Постанова № 42967332, 04.02.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2015
Номер справи
804/332/15
Номер документу
42967332
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 р. Справа № 804/332/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Жукової Є.О.

при секретарі - Риженко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Криворізької північної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмаш» про стягнення заборгованості по орендній платі з юридичних осіб з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 04.02.2015 р. в сумі 601 450,84 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

12.01.2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Криворізької північної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Дніпропетровській області (далі - Криворізька північна ОДПІ, позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмаш» (ТОВ «Трансмаш», відповідач) про стягнення заборгованості з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 04.02.2015 р. по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 601 450,84 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

В порушення вимог Податкового кодексу України, відповідач не сплатив самостійно визначені та задекларовані суми по орендній платі за землю з юридичних осіб, що призвело до утворення податкової заборгованості на загальну суму 601 450,84 грн.

Ухвалою суду від 13.01.2015 року провадження по справі було відкрито та справу призначено до розгляду.

Заборгованість ТОВ «Трансмаш» з орендної плати за земельні ділянки на дату звернення до суду складає 1 123 755,84 грн., проте, позивачем подано до суду заяву про зменшення позовних вимог, в якій зазначено про часткову сплату відповідачем податкового боргу. Отже, на час розгляду справи сума податкового боргу ТОВ «Трансмаш» з орендної плати за землю з юридичних осіб складає 601 450,84 грн.

Представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача із зазначенням про підтримання позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач до судового засідання не з`явився, відомості про вручення судової повістки в матеріалах справи наявні, причини неявки невідомі.

Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України.

Враховуючи термін розгляду адміністративної справи, передбачений ст.122 КАС України, а саме: адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за доказами, наявними в матеріалах справи.

Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З метою законного і обґрунтованого рішення у справі, судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: довідка розрахунків з бюджетом станом на 12.12.2014 року; довідка про наявність заборгованості ТОВ «Трансмаш»; довідка-розрахунок про період виникнення податкового боргу; копія довідки ЄДРПОУ; дані про банківські рахунки ТОВ «Трансмаш»; копія листа від 13.10.2014 року № 18324 ; копія листа від 24.11.2014 року № 20868; копія податкового повідомлення рішення від 21.03.2014 року № 0001571503; копія податкового повідомлення рішення від 21.03.2014 року № 0001581503; копія поштового рекомендованого повідомлення; копія листа від 25.03.2014 року № 4782; копія листа від 28.03.2014 року № 17\11-549; копія листа від 20.02.2014 року № 2756; копія поштового рекомендованого повідомлення; копія акта від 20.02.2014 року № 34/154/32887752; копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 404340; копія довідки АА № 238592 з ЄДРПОУ; копія податкової декларації з плати за землю від 27.10.2014 року.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Трансмаш» зареєстроване в Криворізькій північній об`єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області як платник податків та сплачує орендну плату за землю з юридичних осіб.

Як вбачається з матеріалів справи у ТОВ «Трансмаш» виник податковий борг по земельному податку з юридичних осіб за період з 10.10.2014 року.

Посадовими особами позивача 19.02.2014 року проведено камеральну перевірку з питань несвоєчасної сплати орендної плати за землю за травень, червень 2013 року серпень-жовтень 2013 року ТОВ «Трансмаш» (код ЄДРПОУ 32887752), за результатами якої складено акт від 20.02.2014 року № 34/154/32887752. Копію зазначеного акта направлено на адресу відповідача та отримано представником відповідача, що підтверджується поштовим рекомендованим повідомленням, копія якого міститься в матеріалах справи.

В зазначеному акті перевірки встановлені порушення п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме: ТОВ «Трансмаш» не сплачено протягом граничних термінів узгодження суми грошового зобов'язання по орендній платі за землю:

- за травень 2013 року, граничний строк сплати до 30.06.2013 року з затримкою сплати 2 дні;

- червень 2013 року, граничний строк сплати до 30.09.2013 року з затримкою сплати 59 днів;

- серпень 2013 року, граничний строк сплати до 30.10.2013 року з затримкою сплати 29 днів;

- жовтень 2013 року, граничний строк сплати до 30.11.2013 року з затримкою сплати 24 дня.

Податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 21.03.2014 року № 0001581503, відповідно до якого визначена сума штрафу у розмірі 10% грошового зобов`язання, погашеного з затримкою з орендної плати з юридичних осіб, яка становить 46 824,51 грн.

Також, податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 21.03.2014 року № 0001571503, відповідно до якого визначена сума штрафу у розмірі 20% грошового зобов`язання, погашеного з затримкою з орендної плати з юридичних осіб , яка становить 37 711,97 грн.

Зазначені податкові повідомлення-рішення направлені на адресу відповідача та отримані представником відповідача, що підтверджується рекомендованими повідомленнями, копії якого міститься в матеріалах справи.

10.10.2014 року податковим органом сформована податкова вимога форми «Ю» № 3846-25 на загальну суму 1004,66 грн., яка була направлена поштовим зв`язком на адресу відповідача, що підтверджується поштовим корінцем, копія якого міститься в матеріалах справи. Зазначена податкова вимога не є відкликаною та оскарженою позивачем, а відтак - підлягає обов`язковому виконанню.

Податковим органом направлено на адресу відповідача лист від 13.10.2014 року за № 18324/10/04-83-25 та лист від 24.10.2014 року за № 20868/10/04-83-25, в яких зазначено про необхідність погашення суми податкового боргу та надання копій документів, необхідних для опису майна. Зазначені листи отримані головним бухгалтером відповідача Волковою Л.І. 26.11.2014 року, що підтверджується матеріалами справи.

На підставі вищезазначеного податковим органом прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 28.11.2014 року № 21162/10/04-83-25, в якому зазначено на момент складання акту опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу,- також того майна, права власності на яке він набуде у майбутньому. Зазначене рішення отримано головним бухгалтером ТОВ «Трансмаш» Волковою Л.І. 28.11.2014 року, що підтверджується матеріалами справи.

ТОВ «Трансмаш» подано до податкового органу податкову декларацію від 27.10.2014 року з плати за землю, в якій відповідачем самостійно визначена сума пені до сплати у розмірі 67131,44 грн. Копія декларації міститься в матеріалах справи.

Як вбачається з матеріалів справи, повноважним представником позивача подано заяву про зміну позовних вимог від 04.02.2015 р., в якій зазначено про часткову сплату податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб. Отже, станом на 04.02.2015 року загальна сума податкового боргу ТОВ «Трансмаш» складає 601 450,84 грн., що підтверджується довідкою-розрахунком виникнення податкового боргу станом на 02.02.2015 року, яка міститься в матеріалах справи.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема з визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в України, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, тощо

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п.14.1.175 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до пп. 20.1.1 та пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

У відповідності до п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 95.3 ст.95 цього Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки є договір оренди земельної ділянки; платником орендної плати є орендар земельної ділянки; об'єктом оподаткування є земельна ділянка надана в оренду, а розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

При цьому, як встановлено п. 288.7 ст. 288 ПУ України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст.ст. 285 - 287 ПК України.

Наведеному кореспондує, що базовим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року, а підставою для нарахування орендної плати є дані державного земельного кадастру.

При цьому відповідно до ст. 287 ПК України на землекористувачів покладається обов'язок щодо сплати орендної плати за землю з дня виникнення права користування земельною ділянкою, та визначається, що податкове зобов'язання щодо орендної плати, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельної ділянки за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Здійснивши системний аналіз наведених вище норм чинного податкового законодавства України в сукупності з письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, суд приходить до висновку про порушення з боку ТОВ «Трансмаш» обов'язку щодо сплати орендної плати передбаченого ст.287 ПК України, що мало наслідком наявність податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 601 450,84 грн. на день розгляду даної справи.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд, згідно зі ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, зважаючи на відсутність підтверджень належними та допустимими доказами в розумінні ст.70 КАС України сплати податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 601 450,84 грн. з боку відповідача на день розгляду зазначеної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Криворізької північної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмаш» про стягнення заборгованості у вигляді орендної плати з юридичних осіб в сумі 601 450,84 грн., є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Криворізької північної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмаш» про стягнення заборгованості у вигляді орендної плати з юридичних осіб в сумі 601 450,84 грн., - задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, які перебувають у власності ТОВ «Трансмаш» (код ЄДРПОУ 32887752) в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 601 450,84 грн. (шістсот одна тисяча чотириста п`ятдесят грн. вісімдесят чотири коп.) на бюджетний розрахунковий рахунок 33219812700022, код платежу 13050200, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривий Ріг, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ, МФО 805012.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова