ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.03.2015 року Справа № 904/8149/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Джихур О.В. (доповідач)
суддів: Виноградник О.М., Лисенко О.М.
секретар судового засідання: Петровська А.В.
За участю прокурора Колесніченко В.І. посвідчення № 030895 від 22.12.2014р.
представники сторін:
від відповідача: Лєбєдєва Н.М., представник, довіреність б/н від 03.12.14; Якутіна К.Р. довіреність № б/н від 30.08.13р.
представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином
розглянувши матеріали апеляційної скарги Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями, м. Дніпропетровськ
на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2014 року у справі № 904/8149/14
за позовом Прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями, м. Дніпропетровськ
про зміну договору оренди землі,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2014 року (суддя Колісник І.І.) позовні вимоги прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ до Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями, м. Дніпропетровськ про зміну договору оренди землі задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 08 червня 2007 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. та зареєстрованого в реєстрі за №1367, державна реєстрація якого здійснена 09 липня 2007 року за №040710400297.
Пункти 2.3., 4.1. вказаного договору викладено в новій редакції:
"2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 13.10.2014 року становить 110 111 984,93 грн."
"4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 2 502 294,84 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом".
Стягнуто з Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області судовий збір у сумі 1 218,00 грн.
Рішення господарського суду мотивовано тим, що ст.30 Закону України "Про оренду землі", ст.653 Цивільного кодексу України передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Підпунктом 228.5.1 Податкового кодексу України (в редакції Закону України №1166 від 27 березня 2014 року, чинного з 01 квітня 2014 року) та підпунктом 228.5.2 цього ж Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду -12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до витягу №22/355/1 від 13 жовтня 2014 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 12101000000:01:647-0091 нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році становить 110 111 984, 93 грн., у зв'язку з чим розмір річної орендної плати за земельну ділянку, яку орендує відповідач становить 2 502 294, 84 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням Українсько -естонське Товариство з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями його оскаржує на предмет неповного з'ясування обставин справи.
Посилаючись на ст.23 Закону України "Про оренду землі" відповідач зазначає, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядаються за згодою сторін. Жодного погодження щодо встановлення нової суми орендної плати між сторонами не відбулося.
Апелянт наголошує на тому, що правовідносини між позивачем та відповідачем виникли до введення в дію положень ст.228.5.1 Податкового кодексу України, а тому їх застосування до цих правовідносин суперечить Конституції України. Фактично позивачем застосовується зворотна сила закону.
Відповідач вважає, що в розрахунку нормативної грошової оцінки застосовані не ті коефіцієнти, що не відповідає наказу Держкомзему України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово -комунального господарства України "Про порядок нормативно -грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" від 27 січня 2006 року №18/15/21/11.
Апелянт просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2014 року, в позові відмовити.
Прокурор Амур -Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська доводи апеляційної скарги заперечує, вважає рішення господарського суду законним, просить залишити його без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Дніпропетровська міська рада відзив на апеляційну скаргу не представила, її представник в судові засідання 17 лютого 2015 року, 03 березня 2015 року не з'явився, про час та місце судових засідань був повідомлений належним чином.
В судовому засіданні 03 березня 2015 року відповідач заявив клопотання про зупинення апеляційного провадження, оскільки 27 лютого 2015 року він звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом про визнання протиправними дії Управління Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо застосування до розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 72, 0001 га коефіцієнту функціонального використання у витягу технічної документації про нормативну грошову оцінку від 13 жовтня 2014 року №22/355/1 та зобов'язання управління Держкомземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки.
Також представником відповідача завялено клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні 03 березня 2015 року, у зв'язку з розглядом справи у господарському суді Дніпропетровської області об 11:20 год., де Лєбєдєва Н.М. є представником позивача.
Судова колегія вирішила, що клопотання про оголошення перерви задоволенню не підлягає оскільки відповідач не позбавлений права направити в судове засідання іншого повноважного представника.
