Рішення № 42953578, 14.02.2015, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
14.02.2015
Номер справи
361/6116/14-ц
Номер документу
42953578
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа № 361/6116/14-ц

провадження № 2/361/63/15

14.02.2015

РІШЕННЯ

Іменем України

14 лютого 2015 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Телепенька А.Д.,при секретарі Балабан І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Богданівської сільської ради Броварського району Київської області до Броварської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, треті особи: ОСОБА_7 і ОСОБА_8 про визнання недійсним і скасування розпоряджень та державного акта на право приватної власності на землю, визнання недійсними свідоцтва про право власності

на нерухоме майно і договору купівлі-продажу нерухомого майна та витребування майна із чужого незаконного володіння,

в с т а н о в и в :

У серпні 2014 року Броварський міжрайонний прокурор Київської області (далі - Прокурор) звернувся до суду із зазначеним позовом в інтересах держави в особі Богданівської сільської ради Броварського району Київської області до Броварської районної державної адміністрації Київської області (далі - Броварська РДА), ОСОБА_5 та ОСОБА_6, у якому просив:

- визнати недійсним і скасувати розпорядження Броварської РДА № 1174 від 11 липня 2011 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту»;

- визнати недійсним і скасувати розпорядження Броварської РДА № 749 від 16 жовтня 2013 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з ведення особистого селянського господарства на ведення садівництва ОСОБА_5 в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту»;

- визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ

№ 424275, виданий 06 вересня 2011 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку

площею 1,8001 га, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства;

- визнати недійсним свідоцтво про право власності на земельну ділянку індексний номер 11763675, видане 29 жовтня 2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 1,8001 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0294, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області;

- визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, індексний номер 12492240, видане 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 1,6201 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0358, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області;

- визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, індексний номер 12494236, видане 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,18 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області;

- визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,18 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, цільове призначення - для індивідуального садівництва, укладений 20 листопада 2013 року між ОСОБА_5 і ОСОБА_6, посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_12, зареєстрований в реєстрі за № 6353;

- витребувати із чужого незаконного володіння ОСОБА_5 земельну ділянку

площею 1,6201 га, цільове призначення - для індивідуального садівництва, кадастровий номер 3221280801:01:080:0358, вартістю 514980 грн., що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області;

- витребувати із чужого незаконного володіння ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,18 га, цільове призначення - для індивідуального садівництва, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357, вартістю 57220 грн., що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

В обґрунтування позову Прокурор зазначав, що проведеною Броварською міжрайонною прокуратурою на підставі постанови від 27 березня 2014 року перевіркою діяльності Броварської РДА при прийнятті розпорядження щодо передачі ОСОБА_5 у власність земельної ділянки площею 1,8001 га, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту, встановлено, що спірна земельна ділянка, частково площею 1,7962 га знаходиться в межах населеного пункту Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, що підтверджується висновком комісійної судової земельно-технічної експертизи № 608/609/13-41 від 01 травня 2013 року, а тому розпорядження Броварської РДА за № 1174 від 11 липня 2011 року та № 749 від 16 жовтня 2013 року, державний акт на право власності на спірну земельну ділянку,

а також свідоцтва про право власності на цю ж земельну ділянку видані з порушенням вимог чинного законодавства України.

Враховуючи, що більша частина спірної земельної ділянки знаходиться в межах села Богданівка Броварського району Київської області, тому питання щодо розпорядження цією земельною ділянкою, зміни цільового призначення даної земельної ділянки відноситься до повноважень Богданівської сільської ради.

Після прийняття оскаржуваних розпоряджень відповідачем Броварською РДА відповідач ОСОБА_5 було проведено поділ земельної ділянки площею 1,8001 га на дві окремі земельні ділянки площею 0,18 га та площею 1,6201 га із цільовим призначенням для індивідуального садівництва.

