КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/17733/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М.
Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ганечко О.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.
при секретарі Біднячук Ю.С.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ТВМ» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві по складенню Акта № 1304/22- 071/30972388 від 14.10.2013 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія ТВМ» (код ЄДРПОУ 30972388) щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.04.2012 по 30.04.2013.
Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, які полягають у внесенні до інформаційних баз відомостей про Акт № 1304/22 - 071/30972388 від 14.10.2013 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія ТВМ» (код ЄДРПОУ 30972388) щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.04.2012 по 30.04.2013.
Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві вилучити з інформаційних баз відомості про Акт № 1304/22-071/30972388 від 14.10.2013 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія ТВМ» (код ЄДРПОУ 30972388) щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.04.2012 по 30.04.2013.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, та постановити нове рішення, яким в задоволені позову відмовити в повному обсязі.
Представник позивача заперечував проти задоволення позову, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача не з'явився, будучи належним чином повідомленим, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України.
Відповідно до ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова - скасуванню, виходячи з наступного.
Згідно ст. ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, 01 жовтня 2013 відповідачем прийнято наказ № 871 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Компанія ТВМ» щодо взаємовідносин з ТОВ «Магреб Україна», ТОВ «Айсіпі», ТОВ «Вергус», ТОВ «Кілт фоллс», ТОВ «Перла-інформ», ТОВ «Аделард».
03 жовтня 2013 позивач звернувся до відповідача з листом № 3462/10, в якому повідомив про не допуск інспектора Шаповал Т.В. до проведення перевірки, на підтвердження чого надав до листа оригінал акта не допуску та копію журналу реєстрації перевірок.
Незважаючи на недопуск посадової особи ДПІ до проведення перевірки, 14.10.2013 Шаповал Т.В. складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія ТВМ».
Відповідно до вступної частини акта, відповідачем здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки, втім на підставі вище згадуваного наказу № 871 від 01.10.2013 про проведення позапланової виїзної перевірки.
Як вбачається із змісту вказаного акта, контролюючим органом не встановлено факту реального здійснення господарських операцій позивачем за перевіряємий період, натомість встановлено відсутність об'єктів оподаткування ПДВ при придбанні та продажу товарів (послуг) та встановлено недодержання позивачем вимог ст. 203, 207, 216 Цивільного кодексу України на підставі актів про неможливість проведення зустрічних звірок ТОВ «Перла-Інформ», ТОВ «Вергус», ТОВ «Айсіпі», ТОВ «Аделард».
Крім того, 04.10.2013 податковим органом проведено перевірку з питання юридичного та фактичного місцезнаходження позивача, в ході якої встановлено, що останній за юридичною та фактичною адресою не знаходиться, за результатами якої складено акт № 496/22.07.
Позивач вважає протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві викладені в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового забов'язання з платниками податків, реальності здійснення фінансово - господарської діяльності та повноти відображення в обліку за вказаний в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки період.
Однак, колегія суддів не може погодитись з таким висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до пп. 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок, відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Згідно з пунктом 6 Порядку, визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня. що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Відповідно до пункту 7 Порядку, визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
З огляду на вказані правові норми вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року №236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Відповідно до п. 4.4. Методичних рекомендацій, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.
Тобто, за результатами проведення зустрічної звірки складається довідка, а у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку із встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання є службовим документом органів податкової служби, який складається не за результатами здійснення органом державної податкової служби певних дій, зокрема, у зв'язку з проведенням зустрічної звірки, а у зв'язку з встановленням факту, що не дає змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що ДПІ у Шевченківському районі ГУ Мідноходів у м. Києві при здійсненні заходів щодо проведення зустрічної звірки TOB «Компанія ТВМ» та оформленні їх результату актом «Про неможливість проведення зустрічної звірки» від 14.10.2014 №1304/22-071/30972388 діяла в межах наданих чинним законодавством повноважень та дотримала усі вимоги чинного законодавства.
Крім того, колегія суддів зазначає, що висновки, викладені в акті податкової перевірки, не є предметом оскарження в адміністративному суді, оскільки не є обов'язковими ані для платника податків, ані для керівника контролюючого органу. Останній оцінює викладені в акті перевірки доводи і в разі наявності податкових порушень приймає податкове повідомлення-рішення, яке і визначає грошові зобов'язання платникові податків.
Акт перевірки є носієм доказової інформації, яка в подальшому має використовуватися контролюючим органом для прийняття рішення щодо визначення платникові податків грошових зобов'язань. При цьому акт складається посадовими особами контролюючого органу і не містить волевиявлення самого орану щодо виявлених посадовими особами фактів.
