Постанова № 43118978, 19.02.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2015
Номер справи
808/2844/14
Номер документу
43118978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

19 лютого 2015 рокусправа № 808/2844/14 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Дадим Ю.М. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..

за участю:

представника відповідача: Лисенко О.В.,

представника позивача: Вовк Д.В..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 січня 2014 року у справі №808/2844/14 за адміністративним позовом державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про скасування податкових повідомлень - рішень, -

в с т а н о в и в :

28 квітня 2014 року державне підприємство «Запорізький титано - магнієвий комбінат» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення - рішення №0000294720 від 15.04.2014 р. щодо нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2013 року у розмірі 137 806 724 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 34 451 681 грн., а також податкове повідомлення - рішення №0000304720 від 15.04.2014 р. щодо зменшення суми бюджетного відшкодування ПДВ за грудень 2013 року на 4 230 903 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 2 115 451.5 грн..

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що власник майна - Фонд державного майна України, на виконання вимог Постанови КМУ від 3 жовтня 2012 року №955 вніс майно, яке належить державі, до статутного капіталу ТОВ "ЗТМК", що відповідає вимогам законодавства України. Таким чином, на думку позивача, передачу майнового комплексу, що знаходиться в державній власності, податковим органом було протиправно прирівняно до операції з передачі позивачем майна, що є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року адміністративний позов Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» залишено без задоволення.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції державне підприємство «Запорізький титано - магнієвий комбінат» звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 14.03.2014 року по 27.03.2014 року посадовими особами СДПІ з обслуговування великих платників у м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів в Запорізькій області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДП «ЗТМК» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за грудень 2013 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у листопаді 2013 року, за результатами якого було складено акт №120/28-04-47-20/00194731 від 28.03.2014 року.

Перевіркою встановлено ДП «Запорізькій титано - магнієвий комбінат» встановлено порушення:

пп.14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.3, 200.4а ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ (зі змінами та полоненнями), в результаті чого ДП «ЗТМК» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за грудень 2013 р. на 4 230 903 грн.,

пп.14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п.2003, 200.4а Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ зі змінами та доповненнями;

пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187 п. 200.1, 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ зі змінами та доповненнями, в результаті чого до ДП «ЗТМК» занижено суму податку на додану вартість за грудень 2013 року у розмірі 137 806 724 грн.;

п. 200.4б ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755 - УІ (зі змінами та доповненнями), ДП «ЗТМК» завишено залишок від'ємного значення з податку на додану вартість (рядок 24 Декларації за грудень 2013 р.) на загальну суму 7 894 605 грн., у тому числі:

на суму 429 289 грн. (від'ємне значення квітня 2011 року)

на суму 2 474 367 грн. (від'ємне значення травня 2011 року)

на суму 3 359 796 грн. (від'ємне значення червня 2011 року)

на суму 1 631 153 грн. (від'ємне значення липня 2011 року).

За результатами перевірки податковим органом прийнято податкові повідомлення - рішення:

№0000294720 від 15 квітня 2014 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за основним платежем на суму 137 806 724 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 34451681 грн..

№0000304720 від 15 квітня 2014 року, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування, у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових наступних періодів) з податку на додану вартість за грудень 2013 року на суму 4 230 903 та застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 2 115 451.50 грн..

Правомірність та обґрунтованість податкових повідомлень - рішень №0000294720 та №0000304720 від 15 квітня 2014 року є предметом спору, переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки станом на час розгляду справи судом першої інстанції припинення ДП «ЗТМК» не зареєстроване в єдиному реєстрі юридичних осіб, а також з огляду на те, що в процесі реорганізації не складено передавального акту про передачу майна ТОВ «ЗТМК» цілісного майнового комплексу, не можна вважати передачу майнового комплексу звільненою від оподаткування, тому позивачем мало бути оподатковано переданий майновий комплекс податком на додану вартість у відповідності приписів ПК України.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається зі змісту акту перевірки податковий орган дійшов висновку про завищення ДП «ЗТМК» суми від'ємного значення з податку на додану вартість та заниження податку на додану вартість у грудні 2013 року у зв'язку з не відображенням в податковій звітності підприємства передачі цілісного майнового комплексу вартістю 749 164 000 грн. на користь ТОВ «ЗТМК» в порушення ст. 198 ПК України.

Свою позицію податковий орган ґрунтує на тому, що в акті приймання - передачі майна від 31.12.2013 року зазначено, що зобов'язання та власний капітал ДП «ЗТМК» передаються відповідно до передавального акту, складеного в процесу реорганізації ДП «ЗТМК» згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2012 року №955 «Деякі питання утворення товариства з обмеженою відповідністю «Запорізькій титано -магнієвий комбінат»..

Оскільки станом на час перевірки передавальний акт не складено, а до Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців не внесено запис щодо припинення та правонаступництва ДП «ЗТМК», то операція з передачі до статутного фонду ТОВ «ЗТМК» майнового комплексу підлягає оподаткуванню як операцію по безоплатній передачі товару податком на додану вартість за ставкою 20% згідно пп. 14.1.191 ст. 14, ст.ст.185, 187 ПК України.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з такою позицією податкового органу з огляду на наступне.

Відповідно до п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

У відповідності до положень п.198.6 ст.198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно абз. «а» п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України, постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

Відповідно до пп.14.1.244 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

В свою чергу, згідно приписів пп. 14.1.191 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, постачання товарів - будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Постачанням товарів також вважається передача права власності на матеріальні активи за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування чи відповідно до законодавства.

Згідно п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що операціями з постачання, передачі майна (товарів, робіт, послуг) для умов оподаткування є операція, що направлена на оплатну або безоплатну передачу майна від одного господарюючого суб'єкта іншому із переходом права власності на таке майно та/або права розпорядження майном у якості власника. Датою виникнення податкових зобов'язань є або дата зарахування грошових коштів від постачальник замовнику, або фактична дата передачі майна.

Отже, обов'язковою підставою для виникнення податкових зобов'язань є фактична передача платником податку на додану вартість майна із одночасною передачею контрагенту права розпорядження та / або права власності на таке майно (матеріальні активи), в тому числі на підставі рішення органу державної влади або органу місцевого самоврядування чи відповідно до законодавства.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що 31.12.2013 року Фондом державного майна України майновий комплекс ДП «ЗМК» передано до статутного капіталу ТОВ «ЗТМК» загальною вартістю 749 164 000 грн.. Передачу майнового комплексу здійснено на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 23 січня 2012 року №243 «Деякі питання титанової галузі» та від 03 жовтня 2012 року №955 «Деякі питання утворення товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізькій титано - магнієвий комбінат» та Договору про заснування товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізькій титано - магнієвий комбінат» від 22 лютого 2013 року №85, додаткової угоди про заснування товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізькій титано - магнієвий комбінат» від 18 жовтня 2013 року.

В той же час, згідно статуту ДП «ЗТМК», вказане підприємство є юридичною особою, заснованою на державній власності та входить до сфери управління Фондом державного майна України. Підприємство є державним унітарним підприємством та діє як державне комерційне підприємство.

Отже, ДП «ЗТМК» є державним підприємством, статутний фонд якого створено на підставі державної власності, що знаходиться під управлінням Фонду державного майна України як представника Держави.

У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб, згідно ст. 4 Закону, суб'єктом управління державним майном також виступає Фонд державного майна.

Згідно із абз. 3 ст. 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» об'єктами управління державної власності є, зокрема, майно, яке передане державним комерційним підприємствам (далі - державні підприємства), установам та організаціям.

Згідно ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» Фонд державного майна серед інших здійснює такі повноваження в сфері управління державним майном: виступає від імені держави засновником господарських організацій, до статутних капіталів яких передається державне майно, у тому числі холдингових компаній та підприємств, які підлягають корпоратизації відповідно до законодавства; виступає в установленому порядку правонаступником державних підприємств стосовно суб'єктів господарювання, раніше створених за їх участю, а також державних внесків до статутного капіталу недержавних суб'єктів господарювання.

У відповідності до ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», управління господарськими організаціями, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, здійснюється суб'єктами управління об'єктами державної власності шляхом визначення повноважних представників держави. Із повноважним представником держави укладається договір доручення.

Функції з управління корпоративними правами держави виконуються відповідно до цього Закону безпосередньо, без скликання зборів акціонерів, Кабінетом Міністрів України, Фондом державного майна України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об'єктами державної власності, уповноваженими органами управління в разі, якщо корпоративні права держави становлять 100 відсотків у статутному капіталі господарської організації.

Отже, враховуючи вищевикладене можна зробити висновок, що ДП «ЗТМК» є державним підприємством, що створене на підставі державного майна, та є по суті юридичною особою, що знаходиться під управлінням Фонду держмайна України, має право користування корпоративними майновими правами держави в своїй господарській діяльності у визначеному законом порядку, без права його самостійного відчуження на оплатній чи безоплатній основі.

В свою чергу, будь-які дії щодо відчуження, передачі державного майна ДП «ЗТМК» можуть бути вчинені відповідним органом державної влади - суб'єктом управління об'єктами державної власності, на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

У відповідності до чинного законодавства, при здійсненні дій щодо управління державним майном - майновим комплексом ДП «ЗТМК» в рамках Закону України «Про управління об'єктами державної власності» суб'єктний склад правовідносин є публічно - правовим та включає в себе державний орган - суб'єкт управління та ініціюючий державний орган (в даному випадку КМУ) з одного боку та господарюючий суб'єкт - отримувач майна з іншого.

В даному випадку, передачу майнового комплексу було здійснено саме Фондом Державного майна України на виконання постанов КМУ шляхом внесення майна до статутного капіталу ТОВ «ЗТМК». Отже, під час здійснення дій щодо передачі майна суб'єктом державного управління мало місце формування статуту підприємства за рахунок безоплатної передачі державного майна на підставі ЗУ «Про управління об'єктами державної власності».

Як зазначалось, підставою для виникнення податкових зобов'язань є фактична передача платником податку на додану вартість майна із одночасною передачею контрагенту права розпорядження та / або права власності на таке майно (матеріальні активи), однак в даному випадку не відбулось переходу права власності або права розпорядження на майно від ДП «ЗТМК» до ТОВ «ЗТМК» яке б могло слугувати підставою для оподаткування операції з передачі майнового комплексу ДП «ЗТМК» податком на додану вартість у відповідності до приписів ПК України.

Проте, податковий орган дійшов висновку, що таке оподаткування має відбуватись з урахуванням приписів чинного ПК України. Вказаного висновку відповідач дійшов з огляду на те, що передачу майна було здійснено під час припинення ДП «ЗТМК» про що свідчить акт приймання - передачі майнового комплексу від 31.12.2013 р., тому без оформлення передавального акту та реєстрації припинення підприємства, передача майна підлягає оподаткуванню.

Однак, зазначена позиція відповідача не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Так, згідно акту приймання - передачі майнового комплексу від 31.12.2013 р. Фондом Державного майна України передано як вклад до статутного капіталу ТОВ «ЗТМК» майновий комплекс ДП «ЗТМК». Також в акті зазначено, що зобов'язання та власний капітал ДП «ЗТМК» передається відповідно до передавального акту, складеного в процесі реорганізації ДП «ЗТМК» шляхом приєднання до ТОВ «ЗТМК» згідно із постановою КМУ від 03.10.2012 р. №955.

З огляду на зазначене, податковий орган дійшов висновку, що момент передачі майнового комплексу державним органом до статутного капіталу ТОВ «ЗТМК» є пов'язаним із передачею в подальшому зобов'язань та власного капіталу ДП «ЗТМК» шляхом їх приєднання до статного капіталу в порядку реорганізації.

З цього приводу суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що майновим комплексом є сукупність рухомого та нерухомого майна, на яке поширюється право власності будь - якої юридичної , фізичної особи або держави.

Слід звернути увагу, що термін «майновий комплекс» не включає в себе такі поняття як зобов'язання, права підприємства, власний капітал як господарюючого суб'єкта в цілому, оскільки зазначені складові є частиною єдиного майнового комплексу як підприємства, в той же час, майновим комплексом є сукупністю лише рухомого та нерухомого майна, на яке поширюється право власності будь - якої юридичної , фізичної особи або держави.

Отже, в даному випадку ототожнення фактичної передачі органом державної влади до статутного капіталу ТОВ «ЗТМК» майнового комплексу ДП «ЗТМК» та подальшої передачі від ДП «ЗТМК» до ТОВ «ЗТМК» власного капіталу та зобов'язань в порядку припинення підприємства, є юридично недопустимим, оскільки передача майнового комплексу є окремою господарською операцією з передачі корпоративних прав держави в статут підприємства, а передача власного капіталу та зобов'язань в порядку припинення підприємства є процедурною дією господарюючого суб'єкта в порядку ліквідації або реорганізації.

Вказані дії є непов'язані між собою, носять різний правовий та процесуальний характер, у зв'язку з чим, не можуть жодним чином підтверджувати або спростовувати одна одну. В свою чергу, питання стосовно складення та підписання передавального акту, так само як і задоволення потреб кредиторів має вирішувати в порядку іншого судочинства, а тому воно не має відношення до предмету даної справи.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що не є операцією з безоплатної передачі майна на підставі рішення органу державної влади операція з передачі майнового комплексу ДП «ЗТМК» до статутного капіталу ТОВ «ЗТМК» в розумінні податкового законодавства, а відтак вказана передача майна не має бути оподаткована податком на додану вартість по ставці 20% відповідно до ст. 185, п. 14.1.191 ст. 14 ПК України.

Операція з передачі майнового комплексу ДП «ЗТМК» до ТОВ «ЗТМК» є управлінськими дійми здійсненими Фондом Держмайна України на виконання постанов Кабінету Міністрів України, як суб'єктом управління, в рамках Закону України «Про управління об'єктами державної власності».

У зв'язку з викладеним, суд апеляційної інстанції вважає, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення є незаконними та необґрунтованими, такими, що прийняті на підставі висновків акту перевірки, що не відповідають дійсним обставинам справи, у зв'язку з чим, підлягають скасуванню в судовому порядку.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог ДП «ЗТМК».

На підставі наведеного, керуючись, ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст.196, ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 207 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» - задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 січня 2014 року у справі №808/2844/14 - скасувати та прийняти нову.

Позовні вимоги Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення №0000294720 від 15.04.2014 р. щодо нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2013 року у розмірі 137 806 724 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 34 451 681 грн., а також податкове повідомлення - рішення №0000304720 від 15.04.2014 р. щодо зменшення суми бюджетного відшкодування ПДВ за грудень 2013 року на 4 230 903 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 2 115 451.5 грн..

Стягнути з державного бюджету України на користь Державного підприємства «Запорізький титано - магнієвий комбінат» (ЄДРПОУ 00194731) судовий збір у сумі 2 923 ( дві тисячі дев'ятсот двадцять три) гривні 20 коп.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: С.А. Уханенко