Постанова № 43033123, 04.03.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2015
Номер справи
826/17161/14
Номер документу
43033123
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/17161/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.

Суддя-доповідач: Міщук М.С.

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» до Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, стягнення надмірно сплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

5 листопада 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» (далі товариство або позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України (далі Митниця або відповідач), Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (далі ГУ ДКСУ), в якому просило:

- визнати протиправною бездіяльність Митниці щодо не підготовки у визначений строк висновку про повернення надмірно сплачених до бюджету по митній декларації від 17 липня 2013 року №100270001/2013/225979 мита у сумі 9 480 грн. 04 коп. та податку на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп., у тому числі підтвердження зарахування спірних коштів до Державного бюджету України, до ГУ ДКСУ та подання його останньому до виконання;

- зобов'язати Митницю підготувати висновок про повернення Товариству надмірно сплачених до бюджету по митній декларації №100270001/2013/225979 від 17 липня 2013 року мита у сумі 9 480 грн. 04 коп. та податку на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп., в тому числі підтвердження зарахування спірних коштів до Державного бюджету України, до ГУ ДКСУ та подати його останньому до виконання;

- стягнути з Державного бюджету України на корись позивача суму надмірно сплачені кошти: мито у сумі 9 480 грн. 04 коп. та податок на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп., у загальній сумі 40 545 грн. 38 коп.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі про скасування постанови Товариство посилається на те, що аркушем коригування митних декларацій в розділі ІІІ «Доплачено (повернуто) митних платежів, штрафних санкцій (у разі наявності)» було вказано розмір та дата доплати (списання з рахунку коштів внесених позивачем в якості оплат), а отже, висновок суду першої інстанції, що позивач не надав належних доказів, які б достовірно підтверджували наявність переплати з податку на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп. та мита у сумі 9 480 грн. 04 коп. не відповідають обставинам справи.

Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки, будучи належним чином повідомлені про час та місце судового засідання позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, фіксування звукозаписувального засобу при розгляді справи не здійснювалось.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство звернулось до Київської міжрегіональної митниці із заявою про повернення коштів №542 від 25 вересня 2014 року, в якій просило повернути на поточний рахунок підприємства надмірно сплачені до Державного бюджету України кошти у сумі 40 545 грн. 38 коп., у тому числі податок на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп. та мито у сумі 9 480 грн. 04 коп.; вчинити всі необхідні дії, пов'язані з поверненням таких коштів, зокрема, але не обмежуючись щодо встановлення факту надмірної сплати; скласти та надати висновок ГУ ДКСУ про повернення надміру сплаченого податку на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп. та мита у сумі 9 480 грн. 04 коп.

За результатами розгляду вказаної заяви Київська міжрегіональна митниця у листі №11408/1/26-70-52-02 від 13 жовтня 2014 року повідомила про відсутність правових підстав для повернення коштів з Державного бюджету України.

Позивач зазначає, що бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки ТОВ «Еколан Інгредієнти» надмірно сплатило до Державного бюджету України відповідні суми податку на додану вартість та мита згідно з аркушем коригування митної декларації від 17 липня 2013 року №10027001/2013/225979; під час подачі митних декларацій позивачем сплачено митні платежі і товари було випущено у вільний обіг; гарантій відповідно до розділу Х Митного кодексу України позивач не надавав, а відповідач 1 розміру фінансової гарантії не визначав та з невідомих причин вносив зміни до митних декларацій шляхом оформлення аркушів коригування.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що стягнення надмірно сплачених коштів у загальному розмірі 40 545 грн. 38 коп. нормативно та документально не підтверджуються.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Згідно із статтею 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України.

Відповідно до статті 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Процедуру повернення платникам податків коштів, надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, визначає Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року (далі Порядок № 618).

Згідно із Порядком № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/а надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до митного органу, який здійснював оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником та головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності.

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Висновок про повернення разом з супровідним листом та Реєстром висновків про повернення митним органом надсилається органу Державного казначейства України.

Колегією суддів встановлено, що позивачем подано до Митниці в межах встановлених строків та за встановленою формою письмові заяву №542 від 25 вересня 2014 року про повернення надмірно сплаченого мита та податку на додану вартість згідно з аркушем коригування митної декларації №10027001/2013/225979 від 17 липня 2013 року.

Однак, Митницею за результатами отримання такої письмової заяви позивача не було вжито жодних з дій, визначених Порядком № 618 (проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку, встановлення факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою та інше), а лише направлено на адресу позивача лист №11408/1/26-70-52-02 від 13 жовтня 2014 року, в якому відсутні обґрунтовані причини для відмови у розгляді заяви позивача.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про протиправну бездіяльність Митниці щодо повернення позивачу надмірно сплаченого мита та податку на додану вартість на загальну суму 40 545 грн. 38 коп.

Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.

Статтею 25 Бюджетного кодексу України передбачено, що Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до пункту 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року, органи казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.

На підтвердження наявності надмірної сплати Товариством суми податку на додану вартість у розмірі 31 065 грн. 34 коп. та суми мита у розмірі 9 480 грн. 04 коп. позивач надав суду копії додатку до зовнішньоекономічного контракту від 12 червня 2013 року, укладеного з нерезидентом Larehfield Ltd, митної декларації №10027001/2013/225979 від 17 липня 2013 року, коносаменту від 23 липня 2013 року, інвойсу від 23 липня 2013 року, пакувального листа від 31 липня 2013 року, сертифіката про походження товару та Аркушу коригування митної декларації.

Крім того, позивачем на вимогу суду апеляційної інстанції надано копії: довідки з ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» про перерахування коштів від 24.02.2015 року; платіжного доручення №52 від 29.03.2013 року; інформації Митниці щодо оборотів учасника ЗЕД з 01.03.2013 року по 31.12.2013 року; довідки від 27.02.2015 року про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів та зборів.

Враховуючи, що Митниця вчинила протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви позивача та відсутність з боку відповідача заперечень з приводу розміру суми надміру сплаченого податку при розгляді заяви та при розгляді справи, колегія суддів дійшла висновку про необхідність визнати протиправною бездіяльність Митниці щодо не підготовки у визначений законом строк висновку про повернення надмірно сплачених до бюджету заяви позивача у встановленому законодавством порядку, зобов'язати відповідача підготувати такий висновок та стягнути з Державного бюджету України на користь позивача надмірно сплаченого мита та податку на додану вартість в загальній сумі 40 545 грн. 38 коп.

Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити.

Керуючись статтями 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України щодо не підготовки у визначений законом строк висновку про повернення надмірно сплачених до бюджету по митній декларації від 17 липня 2013 року №100270001/2013/225979 мита у сумі 9 480 грн. 04 коп. та податку на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп., у тому числі підтвердження зарахування спірних коштів до Державного бюджету України до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві та подання його останньому до виконання.

Зобов'язати Київську міжрегіональну митницю Міністерства доходів і зборів України підготувати висновок про повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» надмірно сплачених до бюджету по митній декларації №100270001/2013/225979 від 17 липня 2013 року мита у сумі 9 480 грн. 04 коп. та податку на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп., в тому числі підтвердження зарахування спірних коштів до Державного бюджету України до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві та подати його останньому до виконання.

Стягнути з Державного бюджету України на корись товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» надмірно сплачені кошти по митній декларації №100270001/2013/225979 від 17 липня 2013 року: мито у сумі 9 480 грн. 04 коп. та податок на додану вартість у сумі 31 065 грн. 34 коп., у загальному розмірі 40 545 грн. 38 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 315 грн. 36 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді:

Головуючий суддя Міщук М.С.

Судді: Бєлова Л.В.

Гром Л.М.