Справа № 522/4223/14ц
Провадження № 2/522/4866/14
УХВАЛА
05 грудня 2014 року Приморський районний суд міста Одеси
у складі: головуючого - судді Ільченко Н.А.,
при секретарі - Довгань Ж.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одеса цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про примусове виселення без надання іншого житлового приміщення, та за позовною заявою ОСОБА_3 до Приморської районної адміністрації, ОСОБА_1, ОСОБА_4, за участю третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору : Приморського районного відділу у м.Одесі Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області, про визнання права користування жилим приміщенням ;
ВСТАНОВИВ:
В березні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про виселення з кімнати сімейного гуртожитку № 281-а по вул.Піонерській, 3 в м.Одеси без надання іншого житлового приміщення.
В квітні 2014 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Одеської міської ради, треті особи : ОСОБА_1, ОСОБА_4 та Приморський районний відділ у м.Одесі ГУДМС України в Одеській, про визнання права користування однокімнатною квартирою, загальною площею 28,0 кв.м. та житловою площею 11,6 кв.м., під № 281-а, що розташована у будинку № 3 по вул.Піонерській в м.Одеса, та про зобовязання Приморського районного відділу у м.Одесі ГУДМС України в Одеській області зареєструвати місце проживання за вказаною адресою.
Згідно з ухвалою суду від 07.07.2014 року цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Приморської райадміністрації, ОСОБА_1, ОСОБА_4, третя особи без самостійних вимог щодо предмета спору : Приморський районний відділ у м.Одесі ГУДМС України в Одеській області, про визнання права користування жилим приміщенням та зобовязання щарежструвати місце проживання обєднано в одне провадження з цивільною справою за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про примусове виселення без надання іншого житлового приміщення.
01.12.2014 року ОСОБА_3 подала адресовану суду свою уточнену позовну заяву, в якій в якості відповідачів зазначила Приморську райадміністрацію Одеської міськради, ОСОБА_1 та ОСОБА_4, в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору Приморський райвідділ у мюОдесі ГУ ДМС України в Одеській області, та згідно з якою вимагає визнати за нею право користування квартирою № 281-а, що розташована у будинку № 3 по вул.Піонерській в м.Одеса, та зобовязати Приморський райвідділ у м.Одесі ГУДМС України в Одеській області зареєструвати її місце проживання за вказаною адресою.
Дослідивши матеріали справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЦК України, цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності.
Із заявлених позовних вимог вбачається наявність, в даному випадку, ознак публічно-правового спору, що виключає можливість його розгляду в прядку цивільного судочинства.
Так, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Водночас, статтею 3 КАС України визначено, що справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи із загального розуміння правового спору, публічно-правовий спір - це відносини, які виникають внаслідок реального або уявного порушення прав, свобод та інтересів учасників публічно-правових відносин.
Публічно-правові відносини - це відносини між органами влади і їх посадовими чи службовими особами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і фізичними та юридичними особами.
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною другою статті 4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Виходячи з вищезазначених критеріїв, можна виокремити категорію справ, розгляд яких відповідно до статей 1, 4, 17 КАС України має здійснюватись у порядку адміністративного судочинства, а саме, спори осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у яких такий суб'єкт своїми владними рішеннями чи діями зобов'язує цих осіб вчиняти певні дії, утримуватись від вчинення певних дій, нести відповідальність, ухиляється від виконання покладених на нього функцій.
З матеріалів справи вбачається, що зміст позовних вимог щодо зобов'язання здійснити реєстрацію місця проживання стосуються Управління державної міграційної служби України у Одеській області, як суб'єкта владних повноважень, оскільки в його компетенції перебувають владні, управлінські функції щодо реєстрації місця проживання осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги до Приморського районного відділу у м.Одесі Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області про зобов'язання зареєструвати місце проживання не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв'язку з чим необхідно відмовити в прийнятті уточненої позовної заяви в частині вимог про зобов'язання зареєструвати місце проживання.
У відповідності ч. 2 ст. 3 КАС України, позивачі можуть звернутись до суду за захистом своїх прав в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у прийнятті позовної заяви ОСОБА_3 до Приморської районної адміністрації, ОСОБА_1, ОСОБА_4, за участю третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору : Приморського районного відділу у м.Одесі Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області, про визнання права користування жилим приміщенням в частині вимог, щодо зобов'язання Приморського районного відділу у м.Одесі Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області зареєструвати місце проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом 5 днів з дня її проголошення до апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Ільченко Н.А.
03.12.2014