ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
09 жовтня 2014 рокусправа № 2а-813/10/0470
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Проценко О.А.
суддів: Дурасової Ю.В. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2010р. у справі №2а-813/10/0470
за позовом Публічного акціонерного товариства "Криворіжхліб", м.Кривій Ріг Дніпропетровської області
до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів
про визнання нечинним рішення,
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство "Криворіжхліб" (далі по тексту - позивач) звернулося до адміністративного суду з позовом про визнання нечинним рішення Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів (далі по тексту - відповідач, податковий орган) від 14.07.2009 року №0004252360, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7379,15 за порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
На обґрунтування позовних вимог зазначалось, що спірне рішення відповідача необґрунтовано, оскільки прийнято на підставі висновків податкового органу, що суперечать фактичних обставинам.
Постановою суду першої інстанції позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Північної міжрайонної державної податкової інспекції від 14 липня 2009 року №0004252360 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 7350,00 гривень. В задоволенні позовних вимогах в частині застосування штрафної санкції на суму 29,15 гривень за рішенням Північної міжрайонної державної податкової інспекції від 14 липня 2009 року №0004252360 - відмовлено. При цьому суд зазначив, що відповідачем не доведено наявність порушень з боку позивача норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо грошової суми у розмірі 1470 грн. на місці проведення розрахунків, а тому застосування штрафної санкції на суму 7350,00 грн. є протиправним.
Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач оскаржує постанову суду в апеляційному порядку. Апелянт вважає судове рішення незаконним, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову. На обґрунтування апеляційних вимог зазначається, що приймаючи постанову, суд першої інстанції не встановив та не дослідив належним чином фактичні обставини, невірно застосував норми матеріального права.
Під час судового розгляду справи у зв'язку з реорганізацією територіальних органів Державної податкової служби, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №229 від 20.03.2013р. «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів», на підставі ст.55 КАС України здійснено заміну Криворізької північної міжрайонної державної податкової інспекції ДПС її правонаступником - Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.
Як свідчать матеріали справи, податковим органом проведено перевірку позивача, за результатами якої складено акт № 0297-04-83-23/00381522 від 13.07.2009 року (а.с.10). В акті перевірки зафіксовані порушення позивачем п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, у п.2.2.14 акту перевірки зазначено про факт виявлення різниці між сумою готівкових коштів на місці проведення розрахунків з даними поточного „Х" звіту РРО на 16 год. 30хв. 13.07.2009р. у розмірі 1475,83 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято рішення від 14.07.2009 року №0004252360, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7379,15 грн. (а.с.12).
Позивачем подано скаргу до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області № 436 від 24.07.2009 року про скасування вказаного рішення (а.с.13-14). Рішенням від 08.09.2009р. № 24007/10/25-008 ДПА у Дніпропетровській області рішення Північної МДПІ у м.Кривому Розі від 14.07.2009р. № 0004252360 залишено без змін, скаргу платника податків - без задоволення (а.с.15-16).
Не погодившись з отриманими висновками, позивач звернувся до Державної податкової адміністрації України зі скаргою № 555/2 від 01.10.2009р. про скасування рішення відповідача (а.с.17-18). Рішенням від 23.11.2009р. № 12006/6/25-0415 Державною податковою адміністрацією України рішення Північної МДПІ у м.Кривому Розі від 14.07.2009р. № 0004252360 залишено без змін, скаргу платника податків - без задоволення (а.с.19-20).
Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія цього Закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
За визначенням, наданим статтею 2 вказаного Закону, фінансова санкція це - грошова сума, що стягується за порушення вимог цього Закону з суб'єктів підприємницької діяльності за місцем їх реєстрації до відповідного місцевого бюджету.
Відповідно до статті 3 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті в Україні, Типові форми №№ КО-1, КО-2, КО-3, КО-4, КО-5 затверджено Постановою Національного банку України №637 від 15.12.2004р., яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за №40/10320 (далі - Положення №637).
Відповідно до п.4.1 Положення № 637 з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Пунктом 1.2 Положення № 637 визначено, що каса - це приміщення або місце з готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
У відповідності до п.4.2. Положення № 637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.
Відповідальність за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон №265/95) встановлено розділом 5 цього Закону.
Так, згідно зі ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
У відповідності до ст.7 Закону України № 265/95 порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) визначається Державною податковою адміністрацією України. Такий Порядок затверджено наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614
Відповідно до п.4.5 розділу 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.
Як свідчать матеріали справи, згідно з наданим до суду фіскальним чеком продавець провів готівкові кошти в сумі 1470,00 грн. з використанням операції "службова видача", ці кошти готувалися до інкасації о 16 год 22 хвилини, при цьому час початку перевірки відповідно до акту - 16 год 25 хвилин.
Таким чином матеріали справи не підтверджують обґрунтованості висновків податкового органу щодо встановлення порушення з боку позивача вищевказаних норм Закону України № 265/95. А за відсутності доказів порушення позивачем вимог закону суд вірно визначився щодо протиправності спірного рішення відповідача.
Висновки суду відповідають матеріалам справи та нормам матеріального права. Тобто постанова суду є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування не вбачається. Апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2010р. у справі №2а-813/10/0470 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2010р. у справі №2а-813/10/0470 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України та може бути оскаржена згідно зі ст.212 КАС України.
Головуючий: О.А. Проценко
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: Л.П. Туркіна