u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 10 серпня 2009 р. Справа № 2-а-10466/09/2170 Кат.2.11.15
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Бездрабка О.І., при секретарі - Кусик Г.С., за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представників відповідача - ОСОБА_2., ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екобіотек-Україна" до державної податкової інспекція у м.Херсоні про скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Екобіотек-Україна" (далі позивач) звернулось з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м.Херсоні (далі відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень від 10.12.2008 р. № 0006072301/0 та № 0006062301/0, якими позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 року на 54046,0 грн. і застосовано штрафну санкцію у сумі 21618,4 грн., а також збільшено розмір бюджетного відшкодування за червень 2008 року на 15487,0 грн. Спірні податкові повідомлення рішення прийняті на підставі акту позапланової перевірки від 02.12.2008 р. № 69/23-213/32125693. У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив скасувати спірні податкові повідомлення-рішення, посилаючись на те, що у відповідача були відсутні підстави для застосування штрафних санкцій за завищення розміру бюджетного відшкодування, оскільки у нього була наявна сума бюджетного відшкодування у розмірі 182692,13 грн., отримана за результатами поданих декларацій за жовтень, грудень 2007р. та січень 2008 р. і відповідач повинен був зменшити заявлену суму бюджетного відшкодування без застосування штрафних санкцій. Крім того, при зменшені суми бюджетного відшкодування відповідач не збільшив йому суму податкових зобов'язань, які підлягають сплаті до бюджету і відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ правові підстави для застосування штрафних санкцій відсутні. Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позову, вважають, що висновки акту перевірки та прийняті податкові повідомлення-рішення відповідають нормам діючого податкового законодавства. Стверджують, що під час декларування бюджетного відшкодування позивач порушив вимоги пп.7.7.2, пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 3168/97-ВР не склавши розрахунок бюджетного відшкодування за червень-липень 2008 року та відобразивши у Довідці "щодо залишку сум від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеними після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" за липень 2008 р. завищені дані щодо частини залишку від'ємного значення фактично сплаченого отримувачем товарів(послуг) постачальникам у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів, або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування. Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часкове задоволення позовних вимог виходячи з наступного. Судом встановлено, що за результатами декларації з податку на додану вартість поданої за червень 2008р. позивач отримав від'ємне значення з податку на додану вартість у сумі 54046 грн. і відповідно до пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР це від'ємне значення було перенесено до складу податкового кредиту липня 2008 р. Відповідно до поданої декларації за липень 2008 року позивач отримав від'ємне значення з податку на додану вартість у сумі 41119 грн. і за пп.7.7.2 п.7.7ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" отримав право на бюджетне відшкодування з ПДВ на суму 54046 грн., при цьому розрахунок суми бюджетного відшкодування за липень 2008 року складено не було. За приписами пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування. Таким чином, не надавши відповідачеві розрахунок бюджетного відшкодування за липень 2008 року, позивач втратив право на отримання бюджетного відшкодування за результатами декларації поданої за липень 2008 року у сумі 54046 грн. Згідно акту перевірки позивача від 02.12.2008 р. ТОВ "Екобіотек-Україна" занизив суму бюджетного відшкодування на 15487,0 грн. шляхом заниження залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, чим порушено вимоги пп.7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону № 168. Проведеною перевіркою залишок від'ємного значення, який підлягав включенню до податкового кредиту наступних податкових періодів, визначений шляхом співставлення декларауємого бюджетного відшкодування з сумою податку на додану вартість, яка була фактично сплаченою постачальникам товарів (робіт, послуг) у складі вартості поставлених товарів (робіт, послуг). За даними державної податкової інсппекції відповідача із задекларованих сум бюджетного відшкодування за липень 2008 року у сумі 54046 грн. фактично сплачено постачальникам ПДВ у складі вартості товарів (робіт, послуг) 38559,0 грн. ТОВ "Екобіотек-Україна" не піддає сумніву дані державної податкової інспекції у м.Херсоні щодо розміру ПДВ, фактично сплаченому ним постачальникам у складі вартості товарів (робіт, послуг), які використан і для визначення розміру бюджетного відшкодування липня 2008 р. і тому суд погоджується з розрахунками відповідача з цього питання. За нормами пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Зазначена норма законодавства свідчить про те, що позивач мав право із задекларованої суми від'ємного значення з ПДВ на бюджетне відшкодування на розрахунковий рахунок у сумі 38559,0 грн., решта від'ємного значення з ПДВ повинна була бути включена до податкового кредиту та розрахунку бюджетного відшкодування наступних податкових періодів. Згідно з вимогами пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Таким чином, дії державної податкової інспекції в м.Херсоні щодо визначення розміру заниженого бюджетного відшкодування та складенню податкового повідомлення- рішення від 10.12.2008 р. № 0006062301/0 носять законодавчо обґрунтований характер, а тому позовні вимоги ТОВ "Екобіотек-Україна" щодо скасування даного повідомлення-рішення задоволенню не підлягають. Відповідно до п.6.1.3 Інструкції "Про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби", затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 р. № 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 р. за № 268/5459, у разі коли за даними документальних перевірок результати діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і контролюючий орган виявляє суму недоплати платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми недоплати та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Згідно з вимогами п.8 вказаної Інструкції у разі коли за наслідками перевірки виявляється факт завищення суми бюджетного відшкодування, заявленого в податковій декларації про податок на додану вартість, сума такого завищення вважається сумою податкового зобов'язання, прихованою від оподаткування. Якщо внаслідок такого завищення отримано бюджетне відшкодування, платник податку визнається таким, що ухиляється від оподаткування, і до нього застосовуються санкції відповідно до законодавства . Штрафні санкції згідно з цим абзацом застосовуються в порядку та розмірах, визначених підпунктом 6.1.3 пункту 6 цієї Інструкції. У разі, якщо в результаті перевірки зменшується сума податку на додану вартість, заявлена до відшкодування, яка не була відшкодована з бюджету, штрафні санкції не застосовуються. За актом перевірки відповідачем не зазначено, що позивач отримав задеклароване бюджетне відшкодування з ПДВ за липень 2008 року на розрахунковий рахунок, тому штрафні санкції за виявлене завищення суми бюджетного відшкодування застосовані безпідставно. На підставі викладеного, позовні вимоги в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 10.12.2008 р. № 0006072301/0 щодо застосування штрафних санкцій в сумі 21618,4 грн. підлягають задоволенню. Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Екобіотек-Україна" до державної податкової інспекції у м.Херсоні про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково. Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0006072301/0 від 10.12.2008 р. У задоволенні позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення № 0006062301/0 від 10.12.2008 р. відмовити. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 серпня 2009 року.
Суддя Бездрабко О.І.