ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" березня 2015 р. Справа № 908/4493/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І. , суддя Плужник О.В.
при секретарі Крупа О.О.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - Бурма В.О. (ген. директор), наказ 09/К-01144 від 04.09.13 р.; Штаудінгер А.В., за довіреністю №4 від 02.01.15 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу ТОВ "Запоріжжя-Авто", м. Запоріжжя (вх. №704З/3) на рішення господарського суду Запорізької області від 26.12.14 року у справі № 908/4493/14
за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до ТОВ "Запоріжжя-Авто", м. Запоріжжя
про внесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИЛА:
Запорізька міська рада, м. Запоріжжя звернулась до господарського суду Запорізької області з позовом до ТОВ "Запоріжжя-Авто", м. Запоріжжя про: внесення змін в п. 5 договору оренди землі від 11.12.2007 року за №040726101248, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ "Запоріжжя-Авто", щодо земельної ділянки площею 4,5233 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Академіка Курчатова, буд. 1, для розташування автосалону, виклавши його в такій редакції: - "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 30697827,78 грн. в цінах 2013 р."; - внесення змін в п. 9 договору оренди землі від 11.12.2007 р. за №040726101248, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ "Запоріжжя-Авто", щодо земельної ділянки площею 4,5233 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Академіка Курчатова, буд. 1, для розташування автосалону, виклавши його в такій редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1227913,11 грн., що складає 4% нормативної грошової оцінки за календарний період в цінах 2013 року".
Рішенням господарського суду Запорізької області від 26.12.2014 року по справі №908/4493/14 (суддя Дроздова С.С.) позовні вимоги задоволено. Внесено зміни в п. 5 та п. 9 договору оренди землі, укладеного 11.12.2007 року Запорізькою міською радою та ТОВ "Запоріжжя-Авто".
Відповідач не погодився з зазначеним рішенням, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Наполягає на тому, що грошова оцінка передує укладенню договорів оренди, а тому затвердження нової нормативної грошової оцінки землі породжує правові наслідки стосовно тих договорів оренди, що укладатимуться у майбутньому та не є обов'язковою підставою для внесення змін в договір оренди.
Зазначає також, що відповідно до ст. 59 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. За таких обставин, апелянт вважає, що наявність рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012 року про затвердження коефіцієнтів орендної плати за земельні ділянки, які передаються в оренду з земель міської ради, не є безспірною підставою для зобов'язання відповідача укласти додаткову угоду до Договору оренди в редакції міської ради із збільшеними розмірами орендної плати.
Просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 26.12.2014 року по справі №908/4493/14 та прийняти нове.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що рішення є законним і обгрунтованим, а апеляційна скарга безпідставна та необгрунтована.
Просить залишити рішення господарського суду Запорізької області від 26.12.2014 року по справі №908/4493/14 без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Крім того, просить розглянути справу без участі представника позивача, за наявними у матеріалах справи документами.
Судова колегія, в межах вимог передбачених ст. 101 ГПК України, повторно розглянувши справу та перевіривши повноту, законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, приходить до висновку про залишення рішення господарського суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом першої інстанції, 11.12.2007 року між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ТОВ "Запоріжжя-Авто" (орендар) укладено договір оренди землі. Зазначений договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.12.2007 року за №040726101248.
Згідно з п. 1 договору орендодавець, відповідно до рішення чотирнадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №77/267 від 07.12.2007 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автосалону, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Ак. Курчатова, 1.
В оренду передається земельна ділянка площею 4,5233 га. (п. 2 договору ). Відповідно до п. 8 договір укладений строком на дев'ятнадцять років.
Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 6 636 133,43 грн. в цінах 2007 року.
Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 199 084,00 грн., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
Пунктом 11 договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; - в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 5 ЗУ "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір орендної плати.
Відповідно до ст. 13 зазначеного закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок обов'язково проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються, як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 2 ст. 20 ЗУ "Про оцінку землі").
Відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:049:0026, виданого Головним управлінням Державного земельного агентства у Запорізькій області станом на 09.04.2013 року, нормативна грошова оцінка становить 30 697 827,78 грн. Таким чином, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору складає 1 227 913,11 грн.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради.
Міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які відповідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
27.07.2011 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", відповідно до якого встановлено коефіцієнти для визначення розміру орендної плати.
Рішенням №37 від 26.06.2012 року "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року" Запорізькою міською радою внесено зміни до рішення №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя" та встановлено нові коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати. Для земельних ділянок, що зайняті об'єктами по торгівлі авто-мототехнікою, встановлено коефіцієнт 4.
Зазначене рішення №37 було оприлюднене 24.07.2012 року в газеті "Запорізька Січ" та набрало чинності 01.01.2013 року.
Вказане рішення Запорізької міської ради не суперечить діючому законодавству та не було визнане недійсним у встановленому законом порядку, а тому підлягає виконанню.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" та п. 32 договору оренди землі, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.
У зв'язку із прийняттям Податкового кодексу України внесені зміни, відповідно до яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
В силу перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні та міські ради.
Отже, суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку, що органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах щодо земель, які перебувають у державній та комунальній власності, є Запорізька міська рада, яка має повноваження щодо розпорядження цією земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288.5.2 Податкового кодексу, орендна плата не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
Отже, орендна плата за договором оренди землі не може бути меншою 3% та більшою 12 % нормативної грошової оцінки.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції обгрунтовано прийшов до висновку, що річний розмір орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою ТОВ "Запоріжжя-Авто" повинен складати чотирикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року, а нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 30 697 827,78 грн. в цінах 2013 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законах випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" акти (рішення), прийняті органами місцевого самоврядування, є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Стаття 290 ГК України передбачає, що розмір плати за користування земельною ділянкою, яка є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
Згідно з п. 32 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір розглядається в судовому порядку.
Згідно зі ст. 188 ГК України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
При цьому, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив в своєму рішенні, що, виходячи з наведених вище норм, прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в пункті 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Так, пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Як зазначалося вище, рішення №37 Запорізької міської ради було оприлюднене 24.07.2012 року в газеті "Запорізька Січ" та набрало чинності 01.01.2013 року, не суперечить діючому законодавству та не було визнане недійсним у встановленому законом порядку, а тому підлягає виконанню.
Згідно до статті 24 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, у тому числі договорів оренди землі.
Як на час укладання договорів оренди земельних ділянок, так і на час виникнення спору обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів є нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. Закону України "Про оцінку земель"), яка відповідно до положень ст. 18 цього Закону проводиться не рідше ніж один раз на 5-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою.
У зв'язку з тим, що визначена п. 5 договору оренди земельної ділянки від 11.12.2007 року нормативна грошова оцінка наданої відповідачу земельної ділянки не відповідає розміру, визначеному Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області, а розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 9 договору, не відповідає встановленому рішеннями Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012 року та №16 від 27.07.2011 року і вимогам діючого законодавства, 21.11.2013 року позивач звернувся до відповідача з пропозицією № 01/02-21/03745 про внесення змін до договору оренди землі від 11.12.2007 року за №040726101248.
Станом на час звернення з позовною заявою до суду, відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору. Відповідну додаткову угоду не укладено.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно визнав позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, рішення господарського суду Запорізької області від 26.12.2014 року по справі №908/4493/14 прийнято з урахуванням фактичних обставин справи та діючого законодавства, без порушень норм матеріального та процесуального права, тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Таким чином, керуючись ст.ст. 13, 144 Конституції України, Законом України "Про оцінку земель", Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про місцеве самоврядування", ст. 93 Земельного кодексу України, ст.ст. 626, 632, 648, 651, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 49, 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія, -
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Запорізької області від 26.12.2014 року по справі №908/4493/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до касаційної інстанції Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 05.03.15
Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.
Суддя Пушай В.І.
Суддя Плужник О.В.