.03.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2015
Номер справи
826/15155/14
Номер документу
43162329
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/15155/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

У Х В А Л А

Іменем України

17 березня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» до Державної прикордонної служби України в особі Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» про скасування постанови,

В С Т А Н О В И Л А:

У жовтні 2014 року позивач - Приватне акціонерне товариство «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України», звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної прикордонної служби України в особі Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» про визнання протиправною та скасування постанови «Про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень» за №147 від 12.08.2014 про накладення штрафу 8 500 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року - без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які надають право в'їзду в Україну ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, як громадянці України, оскільки документи, передбачені Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" нею не подавались. Таким чином, перевізник Приватне акціонерне товариство «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» перед початком міжнародного пасажирського перевезення повинен був перевірити наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування (документу громадянина країни прямування, або візи на документі особи, який не підтверджує приналежність до громадянства України), транзиту, що призвело до перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів. За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, постановою Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України №147 від 12.08.2014 у справі про правопорушення, пов'язане з відповідальністю перевізника під час здійснення міжнародних пасажирський перевезень, на позивача накладено штраф у розмірі 8500,00грн. за порушення ч.1 ст.1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень". Відповідно до вказаної постанови позивач здійснив перевезення через державний кордон України 06 серпня 2014 року, о 19 год. 00 хв., рейсом №402 за маршрутом «Франкфурт-Київ», у пункт пропуску «Бориспіль» м. Бориспіль, відкритий для міжнародного повітряного сполучення, без необхідних документів для в'їзду до держави прямування - України особи без громадянства Федеративної Республіки Німеччини ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, яка пред'явила на паспортний контроль документ для подорожей особи без громадянства Федеративної Республіки Німеччини НОМЕР_1, виданий 11.06.2014, в якому була відсутня віза, що надає право на в'їзд в Україну.

Підставою для винесення постанови №147 від 12.08.2014 був протокол про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень від 06.08.2014 №921660, в якому зазначено, що ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, пред'явила на паспортний контроль документ для подорожей Федеративної Республіки Німеччини НОМЕР_1, виданий 11.06.2014, в якому відсутня в'їзна віза України, що не дає права на в'їзд на територію України.

Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом.

Обговорюючи правомірність вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

За змістом ст. 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03.04.2003 на Державну прикордонну службу України, відповідно до визначених законом завдань, покладаються: здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, а також здійснення фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» від 10.01.2002 підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.

Зі змісту статті 1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 документом громадянина України, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну є: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини; 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.

Відповідно до ст. 8 Правил перетинання державного кордону громадянами України в'їзд/вхід на територію пункту пропуску громадян, які перетинають державний кордон, перебування у пункті пропуску та виїзд/вихід громадян з нього здійснюється за паспортними документами.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.

Згідно ч. 2. ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов'язані подати свої біометричні дані для їх фіксації. Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

В даному випадку, як підтверджується матеріалами справи, громадянка України - ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, в'їжджала на територію України за документом для подорожей Федеративної Республіки Німеччини НОМЕР_1, виданий 11.06.2014, (замість національного паспорту). Колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу, що зазначений факт позивачем не заперечується.

Окрім зазначеного, в матеріалах справи, наявний лист за підписом заступника Директора Департаменту консульської служби-начальника Управління, ОСОБА_3, з якого вбачається, що дипломатичними представництвами та консульськими установами України у Федеративній Республіці Німеччина не оформлювалась віза громадянці ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно ст. 2 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" документами, що дають право на виїзд з України і в'їзд в країну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; проїзний документ дитини; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка. Положення про зазначені документи затверджуються у встановленому порядку. Ці документи є власністю України і за умови їх належного оформлення є дійсними для виїзду в усі держави світу. У разі втрати громадянином України документів, зазначених у частині першій цієї статті, документом, що дає право на в'їзд в Україну, є посвідчення особи на повернення в Україну, яке видається закордонними дипломатичними установами. Положення про таке посвідчення затверджується Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом першої інстанції, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які надають право в'їзду в Україну ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, як громадянці України, оскільки документи, передбачені Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" нею не подавались. Вказаний факт апелянтом під час апеляційного розгляду справи спростований також не був.

Таким чином, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що перевізник Приватне акціонерне товариство «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» перед початком міжнародного пасажирського перевезення повинен був перевірити наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування (документу громадянина країни прямування, або візи на документі особи, який не підтверджує приналежність до громадянства України), транзиту, що призвело до перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко

Суддя: Я.Б. Глущенко

С.Б. Шелест

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 17.03.2015 року.

.

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Шелест С.Б.

Глущенко Я.Б.