ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/233/15-a
24 лютого 2015 р.+м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Цимбал А.
за участю:
представника позивача :Франчук М.М.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості сумі 12 292,14 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав, викладених в адміністративному позові та зазначив що всупереч вимог , Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діядьності відповідач під час перебування на обліку, була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, вважає що припинив підприємницьку діяльність до подання заяви про виплату допомоги по безробіттю у міськрайонний центр зайнятості. В позові просить відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, враховуючи наступне.
ОСОБА_2 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості 22.11.2010 року, статус безробітного їй надано 29.11.2010 року. За період з 29.11.2010 року по 07.09.2011 року відповідачка отримала допомогу по безробіттю в сумі 10 013, 48 грн
ОСОБА_2 13.12.2011 року звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості 13.12.2011 року. статус безробітного їй поновлено з 13.12.2011 року. За період з 13.12.2011 по 14.03.2012 року відповідач отримала допомогу по безробіттю в сумі 2 278,66 грн.
В ході виконання Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 в результаті обміну інформацією між Державною службою зайнятості України та Пенсійним фондом України, виявлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та одночасно зареєстрована в центрі, зайнятості як безробітна, якій призначено та виплачено допомогу по безробіттю.
27 серпня 2014 року директором центру зайнятості видано наказ за № 208 "Д" "Про розслідування страхових випадків" з метою забезпечення перевірки розбіжностей, які виявлені між даними Пенсійного фонду України та даними, пред'явленими (прихованими) безробітними.
Розслідуванням встановлено, що відповідачем приховано відомості про те, що вона зареєстрована як фізична особа-підприємець з 20.09.2001 р., що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 10.11.2014 року за № б/н.
Відповідно до п.п. б п.3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльність, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких з дійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно п.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІП сума виплаченого забезпечення та вартості наданих послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 14 грудня 2000 року за № 915/5136 якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Право на отримання допомоги по безробіттю мають лише незайняті (безробітні) особи, тому допомога по безробіттю отримана внаслідок обману або зловживання особою своїми правами, підлягає поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
05 грудня 2014 року центром зайнятості видано наказ № 331 "Д" про повернення коштів ОСОБА_2 у встановленому порядку відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 10.11.2014 р.
- в сумі 10 013,48 грн. за період перебування в центрі зайнятості зі статусом безробітного з 29.11.2010 р. по 07.09.2011 р. та в сумі 2 278,66 грн., за період перебування в центрі зайнятості зі статусом безробітного з 13.12.2011 р. по 14.03.2012 р. ;
У заявах про надання статусу безробітного від 29.11.2010 р. та від 13.12.2011 р. ОСОБА_2 зазначила, що: "як суб'єкт підприємницької діяльності не зареєстрована", "З відповідальністю за недостовірність внесених у заяву особистих даних, невиконання обов'язків як безробітного ознайомлена", "у разі, якщо надійдуть дані з інших джерел про подання мною недостовірних даних, зобов'язуюсь повернути незаконно отримані мною кошти" про що засвідчила своїм підписом.
Отже, відомості, що зазначаються особою при зверненні із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю є обставинами, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Тому, через подання ОСОБА_2 недостовірних даних та неповідомлення центр зайнятості про реєстрацію її як фізичної особи-підприємця, відповідач неправомірно набула статус безробітного та отримала допомогу по безробіттю.
Відповідачу надіслано лист від 11.11.2014 р. за № 03-6155 рекомендованим листом з актом розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 10.11.2014 за №б/н.
05.12.2014 року ОСОБА_2 надіслано рекомендованим листом повідомлення про повернення коштів у сумі 12 292,14 грн.
23.12.2014 року відповідачу надіслано рекомендованим листом претензію про повернення коштів на суму 12 292,14 грн.
Станом на день розгляду справи в суді, відомості щодо надходження коштів на рахунок центру зайнятості відсутні.
Заперечення відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зокрема ст.ст. 46 та 47 передбачено певний порядок проведення Державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, який не був дотриманий відповідачем.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо стягнення допомоги по безробіттю в розмірі 12 292,14 грн., суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити повністю
2. Стягнути з ОСОБА_2( АДРЕСА_1, АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1) на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (м.Тернопіль, вул.Текстильна,1 Б , код ЄДРПОУ 14029303) допомогу по безробіттю в сумі 12292,14 грн. на р/р № 37171300901002, МФО 838012, Банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303 одержувача - Тернопільського міськрайонного центру зайнятості.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 03.03.2015р.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.