ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2015 р. Справа № 804/1834/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЖукової Є.О. при секретаріРиженко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м.Дніпропетровська до Державного Дніпропетровського Ливарно-механічного заводу про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку № 2 за період з 01.12.2014 р. по 25.12.2015 р. в сумі 1 303,62 грн.
ВСТАНОВИВ:
26 січня 2015 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Державного Дніпропетровського Ливарно-механічного заводу про стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по списку № 2 за грудень 2014р. в сумі 1 303,62 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним. В порушення вимог п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.6 Інструкції обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відповідач - Державний Дніпропетровський Ливарно-механічний завод не здійснив відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ч. 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" управліннями ПФУ та відповідно до складених довідки розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст.. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список №2) по Державному Дніпропетровському ливарному заводу та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.12.2014р. по 25.12.2014р. заборгованість становить - 1 303, 62 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2015 р. по справі було відкрито провадження та справа призначена до розгляду.
05.02.2015р. представником позивача надано до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду клопотання від 04.02.2015р. за вих. №824/08/26, в якому позивач просить розглядати дану справу без участі представника УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська, із зазначенням про підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач до судового засідання, яке було призначено на 09.02.2015 р. не з`явився. Відомості про вручення судової повістки в матеріалах справи наявні, причини неявки невідомі.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України.
Враховуючи термін розгляду адміністративної справи, передбачений ст.122 КАС України, а саме: адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за доказами, наявними в матеріалах справи.
Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Зважаючи на викладене, та, відповідно до ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписуваного технічного засобу судом не здійснювалось.
З метою прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі, судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія свідоцтва про ДРЮО від 10.05.1993р. серія А00 №764808; довідка-розрахунок; копія розрахунку за списком №2 з грудня 2014р.; копія свідоцтва про ДРЮО від 30.04.2002р. серії А00 №419599; копія наказу від 05.12.2005р. №488-о; рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 17.01.20155р.; витяг з ЄДР; телефонограма від 04.02.15р.; копія довіреності від 15.12.2014р. №8687/08/28; процесуальні документи.
Публічне акціонерне товариство "Дніпропетровський завод електротехнічного обладнання" є платником страхових внесків, що підтверджується відомостями, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до реєстру службової кореспонденції та фіскального чеку від 16.12.2014 р., копії яких міститься в матеріалах справи, на адресу відповідача тією ж датою було направлено адміністративний позов з додатками.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Державний Дніпропетровський Ливарно-механічний завод зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і збору на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Державний Дніпропетровський Ливарно-механічний завод зобов`язаний вносити кошти, призначених на оплату праці, плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій застрахованій особі, яка працювала або працює на роботі із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
З довідки-розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст.. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список№2) по Державному Дніпропетровському Ливарно-механічну заводу код ЄДРПОУ 02500221 за період з 01.12.2014р. по 25.12.2014р. та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих Положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", копія якого міститься в матеріалах справи, вбачається, що відповідно до складеного розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, особа, якій призначена пенсія на пільгових умовах є ОСОБА_3, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії з грудня 2014р. - 646,09 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем з грудня 2014р. у сумі 1 303,62 грн., який було отримано відповідачем та котре не було оскаржено у судовому порядку.
Державний Дніпропетровський Ливарно-механічний завод в порушення ч.1 п.6.8 р. 6 Інструкції підприємства до 25 числа не вніс до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, внаслідок чого у відповідача за грудень 2014 рік виникла заборгованість у розмірі 1303,62 грн.
Будь-яких доказів оскарження зазначеного вище розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначений відповідно до ч.2 ст. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначений відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за грудень 2014р. відповідачем до суду надано не було, відтак він вважається дійсними та такими, що підлягає виконанню з боку Державного Дніпропетровського Ливарно-механічного заводу.
Правовідносини сторін щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" регулюються нормами Закону України "По загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058 від 09.07.2003р., Закону України "Про пенсійне забезпечення"№1788 від 05.11.1991р. та положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003р. №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день па підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, №2 виробництві, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочих день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 % з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витри і на виплату і доставку цих пенсій до набуття прав на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Стаття 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення"№1788-XII від 05.11.1991р. зазначає, що Особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до п.8 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються "Список №1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах" і "Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на на пільгових умовах, визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 з відповідними змінами і доповненнями.
Зокрема, відповідно до п.6.1 вказаної Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у визначених у цьому пункті Інструкції розмірах.
Відповідно до п.6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону, надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. При цьому розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються гідно з додатку 8 та додатком 8 а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п.6.8 зазначеної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
З огляду на всі вищенаведені норми, відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначені на пільгових умовах особі, яка працювала або працює на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене вище, позивачем - суб'єктом владних повноважень була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з Державного Дніпропетровського Ливарно-механічного заводу заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за грудень 2014р. по списку №2 в сумі 1 303,62 грн., натомість відповідачем не було надано жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові.
Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний суд України щодо розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"- "з"ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у справі за позовом ВП "Рембудмонтаж"до УПФУ в м.Рубіжному, Львівської області про скасування розрахунку та зобов'язання вчинити певні дії, в якій зазначив наступне.
Підприємство зобов'язано відшкодовувати управлінню Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст.13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058. Цей висновок є правильним, оскільки порядок компенсації зазначених витрат управлінню Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058 чинності з 1 січня 2004 року.
За змістом п.2 прикінцевих положень Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію па пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року №400/97 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Згідно ж з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єктів оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Державного Дніпропетровського Ливарно-механічного заводу про стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по списку № 2 за грудень 2014р. в сумі 1 303,62 грн., підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Державного Дніпропетровського Ливарно-механічного заводу про стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по списку № 2 за грудень 2014р. в сумі 1 303,62 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного Дніпропетровського Ливарно-механічного заводу (код ЄДРПОУ 02500221) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська (р/р 25607303012381, Ощад Банк МФО 305482, код ЄДРПОУ 21928077) заборгованість по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за грудень 2014р. по списку № 2 у сумі 1 303,62 грн. (одна тисяча триста три грн. 62 коп.)
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова