КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2015 року 810/7228/14
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фіскальної служби України до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна фіскальна служба України з позовом до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" (далі - ДП "Укрспирт"), в якому просить стягнути фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 40893,20 грн.
На обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що посадовими особами Головного управління Міндоходів у Харківській області на підставі наказу та направлення проведено фактичну перевірку ДП "Укрспирт" з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу спирту, про що складено акт перевірки, який отримано та підписано уповноваженими представниками відповідача без зауважень.
В ході проведення вказаної перевірки встановлено, що відповідно до довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, ДП "Укрспирт" має право зберігати на акцизному складі фракцію головну етилового спирту загальним об’ємом не більше 4 968 дал, однак, в порушення вимог статті 2 Закону №481, підприємство здійснило зберігання фракції головної етилового спирту у додатковій цистерні №3, загальним об’ємом 7 135 дал, яка не внесена до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Звернув увагу на те, що позивачем було прийнято рішення про застосування до ДП "Укрспирт" фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 40893, 20 грн. за порушення вимог законодавства у сфері обігу спирту, проте, до Державного бюджету зазначений штраф не сплачений.
Просив суд позов задовольнити.
На обґрунтування заперечення проти адміністративного позову представник відповідача зазначив, що на момент проведення інвентаризації фракція головна етилового спирту зберігалася в резервуарі №1, вказана інформація відображена в акті інвентаризації спирту, який підписали відповідальні працівники Караванського МПД ДП «Укрспирт» і представники ГУ Міндоходів у Харківській області, які проводили фактичну перевірку.
Крім того, у вказаному акті інвентаризації чітко зазначено, що цистерна №3 знайдена порожньою, а отже, у представників податкового органу відсутні докази того, що фракція головна етилового спирту зберігалася у вказаній ємності. Таким чином, на момент проведення перевірки, фракція головна етилового спирту знаходилась у цистерні №1, а не в цистерні №3, що є документально підтвердженим фактом.
Звернув увагу на те, що у довідці про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру не вказується інформація про конкретну цистерну чи відповідний номер резервуару. Така довідка видана ДП "Укрспирт" на зберігання 4968 дал. фракції головної етилового спирту на всій території акцизного складу.
Просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
З 23.04.2014 по 25.04.2014, на підставі наказу Головного управління Міндоходів у Харківській області від 22.04.2014 №181 та направлення від 22.04.2014 №32 була проведена перевірка з питань раптової інвентаризації спирту та спиртовмісних рідин в місцях їх зберігання на ДП "Укрспирт", місце провадження діяльності: Харківська область, м.Люботин, с.Караван, вул. Заводська, 23. За результатами даної перевірки складено акт від 28.04.2014 року №24/20-40-21-01-12/37199618 (далі - акт перевірки) (том 1, а.с. 9-15).
Під час вищезазначеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення ДП "Укрспирт" вимог статі 2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: залишки фракції головної етилового спирту зберігаються на підприємстві у цистерні №3, місткістю 7135 дал., яка не внесена до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
11.06.2014 позивачем прийнято рішення №000226 про застосування фінансових санкцій до ДП "Укрспирт" у вигляді штрафу в розмірі 40893,20 грн., згідно з абзацом 9 статті 17 Закону України "за зберігання спирту або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 грн." (том 1, а.с. 20).
Зазначене рішення було надіслано ДП "Укрспирт" 12.06.2014 супровідним листом №10402/6/99-99-21-01-15 та отримане ним 16.06.2014, згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0405323055890 (том 1, а.с. 21, 22).
Крім того, судом із довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру Серії АП №222971 встановлено, що до Єдиного державного реєстру внесено місце зберігання фракції головної етилового спирту місткістю 4968 дал, яка знаходиться за адресою м. Люботин, селище Караван, вул. Заводська, 23 (том 1, а.с. 16).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-BP (редакція, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №481/95-BP).
Статтею 1 Закону №481/95-BP визначено, що:
спирт етиловий - спирт етиловий-сирець, спирт етиловий ректифікований технічний, спирт етиловий денатурований (спирт технічний), спирт етиловий технічний, спирт етиловий ректифікований, що відповідають кодам 2207 і 2208 згідно з УКТЗЕД та виготовлені з крохмале- і цукровмісної сировини або з нехарчових видів сировини за спеціальними технологіями;
алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08;
місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Положеннями частини п'ятої статті 2 Закону №481/95-BP встановлено, що виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання, де суб'єктом господарювання виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники органу доходів і зборів за місцем розташування акцизного складу.
Відповідно до частини тридцять третьої статті 15 Закону №481/95-BP, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків (ч.34, ст.15 Закону №481/95-BP).
Згідно положеннями статті 17 Закону №481/95-BP, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень (абз.11, ч.2, ст.17 Закону №481/95-BP).
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України (ч.4, ст.17 Закону №481/95-BP).
Суд звертає увагу на те, що згідно з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 в адміністративній справі №826/10028/14 за позовом Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» до Міністерства доходів і зборів України, третя особа: Головне управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про правомірність рішення контролюючого органу від 11.06.2014 №000226 про застосування до ДП "Укрспирт" фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 40893,20 грн., оскільки останнім в порушення вимог Закону здійснювалося зберігання фракції головної етилового спирту в місцях, що не в несенні до Єдиного державного реєстру місць зберігання спирту (том 1, а.с. 79-82).
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно частини п'ятої статті 17 Закону №481/95-BP, у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, оскільки рішення контролюючого органу від 11.06.2014 року №000226 про застосування до ДП "Укрспирт" фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 40893,20 грн., яке визнане Київським апеляційним адміністративним судом правомірним, на час звернення до суду ДП "Укрспирт" не виконане, то адміністративний позов належить задовольнити.
Частиною другою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним яких-небудь судових витрат, тому такі витрати стягненню на його користь не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 16, ідентифікаційний код 37199618) до Державного бюджету України фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 40893,20 грн. (сорок тисяч вісімсот дев'яносто три грн. 20 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Басай О.В.