В судовому засіданні 17 лютого 2015 року розгляд справи відкладався до 03 березня 2015 року.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, прокурора, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
На підставі рішень Дніпропетровської міської ради № 106/10 від 07 лютого 2007 року, №104/14 25 квітня 2007 року між Дніпропетровською міською радою (далі - позивач, орендодавець) та Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями (далі - відповідач, орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 72,0001 га (далі - договір), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, у районі вул. Робкорівської та зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 (пункти 1.1., 2.1. договору).
Згідно п.2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 29 524 622 грн. 01 коп.
Договір укладено на 10 років (п.3.1 договору).
За актом приймання -передачі від 08 червня 2007 року земельна ділянка передана орендарю Україно -естонському Товариству з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями.
12 грудня 2008 року між позивачем та відповідачем на підставі рішень Дніпропетровської міської ради №31/28 від 13 лютого 2008 року та №39/35 від 06 серпня 2008 року укладено додатковий договір.
Пунктом 2.3 додаткового договору встановлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки в розмірі 90 259 424 грн. 36 коп.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін і доповнень до цього договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України (п.4.3 додаткового договору).
Пунктом 4.4 додаткового договору передбачено, що орендар повинен щорічно, протягом першого кварталу, надавати до земельного управління Дніпропетровської міської ради копію довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Пунктом 4.8 додаткового договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- змін у цільовому використанні земельної ділянки;
- змін розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально;
- в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, сторони в договорі оренди землі, серед іншого, передбачили можливість внесення до нього змін щодо перегляду розміру орендної плати щорічно, а також у випадках, встановлених додатковим договором.
З 01 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс України (за виключенням окремих його положень) разом із нормативними положеннями його розділу XIII щодо плати за землю.
Статтею 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до редакції статті 288.5.1. Податкового кодексу України, чинної до 01.04.2014 року, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно зі статтею 276.1. Податкового кодексу України (в редакції до 01.04.2014 року) податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.
За змістом статті 274.1. Податкового кодексу України (в редакції до 01.04.2014 року) ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Підпунктом 288.5.1. Податкового кодексу України (в редакції Закону України № 1166 від 27.03.2014 року, чинного з 01.04.2014 року) та підпунктом 288.5.2. цього ж Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до Витягу № 22/355/1 від 13.10.2014 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році у порівнянні з часом на момент укладення договору оренди збільшилась і становить 110111984,93 грн. (а.с. 31 том 1).
Згідно з пунктом 1 рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року №216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками було вирішено встановити у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання (а.с. 32 том 1).
У зв'язку із законодавчою зміною порядку формування розміру орендної плати за користування земельними ділянками, збільшенням розміру нормативної грошової оцінки землі у газеті "Наше місто" від 29.05.2014 року за № 26(3756) було опубліковано відкритий лист міського голови Куліченка І.І. із зверненням до орендарів земельних ділянок комунальної власності у Дніпропетровську відповідно до якого орендарям було доведено до відома про необхідність приведення договорів оренди землі до вимог Податкового кодексу України. При цьому було запропоновано у двотижневий термін після публікації цього повідомлення звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ, просп. Карла Маркса, 75а, кабінет 50) (а.с. 33 том 1).
Відповідач на зазначене звернення не відреагував.
Враховуючи, що відповідачем не вчинено дії по підписанню додаткової угоди до договору оренди землі від 08 червня 2007 року з метою приведення його у відповідність до норм чиного законодавства, прокурор, посилаючись на норми ст.ст.121, 144 Конституції України, ст.ст.1, 288 Податкового кодексу України, ст.ст.651, 652, 654 Цивільного кодексу України, звернувся до суду з позовом, в якому просив суд прийняти рішення, яким внести зміни до п.п.2.3, 4.1 договору оренди землі від 08 червня 2007 року в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлення на підставі цього нового розміру річної орендної плати.