08 листопада 2013 року після даного розподілу земельних ділянок Реєстраційною службою Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області ОСОБА_5 видано свідоцтва про право власності на дані земельні ділянки за різними кадастровими номерами.

Зазначені свідоцтва про право власності на земельні ділянки є такими, що видані із порушенням вимог ст. 19 Конституції України, ст. ст. 17, 20, п. 12 Перехідних положень

ЗК України, у зв'язку з чим, відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України, ст. ст. 152, 155 ЗК України, ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» вони підлягають визнанню недійсними.

Згідно із укладеним 20 листопада 2013 року договором купівлі-продажу ОСОБА_5 продав ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,18 га за цільовим призначенням для індивідуального садівництва, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Цей договір посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_12, зареєстрований в реєстрі за № 6353.

Вказаний договір купівлі-продажу теж суперечить актам цивільного та земельного законодавства, оскільки ОСОБА_6 набула право власності на спірну земельну ділянку з порушенням вимог законодавства, а саме придбала її у ОСОБА_5, який на час вчинення правочину, не мав необхідного обсягу цивільної дієздатності, у розумінні вимог передбачених ч. 2 ст. 203 ЦК України, а свідоцтво про право власності на нерухоме майно є похідним та таким, що ґрунтується на зазначеному договорі купівлі-продажу спірної земельної ділянки.

Прокурор Щербюк В.П. у судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення аналогічні викладеному та змісту позовної заяви, просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник позивача Богданівської сільської ради Броварського району Київської області Хилько Л.М. у суді позов теж підтримала та пояснила, що Київський апеляційний господарський суд у своєму рішенні від 02 липня 2013 року у справі № 23/058-12 встановив, що спірна земельна ділянка, кадастровий номер 3221280801:01:080:0294, якою у 2013 році володів відповідач ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 424275, знаходиться в межах населеного пункту Богданівської сільської ради Броварського району Київської області. Також зазначила, що незаконно приватизована спірна земельна ділянка площею 1,8001 га ОСОБА_5 не перетинає тільки межі приватизованих ділянок громадян-членів Садового товариства «Заліське» (далі - СТ «Заліське»), а земельну ділянку площею 48,7 га в межах плану земель СТ «Заліське» перетинає.

Крім цього вказала, що експертами Київського науково-дослідного інституту судових експертиз при проведенні призначеної апеляційним господарським судом у вказаній справі комісійної судової земельно-технічної експертизи, експертами не використовувався каталог координат меж землекористування СТ «Заліське», а використалися тільки координати приватизованих земельних ділянок членів цього садового товариства (а. с. 80-81). Просила позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач Броварська РДА у судове засідання не з'явилася, подала до суду письмові заперечення на позов, у яких вказувала, що позов не визнає, оскільки 11 липня 2011 року Броварською РДА на день прийняття розпорядження за № 1174 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства 2 (двом) громадянам (ОСОБА_5 та ОСОБА_14)

в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту» та прийняття 16 жовтня 2013 року розпорядження за № 749 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з ведення особистого селянського господарства на ведення садівництва громадянину ОСОБА_5 в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту» проекту землеустрою меж Богданівської сільської ради не було, що позбавило Броварську РДА можливості при прийнятті цих спірних розпоряджень визначити в яких межах знаходиться земельна ділянка ОСОБА_5 (а. с. 59-62).

Також вважає, що висновок комісійної судової земельно-технічної експертизи

№ 608/609/13-41 від 01 травня 2013 року, проведеної експертами Київського науково-дослідного інституту судових експертиз на підставі ухвали Київського апеляційного господарського суду в господарській справі № 23/058-12 за позовом СТ «Заліське» до Броварської РДА, треті особи: ОСОБА_5, Управління Держкомзему у Броварському районі Київської області, Богданівська сільська рада Броварського району Київської області

про визнання недійсним розпорядження є неналежним доказом, оскільки дана експертиза проведена в іншому судовому провадженні за участю інших осіб та з іншим предметом спору.

