ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/4780/14
Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Яковлева Ю.В.,
Коваля М.П.,
при секретарі судового засідання Худик С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства "Пивоварня "Південна" до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
22.08.2014р. приватне акціонерне товариство "Півоварня "Південна" (далі - ПрАТ «Пивоварня "Південна») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції Овідіопольському районі Одеської області Головного управління Міндоходів (далі - ДПІ) про скасування податкового повідомлення - рішення від 22.07.2014р. року № 00002442201, яким визначено грошове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 1 101 067,7 грн., в т.ч. за основним платежем на суму 880 854,16 грн. та штрафними санкціями - 220 213,54 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДПІ прийшла до невірних висновків про заниження орендної плати за період 2011-2014рр., оскільки позивачем орендна плата вираховувалась, виходячи з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться в його користуванні, з урахуванням коефіцієнтів індексації за кожний рік.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що податковою інспекцією не допущено порушень вимог чинного законодавства при прийнятті оскаржуваного повідомлення-рішення.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року позовні вимоги задоволено.
В апеляційній скарзі ДПІ ставить питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлені та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.
Документальною позаплановою виїзною перевіркою ПрАТ "Пивоварня Південна" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині правильності нарахування орендної плати за період з 01.01.2009р. по 31.05.2014р., за результатами якої 07.07.2014р. складений акт № 1026/15-21-22-01/31005297, встановлено порушення позивачем пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.288.1, п.288.4 ст.288, п.289.2 ст.289 ПК України, в результаті чого занижено суму орендної плати з червня 2011р. по травень 2014р. в розмірі 880 854,16 грн.
До таких висновків податковий орган прийшов внаслідок невірного проведення позивачем індексації грошової оцінки орендованої землі при здійсненні розрахунку орендної плати, починаючи з 2010р., зокрема неврахування коефіцієнту індексації за 2008р. (1,152) (стор.6 акту перевірки).
Рішенням 30 сесії V скликання Таїровської селищної ради №1646-У від 22.09.2009р. поновлений договір оренди земельної ділянки № 5, укладений між позивачем та Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області на підставі рішення Таїровської селищної ради № 343-ХХІV від 23.03.2004р., за яким об'єктом була земельна ділянка, загальною площею 18,88 га, що знаходиться на території Таїровської селищної ради в межах населеного пункту за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул. Пивоварна, 1-7, надана в оренду для розміщення об'єктів пивзаводу та під'їзних доріг, із зміною умов договору оренди та розміру орендної плати.
Цим рішення також затверджено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, площею 18,88 га., у розмірі 46 947 415,90 грн. та розмір орендної плати за оренду земельної ділянки, що орендується ПрАТ "Пивоварня "Південна" (а.с.60-61).
На виконання рішення Таїровської селищної ради від 22.09.2009р. між позивачем та Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області 24.11.2009 року укладений договір оренди земельної ділянки, загальною площею 18,88 га, що знаходиться на території Таїровської селищної ради в межах населенного пункту за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул. Пивоварна, 1-7, строком на 25 років, для розміщення об'єктів пивзаводу та під'їзних доріг. (а.с. 49-55).
Договір оренди набув чинності з моменту його реєстрації Овідіопольським районним відділом Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», у розділі IV Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №041052900037, а саме з 28.01.2010 року.
З пункту 2.5 договору оренди вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 18.88 га,, яка є об'єктом оренди, складає 46 947 415,90 грн., згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, виданого відділом земресурсів в Овідіопольському районі 01.04.2008р. № 292-о.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з незаконності вимог податкового органу щодо застосування коефіцієнту індексації при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки одиниці площі орендованої земельної ділянки за період до набрання чинності договором оренди.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р. №1378-ІV (далі - Закон № 1378), нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності, щодо розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Статтею 23 Закону № 1378 передбачено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку про повноважність Таїровської селищної ради на затвердження сесією V скликання 22.09.2009р. нормативно-грошової оцінки, складеною у 2008р., земельної ділянки площею 18,88 га., яка орендується ПрАТ "Пивоварня Південна".
Відповідно до п.1 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабміну України від 12.05.200р. № 783, якій діяв під час укладання договору оренди від 24.11.2009р., грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, що визначається за формулою: Кі = [І - 10] : 100, де І - середньорічний індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація.
Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться.
Аналогічні вимоги щодо застосування коефіцієнту, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення містить п.289.2 ст.289 ПК України, який набрав чинності з січня 2011р.
За умовами договору оренди (п. 4.4 ст. 4) при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за результатами щорічної індексації, яка проводиться за станом на 1 січня кожного року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», сума орендної плати за земельну ділянку у рік обчислюється орендарем самостійно, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, збільшеної на коефіцієнт індексації, визначений на підставі середньорічного індексу інфляції за минулий рік.
Відповідно до п.3 постанови Кабміну України від 12.05.200р. № 783, п.289.3 ст.289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Згідно листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2010р. № 641/22/6-10, нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2010 за 2009 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1,059. Коефіцієнт індексації за 2010-2014рр. склав на початок кожного наступного року - 1, що підтверджується листом Державного агентства земельних ресурсів України від 10.01.2014р. № 12-28-0.22-95/2014 (а.с.100).
На виконання зазначених вимог закону позивач розрахував розмір орендної плати за землю за 2010р. шляхом множення розміру орендної плати, визначеної договором 1 408 422,48 грн. (3% від нормативно грошової оцінки - 46 947 415,90 грн.) на коефіцієнт індексації за 2009р - 1,059, який дорівнює 1 491 519,41 грн.
При цьому, орендну плату за 2010 рік по договору оренди землі від 24.11.2009р. позивач розрахував з часу набрання чинності цим договором, тобто з 28.01.2010р., яка склала 1 383 263,92 грн.
Орендна плата за період з 01.01.2010р. по 27.01.2010р. розрахована відповідно до умов попереднього договору оренди землі від 09.06.2004р. при визначенні якої застосовувались коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи з 2004р., в т.ч. за 2008р. в розмірі 1,152, яка склала 17 787,06 грн.
Зазначені обставини підтверджуються даними податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010р. та додатками до неї (а.с.21-23).
В подальшому за періоди 2011-2012рр. позивач щорічно оплачував оренду плату за землю в розмірі 1 491 519,41 грн., оскільки коефіцієнт індексації за вказані періоди склав 1. (а.с.24-33). За 2013р. орендна плата склала - 2 413 695,39 грн., 2014р - 2 485 865,68грн. з урахуванням підвищення процентної ставки орендної плати (а.с.34-48).
Судова колегія погоджується з позицією суду першої інстанції про відсутність у позивача обов'язку застосовувати коефіцієнт індексації за 2008р. при визначенні орендної плати за 2010р., оскільки це суперечить п.1 Порядку № 783, який передбачає індексування нормативно-грошової оцінки землі на коефіцієнт індексації, визначений на підставі середньорічного індексу інфляції лише за минулий рік.
При цьому дата складання нормативно-грошової оцінки землі має значення лише для висновку про строки її дії та необхідність проведення переоцінки землі. Тому доводи апелянта про необхідність застосувати коефіцієнт індексації за 2008р. при визначенні розміру орендної плати за 2010 рік лише з тих підстав, що нормативна грошова оцінка складена у 2008р., судова колегія вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Інших правових підстав для скасування рішення суду першої інстанції апеляційна скарга ДПІ не містить.
Наявність кримінального переслідування посадових осіб Таїровської селищної ради за зловживання службовим ставищем, яке виразилось у заниженні ставки орендної плати за земельну ділянку, загальною площею 18,88 га, що розташована по вул.Пивоварної,1-7 в смт.Таїрово, не є перешкодою для розгляду даної справи, предметом розгляду якої є не розмір ставки орендної плати, а порядок самостійного визначення орендатором орендної плати, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, збільшеної на коефіцієнт індексації.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року - залишити без змін
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: Ю.В.Яковлев
Суддя: М.П.Коваль