Постанова № 43125693, 16.03.2015, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
16.03.2015
Номер справи
263/1941/15-а
Номер документу
43125693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №263/1941/15а

ПОСТАНОВА Провадження №2а/263/84/2015

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.2015 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в особі судді Ікорської Є.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивачка звернулась до суду з зазначеним позовом.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком. З отриманої на її звернення відповіді УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя від 05.01.2015 року позивачці стало відомо про суттєві порушення відповідачем при проведенні індексації її пенсії, а саме з грудня 2013 року. Так, при проведенні індексації відповідач визначав базовий місяць кожного разу, коли підвищувалась мінімальна пенсія. У зв'язку з вищенаведеним позивачка просила суд визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя по проведенню позивачці індексації її пенсії з 01.01.2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2013 року; зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя провести перерахунок індексації пенсії виходячи з базового місяця січень 2014 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 01 січня 2014 року; розподілити судові витрати між сторонами.

Позивачка у судове засідання не з'явилась, в матеріалах позовної заяви міститься клопотання з проханням розглянути справу у її відсутності.

Представник відповідача суду надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму , встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Згідно з п.9 Порядку, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці, після індексації суми оплати праці на підставі довідки підприємства здійснюється індексація пенсії. При цьому не належать до об'єктів індексації, зокрема, пенсії, до яких встановлено щомісячну державну адресну допомогу відповідно до п.2 Постанови КМУ від 26.03.2008 року №265. Відповідно до зазначеного вважає, що дії Управління ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя при призначенні пенсії ОСОБА_1 були правомірними.

Враховуючи вимоги позивачки, письмові пояснення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, що не оспорюється сторонами.

Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

Відповідно до статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пунктом 1 якого визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п.9 Положення працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, про індексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії. У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.

Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Відповідно до п.5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні обчислені індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться з наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації; у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку; якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.

В своїх запереченнях відповідач обґрунтовує не проведення індексації позивачу посилаючись на п.3 постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення від 17.07.2003 року №1078, відповідно до якого не підлягають індексації соціальні виплати, як визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додаткова пенсі, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Ці зміни до п.3 постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 були внесені постановою КМУ від 12.03.2008 року №170 після внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з 01.01.2005 року.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 зміни внесені до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визнані неконституційними, та такими, які всупереч закріпленим у Конституції України принципам соціальної, правової держави та верховенства права скасовують або змінюють обсяг праві обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що основний розмір пенсії позивачці призначений на загальних підставах відповідно до т.27,40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати позивача, загального стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, а не відповідно до ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ствердження відповідача, що пенсії, до яких встановлено доплату до мінімального розміру, не підлягають індексації не відповідають вимогам ЗУ «Про індексації грошових доходів населення».

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про індексації грошових доходів населення», в редакції, що діяла до 01.01.2008 року, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема - пенсії.

У зв'язку з вищенаведеним, суд вважає, що відмова Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області в проведенні позивачці індексації її пенсії у відповідності з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць січень 2014 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, є незаконними, оскільки порушує право громадянина на пенсію.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями ст.ст. 2, 6-12, 17-18, 41, 69-71, 79, 86, 94, 122-128, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_1 індексації її пенсії з 01 січня 2104 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць січень 2014 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області провести перерахунок індексації пенсії ОСОБА_1, виходячи з базового місяця січень 2014 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 16.06.2014 року

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн.08 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя: Є.С. Ікорська