Що стосується позовних вимог про визнання недійсним договору купівлі-продажу спірної земельної ділянки площею 0,18 га, укладеного 20 листопада 2013 року ОСОБА_5 із ОСОБА_6, вважає, що Прокурор у своїй позовній заяві не зазначив жодного доказу, який обґрунтовує недійсність спірного правочину.

Представники відповідача ОСОБА_5 - ОСОБА_15 та ОСОБА_16 у суді позовні вимоги не визнали, посилаючись на те, що на день прийняття спірних розпоряджень щодо надання земельної ділянки ОСОБА_5 у Броварської РДА був відсутній проект землеустрою меж Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, що позбавило її можливості визначити в яких межах знаходиться спірна земельна ділянка.

Крім цього зазначили, що вказані вимоги не є належним способом захисту прав позивача, оскільки Пленум Верховного Суду України в абзаці четвертому п. 10 постанови № 9 від 06 листопада 2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» роз'яснив, що відповідно до ч. 5 ст. 12 ЦК України добросовісність набувача презюмується. Якщо судом буде встановлено, що набувач знав чи міг знати про наявність перешкод до вчинення правочину, в тому числі й те, що продавець не мав права відчужувати майно, це може свідчити про недобросовісність набувача і є підставою для задоволення позову про витребування у нього майна.

Права особи, яка вважає себе власником майна, не підлягають захисту шляхом задоволення позову до добросовісного набувача з використанням правового механізму, встановленого ст. ст. 215, 216 ЦК України. Такий захист можливий лише шляхом задоволення віндикаційного позову, у разі якщо для цього існують підстави, передбачені ст. 388 ЦК України, які дають право витребувати майно у добросовісного набувача.

Також вказали, що 04 вересня 2012 року Господарський суд Київської області у господарській справі № 23/058-12 ухвалив рішення, яке набрало законної сили, яким у задоволенні позову СТ «Заліське» про визнання недійсними спірних розпоряджень та державного акту, скасування державного акту на право власності на земельну ділянку відмовлено.

Господарським судом Київської області було встановлено, що спірна земельна ділянка, яка була передана ОСОБА_5 перебуває в адміністративних межах Богданівської сільської ради Київської області за межами населеного пункту, а тому посилання Прокурора на те, що Броварська РДА не мала права приймати розпорядження щодо виділення ОСОБА_5 спірної земельної ділянки спростовується наявними у матеріалах справи доказами.

Враховуючи викладене, вважають, що вказана обставина вже встановлена судовим рішенням у господарській справі, додаткового доказування при розгляді інших справ вона не потребує, а тому висновок комісійної судової земельно-технічної експертизи проведеної під час розгляду Київським апеляційним господарським судом апеляційної скарги СТ «Заліське» на рішення господарського суду Київської області від 04 вересня 2012 року про те, що спірна земельна ділянка ОСОБА_5 розташована в межах населеного пункту є безпідставною.

Крім того зазначили, що цей висновок судової експертизи є неповним, оскільки при її проведенні не використовувався каталог координат меж землекористування СТ «Заліське». Просили у задоволенні позову відмовити.

Відповідач ОСОБА_6 у суд не з'явилася, про час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила, заява про розгляд справи за її відсутності до сулу теж не подавала.

Представник третіх осіб: ОСОБА_7 у судовому засіданні проти задоволення позову не заперечував та пояснив, що у 1996 році ОСОБА_7 і ОСОБА_8 отримали державні акти на право приватної власності на земельні ділянки, площею по 0,60 га кожний, цільове призначення - ведення садівництва, що розташовані на території Садового товариства «Луч» Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

У грудні 2014 року при спробі отримати кадастрові номери на земельні ділянки третіх осіб ОСОБА_7 і ОСОБА_8, він дізнався, що їхні земельні ділянки вже знаходяться

у приватній власності ОСОБА_6

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Згідно із ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За змістом пункту «а» ч. 1 ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п. «г» ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування .

У ч. 1 ст. 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно із ч. 2 ст. 158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

За змістом норми ч. 2 ст. 84 ЗК України, чинній на час виникнення правовідносин, право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

Пунктом 12 Перехідних положень ЗК України, чинного на час прийняття спірного розпорядження Броварською РДА за № 1174 від 11 листопада 2011 року, було визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Вказаний пункт цих Перехідних положень виключено на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VI від 06 вересня 2012 року.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 173 ЗК України, чинних на момент виникнення правовідносин, межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.

Згідно із ч. 3 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою, а щодо земельних ділянок, розташованих

за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією.

Судом встановлено, що розпорядженням Броварської РДА № 486 від 16 березня

2010 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 в адмінмежах Богданівської сільської ради за межами населеного пункту Броварського району» надано останньому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,8000 га, цільове призначення: ведення особистого селянського господарства за рахунок державних земель запасу в адміністративних межах Богданівської сільської ради за межами населеного пункту.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Агротехпроект» за заявою ОСОБА_5, ОСОБА_18, ОСОБА_19 та ОСОБА_14 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність цих громадян для ведення особистого селянського господарства.

23 червня 2011 року затверджено висновок комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою у Броварському районі Київської області № 27 «Щодо погодження (відмови) розгляду матеріалів проекту селянського господарства

4 громадянам України (ОСОБА_19, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_14) в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту».

11 липня 2011 року розпорядженням Броварської РДА № 1174 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення державних актів

на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства

2 (двом) громадянам України в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту 2 (двом) громадянам України ОСОБА_5 та ОСОБА_14.

Цим же розпорядженням вирішено передати ОСОБА_5 і ОСОБА_14 у власність та виготовити державні акти на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 3,3000 га ріллі за рахунок державних земель запасу в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту.

На підставі оспорюваного розпорядження на ім'я ОСОБА_5 було виготовлено та видано 06 вересня 2011 року державний акт на право власності на землю серії ЯМ № 424275 на земельну ділянку площею 1,8000 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0294, цільове призначення: ведення особистого селянського господарства, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322120001009706.

16 жовтня 2013 року розпорядженням Броварської РДА № 749 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з ведення особистого селянського господарства на ведення садівництва громадянину

ОСОБА_5 в адміністративних межах Богданівської сільської ради за межами населеного пункту Броварського району Київської області» затверджено розроблений ПП «Автотранс ЛЛС» проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки та змінено ОСОБА_5 цільове призначення спірної земельної ділянки загальною площею 1,8001 га сільськогосподарських угідь, із них: ріллі - 1,8001 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0294, з ведення особистого селянського господарства на ведення садівництва в адміністративних межах Богданівської сільської ради за межами населеного пункту Броварського району Київської області, є його власністю згідно із державним актом.

29 жовтня 2013 року на підставі цього розпорядження за № 749 реєстраційною службою Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області ОСОБА_5 видано свідоцтво за індексним номером 11763675 про право власності на нерухоме майно

на земельну ділянку площею 1,8001 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0294, цільове призначення: для індивідуального садівництва, що розташована за адресою: Богданівська сільська рада Броварського району Київської області.

У подальшому відповідач ОСОБА_5, не змінюючи цільового призначення спірної земельної ділянки площею 1,8001 га, здійснив її поділ на дві окремі земельні ділянки площею 0,18 га і площею 1,6201 га - для індивідуального садівництва та отримав нові кадастрові номери: 3221280801:01:080:0357 і 3221280801:01:080:0358 відповідно та отримав 08 листопада 2013 року свідоцтва про право власності на ці земельні ділянки.

20 листопада 2013 року між ОСОБА_5 і ОСОБА_6 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,18 га, цільове призначення - для індивідуального садівництва, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357, що розташована

за адресою: Богданівська сільська рада Броварського району Київської області.

Даний договір купівлі-продажу посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_12, зареєстровано в реєстрі

за № 6353.