Таким чином, дії Відповідача щодо складання акту, не впливають на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків Позивача, а також встановлених законом умов їх реалізації.
Факт відсутності настання негативних наслідків для Позивача у зв'язку зі вжиттям заходів щодо проведення зустрічної звірки підтверджується відсутністю податкових повідомлень-рішень, будь-яких інших правозастосовчих актів індивідуальної дії та, фактичною відсутністю повноважень податкового органу визначати або здійснювати донарахування податкових зобов'язань платникам податків та як результат проведення зустрічних звірок в незалежності від встановлених даними звірками фактів.
Тому, сам по собі акт перевірки не створює для Позивача жодних перешкод у здійсненні ним своїх законних прав та не породжує для нього будь-яких обов'язків, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для визнання його неправомірним.
Що стосується позовних вимог стосовно визнання дій Відповідача неправомірними, котрі полягають у коригуванні у внутрішніх електронних базах даних податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість то колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 74.1 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана, відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.
Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Згідно з п. 74.2 ст. 74 ПК України, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Наказом Державної податкової адміністрації України «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» від 18 квітня 2008 року №266 затверджено Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (далі - Методичні рекомендації).
Зі змісту пункту 1.1 Методичних рекомендацій вбачається, що вони запроваджуються в податкових органах з метою удосконалення адміністрування податку на додану вартість, руйнували схем мінімізації податкових зобов'язань, ліквідації віртуального податкового кредиту з податку на додану вартість, повноти декларування податкових зобов'язань та забезпечення своєчасності відшкодування податку на додану вартість в умовах запровадження системи подвійного котрим перевірки податкової звітності з податку на додану вартість та подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагента».
Відповідно до п.п. 1.3.3 п. 1.3 Методичних рекомендацій, для реалізації Методичних рекомендацій створені такі програмні продукти:
система формування та подання до органу доходів і зборів засобами телекомунікаційного зв'язку податкової звітності в електронному вигляді щодо ведення обліку розшифрування податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів;
система приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності щодо проведення автоматизованого контролю податкової декларації з податку на додану вартість на місцевому рівні;
система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
У відповідності до пунктів 4.8, 5.1, 5.4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31 грудня 2008 року №827 (далі - Методичні рекомендації №827), за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.
Із системного аналізу зазначених норм вбачається, що обов'язок платника податків щодо подання податкової декларації за звітний період кореспондується з обов'язком податкового органу щодо прийняття такої декларації та у випадку відсутності зауважень до її оформлення - відображення показників декларації у відповідних базах податкової звітності.
Згідно з п. 2.6 Методичних рекомендацій № 827, працівник підрозділу ведення та захисту податкової звітності після реєстрації податкової звітності з ПДВ переносить інформацію з первинних звітних документів платника ПДВ на паперових носіях та звітних документів, наданих платниками ПДВ у електронному вигляді, до електронної бази податкової звітності податкового органу.
Відповідно до п.п. 54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків ,передбачених цим кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов 'язань.
Наведене свідчить, що АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» є програмним продуктом, створеним для внутрішнього використання органами державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Таким чином, до електронної бази податкової звітності органу ДПС посадовими особами податкового органу вносяться задекларовані показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків.
З огляду на викладене вбачається, що показники по платнику ПДВ в автоматизованій системі формуються на підставі даних, задекларованих платниками податків у податкових деклараціях з ПДВ.
Наявність відповідної інформації в обумовленому програмному продукті органу доходів і зборів безпосередньо не створює, не змінює та не припиняє юридичних прав та обов'язків платника податків, тобто не породжує для Позивача жодних правових наслідків.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві по внесенню до інформаційних баз даних Міністерства доходів і зборів України, в тому числі до підсистемі інформаційної системи «Податковий блок» змін (коригувань) показників податкової звітності з податку на додану вартість на підставі акту «Про неможливість проведення зустрічної звірки TOB «Компанія ТВМ» від 14.10.2014 №1304/22-071/30972388, є правомірними, з огляду на те, що це є лише статистична інформація, яка без винесення податкового повідомлення-рішення не призводить до порушення прав та інтересів платників податків.
З урахуванням викладеного, постанова суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у зазначеній постанові, у зв'язку з чим є підстави для її скасування з постановленням нової постанови про відмову в задоволені позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14 року в частині задоволення позову скасувати та постановити нову, в цій частині, якою в задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ТВМ» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М.Ганечко
Судді: А.Ю.Коротких
О.Г. Хрімлі
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.