Постанова № 43160385, 02.03.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2015
Номер справи
808/64/15
Номер документу
43160385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2015 року Справа № 808/64/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

за участю секретаря Передерій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

справу за адміністративним позовом Бердянського міського центру зайнятості

до ОСОБА_1

про стягнення допомоги по безробіттю, отриманої незаконним шляхом,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що 04.11.2010 ОСОБА_1 звернулась до Бердянського міського центру зайнятості як така, що шукає роботу, й 11.11.2010 їй було надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю. 29.10.2014 посадовою особою Бердянського МЦЗ була отримана інформація щодо можливої реєстрації відповідача як фізичної особи-підприємця. З метою перевірки такої інформації позивачем було надіслано до державного реєстратора запит, відповідь на який отримано 10.11.2014 у вигляді витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, згідно з яким ОСОБА_1 була зареєстрована як ФОП з 07.07.1999 по 10.10.2014. Таким чином, в період знаходження на обліку в Бердянському МЦЗ ОСОБА_1 відносилась до зайнятого населення, проте в порушення вимог чинного законодавства не повідомила позивача про дану обставину, а тому надала завідомо неправдиві відомості й безпідставно отримала грошову допомогу по безробіттю у розмірі 1354,86 гривень.

19.02.2015 на адресу суду від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій зазначено, що з 13.10.2014 відповідачка була зареєстрована в Бердянському МЦЗ як безробітна. Під час даного перебування на обліку посадовцями була отримана інформація щодо реєстрації її як ФОП, й 10.11.2014 було припинено її реєстрацію як безробітної. Сума виплаченої допомоги по безробіттю становить 518,85 гривень.

Позивач просить стягнути з відповідача отриману шляхом обману допомогу по безробіттю у розмірі 1873,71 гривень.

У судове засідання представник позивача не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.

ОСОБА_1 не з'явилася у судове засідання з невідомої суду причини, про час, дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, судову повістку було направлено на її адресу й отримано нею особисто 25.02.2015, про що свідчить її підпис на корінці поштового повідомлення.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов, з урахуванням збільшених позовних вимог, підлягає задоволенню з огляду на таке: судом встановлено, що 04.11.2010 ОСОБА_1 звернулася до Бердянського міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного, того ж дня наказом директора Бердянського МЦЗ №НТ101111 від 11.112010 їй було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю (а.с.48, 60).

В наданій заяві ОСОБА_1 самостійно зазначила, що в даний час вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається.

Згідно з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000, право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону, - 180 календарних днів.

Відповідно до ч.1 ст.23 вищевказаного Закону, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 знаходилася на обліку в Бердянському МЦЗ з 11.11.2010 по 12.02.2011.

Згідно з довідкою Запорізького МЦЗ №1923, ОСОБА_1 було нараховано та перераховано допомоги по безробіттю за вказаний період на суму 1354,86 гривень (а.с.12).

15.10.2014 ОСОБА_1, на підставі її заяви, було надано статус безробітної: наказ №НТ№141015. Наказом №НТ141020 їй було призначено допомогу по безробіттю (а.с.76, 78).

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-VI від 05.07.2012, статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абз. 1 п. 39 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженого постановою КМУ №198 від 20.03.2013, особа має право перереєструватися у центрі зайнятості як безробітна у разі, коли після припинення реєстрації залишилася безробітною та належить до категорії осіб, які зазначені у частині першій статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» .

29.10.2014 головним спеціалістом відділу організації працевлаштування населення Бердянського МЦЗ Серебряниковою О.А. була виявлена інформація щодо можливої реєстрації ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця, й на адресу державного реєстратора виконавчого комітету Бердянської міської ради було направлено запит про надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №3863/03-14 від 30.10.2014 (а.с.16). На вказаний запит 10.11.2014 було отримано відповідний витяг з ЄДР від 04.11.2014, згідно з яким ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець з 07.07.1999 по 10.10.2014 (а.с.13). На підставі службової записки головного спеціаліста відділу організації працевлаштування населення Бердянського МЦЗ Серебряникової О.А. №4973/01-20 від 19.10.2014 (а.с.59), заступником начальника відділу взаємодії з роботодавцями Бердянського МЦЗ Демяновою Т.В. було проведено розслідування страхового випадку щодо ОСОБА_1, за результатами якого складено акт №198 від 10.11.2014, в якому зазначено, що в період перебування ОСОБА_1 на обліку та отримання нею допомоги по безробіттю вона була зареєстрована як фізична особа-підприємець, тобто належала до категорії зайнятого населення та не мала права отримувати ані статус безробітної, ані таку допомогу.

Відповідно до абз. 5 п. 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 60/62 від 13.02.2009, перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» № 5067-VI від 05.07.2012, Закон, «до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою».

Відповідно до абз. 1 ч. 2, абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000, «якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин».

Відповідно до пп.1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №198 від 20.03.2013, центр зайнятості припиняє реєстрацію особи з дня встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації. Згідно з п.п. 6, 7 вищевказаного Порядку № 60/62 від 13.02.2009, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.

Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Згідно з довідкою Бердянського МЦЗ №1923, ОСОБА_1 за період з 13.10.2014 по10.11.2014 було нараховано й перераховано допомоги по безробіттю на суму 518,85 гривень (а.с.77).

Таким чином, суд дійшов висновку, що 1873,71 гривень (1354,86 + 518,85) були отримані ОСОБА_1 дійсно незаконним шляхом, а тому підлягають поверненню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 надсилалася повідомлення-претензія про необхідність повернути незаконно виплачені кошти №4014/07-04 від 14.11.2014 (а.с.20).

Оскільки на час судового розгляду справи ОСОБА_1 не повернула Бердянському МЦЗ суму незаконно отриманого матеріального забезпечення, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з урахуванням збільшення позовних вимог від 16.02.2015, а вказана сума незаконно отриманого матеріального забезпечення - стягненню в судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 17, 158-163, КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (адреса: 71100, АДРЕСА_1) на користь Бердянського міського центру зайнятості кошти, що були виплачені їй як допомога по безробіттю у розмірі 1873 (однієї тисячі вісімсот сімдесяти трьох) гривень 71 копійок на р/р 37175301901011, одержувач Бердянський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 20524099, банк одержувача ГУДКС України у м. Запоріжжі Запорізької області, МФО 813015.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Матяш