За умовами договору ОСОБА_5 передав у власність (продав), а ОСОБА_6 прийняла у власність (купила) вище вказану земельну ділянку.

04 вересня 2012 року рішенням Господарського суду Київської області, що набрало законної сили, у господарській справі № 23/058-12 у задоволенні позову СТ «Заліське»

до Броварської РДА, треті особи: ОСОБА_5 про визнання недійсними розпорядження та визнання недійсними і скасування державного акту на право власності на земельну ділянку відмовлено.

Господарським судом Київської області встановлено, що спірна земельна ділянка площею 1,8000 га, що належала ОСОБА_5 на праві власності розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту.

02 липня 2013 року постановою Київського апеляційного Господарського суду зазначене вище рішення господарського суду Київської області від 04 вересня 2012 року

у справі № 23/058-12 залишено без змін.

Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції за ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18 грудня 2012 року в господарській справі № 23/058-12 експертами Київського науково-дослідного інституту судових експертиз було проведено комісійну судову земельно-технічну експертизу.

Відповідно до висновку експертів № 608/609/13-41 від 01 травня 2013 року земельна ділянка площею 1,7962 га з кадастровим номером 3221280801:01:080:0294, якою володіє ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ

№ 424275 розташована в межах населеного пункту Богданівської сільської ради Броварського району Київської області та не перетинає межі ділянок, що належать СТ «Заліське» (а. с. 18-24, 147-160).

18 вересня 2003 року Київська обласна рада 24 скликання прийняла рішення

«Про встановлення меж окремих населених пунктів Київської області» за № 117-09-ХХІV, яким вирішила встановити межі населених пунктів Бориспільського, Броварського, Васильківського, Києво-Святошинського, Обухівського районів Київської області згідно із відповідними проектами землеустрою та затвердити їх загальну площу згідно з додатками 1-5.

Також визначили, що проекти землеустрою щодо встановлення меж населених пунктів, зберігатимуться у відповідних районних відділах земельних ресурсів (а с. 171-172).

У довідці № 2578, виданій 01 жовтня 2012 року Управлінням Держкомзему у Броварському районі Київської області, зазначено, що в управлінні відсутня землевпорядна документація (проект землеустрою по встановленню меж населених пунктів Броварського району (Богданівська сільська рада)), яка сформована згідно із чинним законодавством та містить відповідні погодження і документальні матеріали, а тому управління не має документальної можливості надати інформацію щодо місцезнаходження СТ «Заліське»

в адміністративних межах Богданівської сільської ради (в межах села чи поза його межами)

(а. с. 128).

Із довідки № 4431, виданої 17 листопада 2014 року начальником Управління Держземагенства у Броварському районі Київської області, вбачається, що спірна земельна ділянка площею 1,8000 га, якою володів ОСОБА_5 станом на 15 березня 2010 року і

на теперішній час знаходиться в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту (а. с. 129).

Згідно із ст. ст. 10, 11, 60 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як

за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У ч. 3 ст. 61 ЦПК України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням у господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ,

у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Статтею 57 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 58 ЦПК України належними доказами є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

У ст. 66 ЦПК України визначено, що висновок експерта - докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, задані судом.

Згідно із ч. 1 ст. 143 ЦПК України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.

За змістом ч. 6 ст. 147 ЦПК України висновок експерта для суду не є обов'язковим і оцінюється судом за правилами, встановленими статтею 212 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд роз'яснював Прокурору право заявити клопотання про призначення судової експертизи на підтвердження факту - чи дійсно спірні земельні ділянки ОСОБА_5 і ОСОБА_6 знаходяться в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області в межах населеного пункту. Однак таке клопотання до суду не заявлялось.

У ст. 212 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів . Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності . Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.

У п. 3 постанови № 8 Пленуму Верховного Суду України «Про судову експертизу

в кримінальних і цивільних справах» від 30 травня 1997 року роз'яснено, що при дослідженні висновку експерта суди повинні виходити з того, що висновок експерта не має наперед встановленої сили та переваги над іншими джерелами доказів, підлягає перевірці й оцінці за внутрішнім переконанням суду, яке має ґрунтуватися на всебічному, повному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи у сукупності.

Враховуючи викладене, а також той факт, що висновок комісійної судової земельно-технічної експертизи № 608/609/13-41 від 01 травня 2013 року щодо визначення місцезнаходження спірної земельної ділянки площею 1,8000 га, якою володів ОСОБА_5 зроблений експертами без залучення каталогу координат меж землекористування

СТ «Заліське», що розташоване на території Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, територія якого межує із спірною земельною ділянкою ОСОБА_5,

про що у суді звертав увагу сам представник Богданівської сільської ради Хилько Л.М., суд вважає, що вказаний висновок судової експертизи є неповним та необ'єктивним, тому він не може бути покладений в основу рішення суду.

Крім цього, позивачем не надано належних та допустимих доказів порушень вимог норм закону, які були допущені Броварською РДА 11 липня 2011 року при прийнятті спірного розпорядження № 1174 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_14 в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту.

Посилання Прокурора на те, що Броварська РДА не мала права приймати спірні розпорядження в суді недоведені.

За таких обставин, суд вважає, що вимоги щодо визнання недійсними та скасування спірних розпоряджень Броварської РДА від 11 липня 2011 року за № 1174 та від 16 жовтня 2013 року за № 749 є необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Виходячи з наведених вище обставин, враховуючи відсутність підстав для визнання недійсними та скасування спірних розпоряджень Броварської РДА від 11 липня 2011 року

за № 1174 та від 16 жовтня 2013 року за № 749, не підлягають задоволенню також і вимоги щодо визнання недійсними: державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 424275, виданого на ім'я ОСОБА_5; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 29 жовтня 2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 1,8001 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0294, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого

08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 1,6201 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0358, цільове призначення для індивідуального садівництва; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 08 листопада

2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,18 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357, цільове призначення для індивідуального садівництва; договору купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,18 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357, цільове призначення для індивідуального садівництва, укладеного між ОСОБА_5 і ОСОБА_6 20 листопада 2013 року, та вимоги щодо витребування з чужого незаконного володіння ОСОБА_5 і ОСОБА_6 належних їм спірних земельних ділянок, оскільки дані вимоги є похідними від вимог щодо визнання недійсними

та скасування спірних розпоряджень Броварської РДА від 11 липня 2011 року за № 1174 та від 16 жовтня 2013 року за № 749.

Крім того, позивачем в ході судового розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 60 ЦПК України не надано також належним чином завірених копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 1,6201 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0358 та копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,18 га, кадастровий номер 3221280801:01:080:0357. Про наявність вказаних спірних свідоцтв про право власності на нерухоме майно Прокурор обмежився лише зазначенням відомостей про них у позовній заяві.

Не знайшли свого підтвердження в суді і доводи Прокурора, що належні третім особам ОСОБА_7 і ОСОБА_8 на підставі виданих їм

05 травня 1996 року державних актів на право приватної власності на землю серії КВ, земельні ділянки площею по 0,60 га кожна, цільове призначення - ведення садівництва, що розташовані на території СТ «Луч» Богданівської сільської ради знаходяться на території спірних земельних ділянок відповідачів ОСОБА_5 і ОСОБА_6

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності суд вважає, що позов не ґрунтується на вимогах закону та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 57-61, 209, 212-215 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

У задоволенні позову Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Богданівської сільської ради Броварського району Київської області до Броварської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_5, ОСОБА_6, треті особи: ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання недійсним та скасування розпоряджень і державного акту на право приватної власності на землю, визнання недійсними свідоцтв

про право власності на нерухоме майно, договору купівлі-продажу нерухомого майна та витребування майна з чужого незаконного володіння відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів

з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Телепенько А. Д.