ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2015 р. Справа № 815/6079/14
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді -Шеметенко Л.П.судді -Домусчі С.Д.судді -Запорожана Д.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Акку-групп» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Акку-групп» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «Акку-групп» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби (далі ГУДФС) в Одеській області про зобов'язання прийняти та розглянути скаргу від 05.09.2014 р. №34 на податкове повідомлення-рішення від 04.08.2014 р. №0000422205.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що він подав скаргу до ГУДФС в Одеській області на податкове повідомлення-рішення від 04.08.2014 р. №0000422205, однак цю скаргу було повернуто на підставі того, що такого органу як ДФС в Одеській області не існує. Позивач зазначив, що юридична особа ДФС в Одеській області утворена у відповідності до Постанов Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 р. №236 та від 08.06.2014 р. №311. На думку позивача, надання вищевказаної скарги ініціювало процедуру адміністративного оскарження, тому визначена спірним податковим повідомленням-рішенням сума податкового боргу є неузгодженою. Проте податковою інспекцією 03.09.2014 р. було прийнято податкову вимогу. Зважаючи на те, що з огляду на подання скарги від 05.09.2014 р., строк оскарження податкового повідомлення-рішення закінчується 10.09.2014 р., позивач вважає порушеними свої права.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що в силу ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», на момент направлення позивачем скарги на спірне податкове повідомлення-рішення реорганізація ГУ Міндоходів в Одеській області не була розпочата та такої юридичної особи, як ГУДФС в Одеській області не існувало. У зв'язку із цим посадова особа ГУ Міндоходів в Одеській області не мала права приймати кореспонденцію, яка адресована неіснуючій юридичній особі. Отже процедура оскарження податкового повідомлення-рішення не була дотримана позивачем з власної вини, у зв'язку із чим позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2014 року в задоволенні адміністративного позову ТОВ «Акку-групп» відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ТОВ «Акку-групп» подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняття нової постанови про задоволення позову.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Відповідно до наказу ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області №937 від 12.06.2014 р. та на підставі направлення №936 від 12.06.2014 р. співробітниками контролюючого органу проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «Акку-групп» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні імпортних операцій по контракту від 01.01.2013 р. № 01, за результатами якої складений акт № 3492/15-52-22-05-07/38155189 від 24.06.2014 р.
На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №0000422205 від 04.08.2014 р., яке було направлено на адресу ТОВ «Акку-групп» та отримано повноважним представником підприємства 12.08.2014 р.
Не погодившись із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, на підставі ст. 56 ПК України ТОВ «Акку-групп» засобами поштового зв'язку направило скаргу за вих. №34 від 05.09.2014 р., яка була адресована ГУДФС в Одеській області за адресою: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5.
Вищезазначена кореспонденція (штрихкодовий ідентифікатор 6508003647183, а.с.9) повернулась відправнику у зв'язку із тим, що адресат за вказаною адресою не значиться, згідно довідки Укрпошти ф.20 від 08.09.2014 р.
Причиною повернення відправлення слугувала відмова посадової особи суб'єкта владних повноважень від отримання поштової кореспонденції.
Відповідач акцентує увагу на тому, що посадова особа ГУ Міндоходів в Одеській області, яка не була посадовою особою ГУДФС в Одеській області, діяла у відповідності до законодавства, оскільки не мала права брати поштову кореспонденцію, яка адресована іншій/неіснуючій юридичній особі.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» №311 від 06.08.2014 р., яка набрала чинності 12.08.2014 р., утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби, у т.ч. ГУДФС в Одеській області.
Згідно п.2 вищевказаної Постанови, територіальні органи Міністерства доходів і зборів реорганізовані шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2, в якому, серед іншого, зазначено, що до ГУДФС в Одеській області приєднується ГУ Міндоходів в Одеській області, яке реорганізовується.
З метою реалізації вищезазначеної Постанови Міндоходів України видано наказ «Про реорганізацію управлінь Міндоходів в окремих областях» від 15.09.2014 р. №10, відповідно до якого розпочато реорганізацію головних управлінь Міндоходів в окремих областях, у т.ч. в Одеській області, утворені комісії з реорганізації, визначено строки проведення реорганізації тощо.
Згідно відомостей ЄДРПОУ державна реєстрація юридичної особи - ГУДФС проведена 10.09.2014 р. за №15561020000053568, тобто після 08.09.2014 р. - дати надходження скарги позивача на адресу податкового органу.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що на момент направлення ТОВ «Акку-групп» засобами поштового зв'язку скарги на податкове повідомлення-рішення реорганізація ГУ Міндоходів в Одеській області не була розпочата, а ГУДФС в Одеській області не було зареєстровано як юридичну особу, що унеможливлювало отримання його посадовою особою будь-якого документу, в зв'язку з чим, з боку відповідача відсутня будь-яка неправомірна дія та бездіяльність, у зв'язку з чим у задоволенні позову належить відмовити.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 12 серпня 2014 року позивач отримав податкове повідомлення-рішення від 04.08.2014 р. №0000422205 про визначення суми грошового зобов'язання за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства (а.с.53, 54).
Згідно з п.56.12 ст. 56 ПК України, якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу.
Таким чином, право на адміністративне оскарження зберігалось за позивачем до 11 вересня 2014 року.
05 вересня 2014 року позивач (керуючись Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» №311 від 06 серпня 2014 року, яка передбачала реорганізацію ГУ Міндоходів в Одеській області шляхом приєднання до ГУДФС в Одеській області) оскаржив вказане податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, направивши поштою відповідний рекомендований лист, де зазначив адресатом ГУДФС в Одеській області.
08 вересня 2014 року поштова кореспонденція позивача не була прийнята посадовою особою ГУ Міндоходів в Одеській області з тієї підстави, що вона адресована неіснуючий юридичній особі.
Через день - 10 вересня 2014 року запис про реєстрацію ГУДФС в Одеській області було внесено до Державного реєстру (а.с.47).
На думку суду першої інстанції, відсутність реєстрації ГУДФС в Одеській області на час надходження кореспонденції позивача унеможливлювала отримання посадовою особою ГУ Міндоходів в Одеській області вказаної кореспонденції, відповідно, дії цієї особи є правомірними, а процедура адміністративного оскарження не була розпочата позивачем.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Початок процедури адміністративного оскарження визначається п.56.16 ст. 56 ПК України, згідно з яким днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.
Таким чином, у позивача були всі підстави вважати, що 05 вересня 2014 року - в день надання пошті свого поштового відправлення для нього почалася процедура адміністративного оскарження.
До закінчення строку на оскарження податкового повідомлення-рішення, тобто до 11 вересня 2014 року позивач не мав відомості про те, що його скаргу не прийнято.
Отже, дії посадової особи ГУ Міндоходів в Одеській області з відмови в отриманні кореспонденції припинили почату позивачем процедуру адміністративного оскарження та фактично позбавили позивача права на її поновлення.
При цьому, колегія суддів зазначає, що саме адресат, зазначений позивачем у кореспонденції - ГУДФС в Одеській області, і розглядав би скаргу позивача у разі її прийняття, оскільки через день з дня надходження скарги ГУДФС в Одеській області було зареєстровано в Державному реєстрі.
Також, колегія суддів враховує, що помилка, допущена позивачем, є не навмисною, ґрунтується на бажанні діяти згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №311 від 06 серпня 2014 року та не містить зловживань своїми правами.
З огляду на викладені обставини, колегія суддів вважає, що зазначені дії посадової особи ГУ Міндоходів в Одеській області вчинені без дотримання необхідного балансу між несприятливими для позивача наслідками (у вигляді позбавлення права на адміністративне оскарження) і ціллю, на яку була спрямована дія - суворе дотримання формалізму за відсутності для цього достатньо обґрунтованих підстав.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ТОВ «Акку-групп» до ГУДФС в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Акку-групп» -задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2014 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов товариства з обмеженою відповідальністю «Акку-групп» - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області прийняти та розглянути скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Акку-групп» від 05.09.2014 р. №34 на податкове повідомлення-рішення від 04.08.2014 р. №0000422205.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Л Л.П. Шеметенко Суддя: С.Д. Домусчі Суддя: Д.В. Запорожан