За частинами першою - четвертою статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За змістом частини третьої статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до положень ч.ч.4, 5 Господарського кодексу України сторони передають на вирішення суду спір, якщо вони не досягли згоди щодо зміни договору; якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
З підстав та предмету позову вбачається, що позивач звернувся до суду саме у зв'язку з необхідністю судового вирішення спору про внесення змін до договору, що відповідає способам захисту права, передбаченим законодавством.
Згідно розрахунку поданого позивачем (а.с.51) розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою становить 2 502 294, 84 грн., який проведений відповідно до вимог п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України і з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 13 жовтня 2014 року, наданого Управлінням Держкомагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області.
За період січень -березень 2014 року орендна плата за користування земельною ділянкою, виходячи з вимог п.276.1 ст.276, п.274.1 ст.274 та підпункту 288.5.1 пункту 288.5 ст.288 Податкового кодексу України до внесення змін у нього Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" становить 24 775, 20 грн. 31 квітня 2014 року з врахуванням змін у підпункті 288.5.1 п.288.5 статті 288 Податкового кодексу України і до грудня 2014 року включно сума орендної плати становить 2 477 519, 64 грн., загалом розмір річної орендної плати за 2014 рік становить 2 502 294, 84 грн.
Зазначений розмір річної орендної плати за 2014 рік відповідачем не спростований.
Твердження відповідача, що застосування Держкомземом при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнтів Кф, Км2, Км3 не відповідає діючому законодавству до уваги не приймається, оскільки відповідно до статті 28 Закону України "Про оцінку земель" спори між суб'єктами оціночної діяльності, пов'язані з оцінкою земель, вирішуться в судовому порядку. Позивачем в даній справі є орган місцевого самоврядування, який здійснює управління у сфері оцінки земель, в силу положень ст.6 Закону України "Про оцінку земель", та державне регулювання у сфері оцінки земель, яке в силу положень ст.25 цього ж Закону, полягає в забезпеченні об'єтивності та законності проведення оцінки земель, отже спір з ним, пов'язаний з оцінкою земель, має вирішуватись в суді адміністративної юрисдикції і до предмету доказування в даній справі не входить доведення відповідності діючим нормам чиного законодавства витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, в якому визначено коефіцієнти Км2, Км3, Кф, що прямо впливає на розрахунок розміру орендної плати.
Твердження апелянта, що позивачем застосована зворотна сила закону до договору, правовідносини за яким виникли до введення в дію положень ст.288.5.1 Податкового кодексу України не відповідає рішенню Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року у справі №1-7/99 за конституційним зверненням Національного Банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.58 Конституції України, який вказав, що положення ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно -правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальністю особи, стосується тільки фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Клопотання відповідача про зупинення апеляційного провадження у справі задоволенню не підлягає, оскільки апеляційна інстанція переглядає рішення суду першої інстанції станом на день його ухвалення, тобто станом на 22 грудня 2014 року.
Відповідач зазначає, що з позовом він звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 27 лютого 2015 року, тобто після ухвалення оскаржуваного рішення. При цьому, докази прийняття адміністративного позову до розгляду відповідачем не подано.
В разі, якщо спір буде вирішено в адміністративному суді і ним будуть встановлені певні обставини, Українсько-естонське товариство з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями має право звернутися до господарського суду про перегляд рішення у цій справі за нововиявленими обставинами на підставі ст.ст.112-114 Господарського процесуального кодексу України.
З врахуванням викладеного, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2014 року відповідає діючому законодавству, підстави для його скасування відсутні.
Судовий збір сплачений за подання апеляційної скарги згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.49, 99, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2014 року у справі № 904/8149/14 залишити без змін.
Апеляційну скаргу Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "Валсер" з іноземними інвестиціями, м. Дніпропетровськ залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя О.В. Джихур
Суддя О.М. Виноградник
Суддя О.М. Лисенко
(Дата підписання постанови в повному обсязі 10.03.15 р.)