17.03.2015
Справа № 2-а/489/76/2015
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.03.2015 р.
Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого - судді Тихонової Н.С.,
при секретарі - Бреженюк Н.С.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2015 року Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів. Свої вимоги мотивували тим, що відповідачка ОСОБА_1 з травня 2011 р. перебувала на обліку як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З січня 2013 р. вона також отримувала допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів та з грудня 2013 р. державну допомогу малозабезпеченим сім'ям . Проте в результаті обміну даними з державною податковою інспекцією було встановлено, що ОСОБА_1 отримувала виплати відповідно до умов цивільно-правового договору та аліменти. В зв'язку з цим виникла переплата відповідачці державної соціальної допомоги
Посилаючись на вищевикладене, позивач просив суд стягнути з відповідачки ОСОБА_1 суму надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.12.2013 р. по 31.05.2014 р. в сумі 1 646 грн. 68 коп.; допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2013 р. по 13.04.2014 р. в сумі 5 339 грн. 76 коп.; тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, за період з 01.07.2013 р. по 30.06.2014 р. в сумі 1 549 грн. 32 коп.
В подальшому від позивача на адресу суду надійшла заява про зменшення позовних вимог, відповідно до якої він зазначав, що в зв'язку з частковим погашенням відповідачкою частини заборгованості борг з надміру сплаченої позиваці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 3 851 грн. 33 коп., а загальна заборгованість - 7 047 грн. 33 коп.
Представник Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міскої ради в судове засідання не з'явився , повідомлявся судом про розгляд справи належним чином, від нього надійшла заява з проханням розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась , повідомлялась судом про розгляд справи належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з травня 2011 р. перебувала на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Ленінського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 При цьому вказану допомогу відповідачка отримувала з урахуванням доходів сім`ї .
З січня 2013 р. ОСОБА_1 отримувала тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме, та з грудня 2013 р. соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до п. 2, 7, 8 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме, затвердженого Постановою КМУ від 22.02.2006 р. № 189, тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.
Тимчасова державна допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи, в розмірі 30 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.
Згідно п. 22 Порядку призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, та п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення зазначеної допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому зазначена допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Розрахунок сукупного доходу сім`ї для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям проводиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомстату, до якого входять, зокрема, одержані аліменти, нарахована заробітна плата, інші доходи, які підлягають оподаткуванню.
На підставі заяв та декларацій про доходи та майновий стан від 05.06.2013 р., 15.07.2013 р., 06.12.2013 р. ОСОБА_1 призначались: державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 01.04.2013 р. по 13.04.2014 р.; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на період з 01.12.2013 р. по 31.05.2014 р.; тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на період з 01.07.2013 р. по 30.06.2014 р.
В квітні 2014 р. результаті обміну даними з державною податковою інспекцією Ленінського району м. Миколаєва позивачем було встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 отримувала виплати відповідно до умов цивільно-правового договору за період 01.04.2013 р. по 30.06.2013 р. та аліменти, отримані через Ленінський районний центр зайнятості за період з 01.04.2013 р. по 31.12.2013 р.
Оскільки відповідачка ОСОБА_1 при неодноразових зверненнях за державною допомогою не декларувала дані доходи, виникла переплата державних коштів, а саме: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.12.2013 р. по 31.05.2014 р. в сумі 1 646 грн. 68 коп.; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2013 р. по 13.04.2014 р. в сумі 5 339 грн. 76 коп.; тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, за період з 01.07.2013 р. по 30.06.2014 р. в сумі 1 549 грн. 32 коп.
В подальшому відповідачка частково погасила заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка станом на 03.03.2015 р. складає 3 851 грн. 33 коп.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішується питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно із законом.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідачкою було не в повному обсязі надано позивачу відомості, що випливають на розмір призначеної державної допомоги, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
З відповідачки ОСОБА_1 на користь держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1 827 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19,122, 158,160-163 КАСУкраїни, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (р/р 35410031032971, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в Миколаївській області) надмірно отриману соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1 646 грн. 68 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (р/р 35415025032971, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в Миколаївській області) надмірно отриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 3 851 грн. 33 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (р/р 35411029032971, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в Миколаївській області) надмірно отриману тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, в сумі 1 549 грн. 32 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в розмірі 1 827 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання копії.
Суддя: