Рішення № 42925025, 24.02.2015, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
905/2120/14-908/6230/14
Номер документу
42925025
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 22/75/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.02.2015 Справа № 905/2120/14-908/6230/14

Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В., при секретарі Романовій К.І.

За участю представників сторін: від прокуратури - Михальчук І.В., посвідчення № 015078 від 07.02.2013 р.; від позивача 1 - не з'явився; від позивача 2 - не з'явився; від позивача 3 - Гуц М.А., довіреність № 18/1-62/15 від 20.01.2015 р; від відповідача - Міщенко М.В., довіреність № 09/230 від 24.12.2014 р.

Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 905/2120/14-908/6230/14

за позовом: Маріупольської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (87505, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Перемоги, 1) в інтересах держави в особі

позивача 1: Донецької обласної ради (87517, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Нахімова, буд. 86)

позивача 2: Маріупольської міської ради Донецької області (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Леніна, 70)

позивача 3: Державної Азовської морської екологічної інспекції (87517, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Нахімова, 76)

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (87504, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Левченко, 1, скорочено ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча»)

про стягнення 868803,75 грн.

СУТНІСТЬ СПОРУ:

Ухвалою господарського суду Донецької області від 01.04.2014 р. порушено провадження по справі № 905/2120/14 за позовом Маріупольської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі позивача 1 - Донецької обласної ради, позивача 2 - Маріупольської міської ради Донецької області та позивача 3 - Державної Азовської морської екологічної інспекції до ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» про відшкодування шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, в розмірі 868803,75 грн.

26.12.2014 р. до господарського суду Запорізької області від Маріупольської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері надійшло клопотання № 43-596вих-14 від 25.11.2014 р. з доданими до нього документами та матеріалами по справі № 905/2120/14, в якому зазначено, що справа по суті господарським судом Донецької області не була розглянута. В прохальній частині клопотання прокуратура просить господарський суд Запорізької області прийняти до розгляду подані матеріали позовної заяви та документи по справі № 905/2120/14, розглянути по суті та ухвалити судове рішення у справі.

Відповідно до витягу з реєстру автоматизованого розподілу справ (заяв, скарг, клопотань, матеріалів, документів, тощо) від 26.12.2014 р., автоматизованою системою документообігу суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл та призначено для розгляду судді Ярешко О.В.

Ухвалою від 29.12.2014 р., керуючись ст. ст. 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, ст. 1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» та розпорядженням голови Вищого господарського суду України від 02.09.2014 р. № 28-р, суд ухвалив прийняти документи та матеріали для розгляду справи № 905/2120/14 та порушити провадження. Присвоїти справі номер 905/2120/14-908/6230/14 та номер провадження 22/75/14. Справу призначити до розгляду в засіданні на 29.01.2015 р.

Ухвалою від 29.01.2015 р. розгляд справи відкладено на 24.02.2015 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Державною Азовською морською екологічною інспекцією в ході проведення планової перевірки додержання відповідачем вимог природоохоронного законодавства було встановлено здійснення ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря з перевищенням нормативів граничнодопустимих викидів масової концентрації оксиду вуглецю, сірки діоксиду, оксидів азоту, що було зафіксовано у відповідному акті. У зв'язку із зазначеним Маріупольською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Донецької обласної ради, Маріупольської міської ради Донецької області та Державної Азовської морської екологічної інспекції заявлено до відповідача позовні вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря в сумі 868803,75 грн. Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на ст. 121 Конституції України, ст. ст. 2, 4, 29, 54, 56, 57 ГПК України, ст. ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 1166 ЦК України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».

Донецька обласна рада, позивач 1 у справі, в поясненнях № 11к30-0985 від 26.01.2015 р., надісланих електронними засобами зв'язку, зазначає, що позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити. У клопотанні № 13к-30-0985 від 16.02.2015 р., отриманому за допомогою електронних засобів зв'язку, позивач 1 просить розглянути справу за відсутності його представника у зв'язку із значною віддаленістю суду, а також складнощами з пересуванням, проїзду блок-постів у зв'язку із проведенням на території Донецької області антитерористичної операції.

Маріупольська міська рада Донецької області, позивач 2 у справі, в поясненнях № 125 від 28.01.2015 р. зазначає, що позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі, просить позов задовольнити. Також, у зв'язку із зайнятістю представника позивача 2 просить розглянути справи за його відсутністю.

Державна Азовська морська екологічна інспекція, позивач 3 у справі, у поясненнях № 18/9-50/15 від 16.01.2015 р. зазначає, що підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві. Просить позов прокурора задовольнити у повному обсязі.

ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча», відповідач у справі, у відзиві на позовну заяву наголошує на тому, що акт відбору проб № 12 від 29.10.2013 р. з боку відповідача підписано особою, яка не мала права підписувати зазначений акт. Таким чином, протоколи вимірювань не можуть бути належними доказами по справі. Вказує на те, що розділ Акту перевірки, який має містити інформацію про порушення, не містить у собі посилань про порушення, пов'язані із перевищенням встановлених нормативів викидів забруднюючих речовин від стаціонарного джерела забруднення № 1403 агломашина № 1 цеху агломерації аглофабрики відповідача. Зазначає, що відповідно до висновку спеціаліста - завідуючого кафедрою хімічної технології та інженерії Приазовського державного технічного університету, доктора хімічних наук, професора Капустіна А.Є., до якого відповідач звернувся із проханням надати висновок щодо причин виникнення наднормативних викидів на джерелі забруднення № 1404, жодних відхилень у товариства в період з 29.10.2013 р. по 02.11.2013 р. не було.

За клопотанням представників прокуратури, позивача 3 та відповідача розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.

Представники прокуратури та позивача 3 в судовому засіданні 24.02.2015 р. підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні 24.02.2015 р. проти позовних вимог заперечив, просив у позові.

Розглянувши в судовому засіданні клопотання позивача 1 та позивача 2 про розгляд справи за відсутності їх представників, суд вважає за можливе їх задовольнити.

У відповідності до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 24.02.2015 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників прокуратури, позивача 3 та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу від 14.10.2013 № 371 та направлення від 14.10.2013 № 327 Державною Азовською морською екологічною інспекцією було здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».

Початок перевірки 24.10.2013 (8 год. 30 хв.), закінчення перевірки - 13.11.2013 (17 год. 00 хв.).

14.10.2013 відповідачем було отримано повідомлення від 14.10.2014 № 03/05-2429/13 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у період з 24.10.2013 по 13.11.2013.

В ході проведення аналітичного контролю стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря було виявлено перевищення встановлених нормативів викидів забруднюючих речовин від стаціонарного джерела забруднення № 1403 агломашина №1 цеху агломерації аглофабрики ПАТ «ММК ім. Ілліча».

29 жовтня 2013 року об 13 год. 56 хв. проведено інструментальний контроль за дотриманням нормативів викидів оксидів азоту, оксиду вуглецю, діоксиду сірки від стаціонарного джерела викидів № 1403. Вимірювання проводились спеціалістами відділу інструментально - лабораторного контролю Державної Азовської морської екологічної інспекції.

За результатами виконання вимірювань на джерелі викидів № 1403 встановлено перевищення нормативів граничнодопустимих викидів масової концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, оксидів азоту. Результати вимірювань оформлені актом відбору проб організованих викидів стаціонарних джерел від 29.10.2013 № 12, протоколом вимірювань параметрів газопилового потоку (додаток 1 до Акта відбору проб від 29.10.2013 № 12), протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 01.11.2013 № 12. Відбір проб виконано відповідно до вимог КНД 211.2.3.063-98 «Метрологічне забезпечення. Відбір проб промислових викидів. Інструкція», методика виконання вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел.

В результаті лабораторних вимірювань зафіксоване середнє значення масової концентрації оксиду вуглецю в розмірі 2445,73 мг/м3, при затвердженому нормативі - 49,0 мт/м3.

Середнє значення масової концентрації діоксиду сірки складає 262,47 мг/м3, при затвердженому нормативі - 65,0 мг/м3.

Середнє значення масової концентрації оксидів азоту складає 40,32 мг/м3, при затвердженому нормативі - 10,0мг/м3.

02.11.2013 р. лабораторією захисту навколишнього середовища - представниками ПАТ «ММК ім. Ілліча» виконані повторні контрольні вимірювання масової концентрації забруднюючих речовин. За результатами проведених повторних вимірювань наднормативний викид оксиду вуглецю, діоксиду сірки було ліквідовано. Викиди від стаціонарного джерела забруднення № 1403 приведені у відповідність до дозволених обсягів. Результати вимірювань оформлені актом відбору проб викидів стаціонарних джерел № 5 від 02.11.2013, протоколом вимірювань параметрів газопилового потоку (додаток № 1 до Акту відбору проб від 02.11.2013 № 5), протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 02.11.2013 № 5. Відбір проб виконано відповідно до вимог КНД 211.2.3.063-98 «Метрологічне забезпечення. Відбір проб промислових викидів. Інструкція», методика виконання вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел.

Згідно листа ПАТ «ММК «ім. Ілліча» від 10.01.2014 року за № 39/28 час роботи джерела викидів № 1403 агломашина №1 (зона охолодження) в режимі наднормативного викиду за період 29.10.13 по 02.11.13 складає 96,07 годин.

Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства зафіксовано Актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 24.10.2013 по 13.11.2013 № 25, складеного інспекторами Державної Азовської морської екологічної інспекції. За фактом зазначеного вище порушення природоохоронного законодавства головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Шеленгу Вадима Васильовича притягнуто до адміністративної відповідальності.

Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовий в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064, розмір збитків, заподіяних державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин (оксиду вуглецю), становить 868803,75 грн., які не відшкодовано до теперішнього часу.

06.02.1014 року Державною Азовською морською екологічною інспекцією на адресу відповідача було надіслано Претензію № 6, яку останнім залишено без відповіді.

Предметом розгляду по даній справі є стягнення з ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, в розмірі 868803,75 грн.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

Згідно частини 1 статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).

Відповідно до частин 1, 2 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Статтею 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 3.6., 3.11, 3.12 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.12.2008 № 639 (далі - Методика), розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

Час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Факт усунення порушення може бути підтверджений: даними інструментально-лабораторних вимірювань, які проведені лабораторіями, атестованими на право проведення необхідних інструментально-лабораторних вимірювань; отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; документами, що підтверджують виведення з експлуатації устаткування, від якого було зафіксовано наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Неналежне виконання ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» своїх зобов'язань підтверджується матеріалами справи. У відповідності до вимог Методики, відповідачу було нараховано суму збитків, які він повинен відшкодувати за здійснення у період з 29.10.2013 р. по 02.11.2013 р. джерелом викидів № 1403 «Агломашина № 1 (зона охолодження» наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 868803,75 грн.

Доказів сплати суми, на яку звернуто стягнення, відповідачем суду не надано, а тому позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Твердження відповідача про те, що розділ Акту перевірки, який має містити інформацію про порушення, не містить у собі посилань про порушення, пов'язані із перевищенням встановлених нормативів викидів забруднюючих речовин від стаціонарного джерела забруднення № 1403 агломашина № 1 цеху агломерації аглофабрики відповідача, спростовується матеріалами справи.

Суд також відхиляє заперечення відповідача щодо відсутності у Гавриленко Ю.М. повноважень підписувати акти відбору проб, оскільки згідно п. 2.2. Посадової інструкції 642 № 2 начальник групи дослідження ЛЗНС Гавриленко Ю.М. зобов'язаний забезпечити виконання інструментальних замірів концентрації забруднюючих речовин в димових газах згідно планів, графіків, узгоджених з інспектуючими організаціями та затверджених керівництвом комбінату, згідно сфери атестації.

Крім цього, суд зазначає, що оскільки ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» було завчасно у строки, передбачені чинним законодавством України, повідомлено про проведення перевірки, відповідач був зобов'язаний забезпечити належну організацію її проведення, зокрема, уповноважити відповідну особу на підписання акту, складеного за її результатами.

Посилання відповідача на висновок спеціаліста - завідуючого кафедрою хімічної технології та інженерії Приазовського державного технічного університету, доктора хімічних наук, професора Капустіна А.Є. судом до уваги не приймається, оскільки зазначений висновок не є допустимим засобом доказування, оскільки дослідження за ним було проведено без відома позивача 3, поза межами судового процесу та на замовлення самої зацікавленої особи - відповідача.

Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі..

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Маріупольський Металургійний комбінат імені Ілліча" (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Левченко, 1, р/р 26002301510044 у філії "Іллічівське головне відділення ПІБ, м. Маріуполь", МФО 334442, код ЄДРПОУ 00191129) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Маріупольської міської ради заподіяні державі збитки внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом у сумі 868803 (вісімсот шістдесят вісім тисяч вісімсот три) грн. 75 коп. (аналітичний рахунок 33118331700051 в ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 37989721, код платежу 24062100).

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Маріупольський Металургійний комбінат імені Ілліча" (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Левченко, 1, р/р 26002301510044 у філії "Іллічівське головне відділення ПІБ, м. Маріуполь", МФО 334442, код ЄДРПОУ 00191129) на користь державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район), Банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409, № рахунку 31215206783007, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у розмірі 17376 (сімнадцять тисяч триста сімдесят шість) грн. 08 коп.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 02.03.2015 р.

Суддя О.В. Ярешко