УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2015 р.Справа № 816/3817/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду справу за апеляційною скаргою державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко Анастасії Володимирівни, на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року по справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції, державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко Анастасії Володимирівни про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В с т а н о в и л а:
У жовтні 2014 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_2) звернувся до суду з позовом, яким просить визнати протиправними дії відповідача - Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області в особі реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції щодо залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця та зобов'язання вчинити дії, а саме - провести державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що діями відповідача при винесенні повідомлення про залишення документів без розгляду від 24 вересня 2014 року № 04-04-09/264 порушено його право на вільне переміщення, оскільки при поданні таких документів про проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця ним дотримано вимог діючого законодавства. Додатково зазначав, що підстава, визначена таких повідомленням ним не може бути усунена та не віднесена до вичерпного переліку підстав для залишення без розгляду таких документів, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року адміністративний позов ФОП ОСОБА_2 задоволено частково. Так, судовим рішенням:
- визнано дії державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В. щодо винесення повідомлення про залишення документів без розгляду, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця - протиправними;
- в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням в частині визнання дій державного реєстратора протиправними, в апеляційній скарзі державний реєстратор реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В., посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволені позовних вимог ФОП ОСОБА_2 у повному обсязі.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не явилися, про час та місце слухання справи були належним чином повідомлені.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), - неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ст. 200 КАС України задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23 вересня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача, надавши документи для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: зміна місця проживання фізичної особи-підприємця, вказавши нову адресу - АДРЕСА_1. Позивач подав для реєстратора реєстраційну картку форми № 11 та документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору (а.с. 13-15).
Повідомленням про залишення документів без розгляду від 24 вересня 2014 року № 04-04-09/264, Державний реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В., посилаючись як на підставу залишення без розгляду на абз. 2 п.3 Наказу Міністерства юстиції України від 23 липня 2014 року № 1197/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь» повідомив заявника про залишення документів без розгляду та про можливість повторного звернення до державного реєстратора у загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення документів без розгляду.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог в частині визнання дій державного реєстратора протиправними, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно винесено повідомлення про залишення без розгляду документів, наданих позивачем для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, оскільки воно не містить посилань на визначений ч. 7 ст. 45 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» вичерпний перелік підстав для залишення без розгляду поданих документів, а посилання на дію положень абз. 2 ч. 3 Наказу Міністерства юстиції України від 23 липня 2014 року № 1197/5№ 1197/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь» суд вважає необґрунтованим, оскільки доказів на введення в дію (забезпечення) такого тимчасового припинення доступу зі сторони Державної реєстраційної служби України та/або визначення законодавцем останнього як окрему підставу, передбачену в Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для залишення документів без розгляду для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця - суду надано не було.
Погоджуючись з загальним висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ФОП ОСОБА_2 в частині визнання протиправними дій державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В. щодо винесення повідомлення про залишення документів без розгляду, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця колегія суддів зазначає наступне.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання правовідносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у тому числі й підстав припинення державної реєстрації підприємницької діяльності та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Положеннями ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частин 2-3 вказаної статті порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Положеннями ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); оформлює та видає виписки, витяги та довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Згідно ч. 1-2 ст. 45 вказаного Закону зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни щодо імені фізичної особи, місця її проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків або номера та серії паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, а також щодо видів економічної діяльності, набирають чинності з дня їх державної реєстрації. Для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що передбачені частиною першою цієї статті, фізична особа - підприємець подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця;
документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця;
копію довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Судом встановлено, що позивачем 23.09.2014 року подано вказані документи в повному обсязі. Дана обставина не заперечується державним реєстратором реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В.
Згідно з частиною 3 вказаної статті державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, якщо вони не передбачені частиною другою цієї статті.
Положеннями ч.ч.7, 8 ст. 45 визначено, що державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; документи не відповідають вимогам частин першої та другої статті 8 та частини п'ятої статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі.
Про залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, без розгляду заявнику не пізніше наступного робочого дня з дати надходження документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, державним реєстратором видаються (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, без розгляду та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, відповідно до опису.
З наявного в матеріалах справи повідомлення про залишення документів без розгляду від 24.09.2014 року вихідний номер 04-04-09/264 (а.с. 16) вбачається, що підставою для залишення документів без розгляду є абз. 2 п. 3 Наказу Міністерства юстиції України № 1197/5 від 23.07.2014 року.
Разом з тим, колегія суддів, погоджуючись з позицією суду першої інстанції, зазначає, що вичерпний перелік підстав для залишення без розгляду поданих позивачем документів визначено в ч. 7 ст. 45 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Посилання на дію положень абз. 2 ч. 3 Наказу Міністерства юстиції України від 23 липня 2014 року № 1197/5№ 1197/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь», яким вказано Державній реєстраційній службі України забезпечити тимчасове припинення доступу державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців для проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження/місця проживання юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з інших областей України та м. Києва на територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя не є підставою для винесення повідомлення про залишення без розгляду документів, наданих позивачем для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно обґрунтованості позовних вимог ФОП ОСОБА_2 в частині визнання дій щодо залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця - протиправними, які не спростовані доводами апеляційної скарги.
Колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення в тій його частині, якою у задоволенні адміністративного позову ФОП ОСОБА_2 відмовлено, оскільки вимоги апеляційної скарги в цій частині апелянтом не обґрунтовані.
Аналізуючи вищезазначене в його сукупності, колегія суддів приходить до висновку про необхідність відмови в задоволені апеляційної скарги позивача і залишення оскаржуваного судового рішення, відповідно до положень ст. 200 КАС України, без змін.
Інші доводи апеляційної скарги на висновок колегії суддів не впливають.
В порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160, 167, 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко Анастасії Володимирівни залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) Н.С. Бартош
(підпис) Л.О. Донець
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 27 лютого 2015 року