Постанова № 42923216, 23.02.2015, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
23.02.2015
Номер справи
585/4745/14-а
Номер документу
42923216
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 585/4745/14-а

Номер провадження 2-а/585/8/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2015 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області

в складі : головуючого судді Кондратенко Л.П.,

при секретарі - Петренко Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку адміністративного судочинства справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з указаним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що в період з 21.08.1989 р. по 02.01.2003 р. працювала на посаді фармацевта у Роменській центральній районній аптеці № 17. З 03.01.2003 р. по 06.03.2006 р. працювала на посаді фармацевта в аптеці ТОВ «Ескулап», з 07.03.2006 р. по 31.01.2010 р.- на посаді фармацевта в аптеці ТОВ «Аптека № 555», з 01.02.2010 р. по 31.05.2014 р. на посаді фармацевта в аптеці № 2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8», з 16.07.2014 р. по 01.12.2014 р.- на посаді фармацевта в аптеці № 17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм». Загальний стаж її роботи на посаді фармацевта в зазначених закладах становить 25 років 2 місяці 25 днів. Пункт «е» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Маючи необхідний спеціальний стаж роботи, вона звернулась до УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі із заявою про призначення їй пенсії за вислугою років. Але їй в призначенні пенсії за вислугою років відмовлено у зв'язку з відсутністю пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії. Не погодившись з відмовою, вона звернулась до суду і просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови зарахувати стаж її роботи на посаді фармацевта: з 03.01.2003 р. по 06.03.2006 р. - в аптеці ТОВ «Ескулап»; з 07.03.2006 р. по 31.01.2010 р. - в аптеці ТОВ «Аптека № 555»; з 01.02.2010 р. по 31.05.2014 р. - в аптеці № 2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8»; з 16.07.2014 р. по 01.12.2014 р. - в аптеці № 17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм», до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, та щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років з 10 грудня 2014 р. та зобов'язати УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі зарахувати стаж її роботи в указаних аптеках до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, та призначити і виплачувати їй пенсію за вислугу років з 10 грудня 2014 р. Крім того, просила стягнути з державного бюджету понесені нею судові витрати.

У судовому засіданні позивачка свій позов уточнила, просила визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області, прийняте протоколом № 2863 від 17.12.2014 р., щодо відмови зарахувати стаж її роботи на посаді фармацевта: з 03.01.2003 р. по 06.03.2006 р. - в аптеці ТОВ «Ескулап»; з 07.03.2006 р. по 31.01.2010 р. - в аптеці ТОВ «Аптека № 555»; з 01.02.2010 р. по 31.05.2014 р. - в аптеці № 2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8»; з 16.07.2014 р. по 01.12.2014 р. - в аптеці № 17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм», до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, та щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років з 10 грудня 2014 р. та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області зарахувати стаж її роботи на посаді фармацевта з 03.01.2003 р. по 06.03.2006 р. - в аптеці ТОВ «Ескулап»; з 07.03.2006 р. по 31.01.2010 р. - в аптеці ТОВ «Аптека № 555»; з 01.02.2010 р. по 31.05.2014 р. - в аптеці № 2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8»; з 16.07.2014 р. по 01.12.2014 р. - в аптеці № 17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм», до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, призначити і виплачувати їй пенсію за вислугу років з 10 грудня 2014 р. та стягнути з Державного бюджету України на її користь 73,08 грн. судового збору та 1000 грн. у відшкодування витрат на оплату правової допомоги».

Представник відповідача позов не визнав, суду пояснив, що відповідно до п.2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за вислугу років призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення особою пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до пункту «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на вислугу років мають право працівники охорони здоров'я при наявності спеціального стажу роботи 25 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Перелік закладів і установ охорони здоров'я і посад, робота яких дає право на вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1995 р. № 909, згідно з якою до спеціального стажу, який дає право на вислугу років, зараховуються, зокрема, періоди роботи на посадах провізорів, фармацевтів (незалежно від найменування посад) лаборантів в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях. При цьому, згідно з приміткою 2 Переліку, робота за спеціальністю в закладах, установах, і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форм власності або відомчої підпорядкованості цих закладів і установ. Одночасно Перелік закладів охорони здоров'я затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 р. № 385, в якому надано вичерпний перелік назв фармацевтичних ( аптечних) закладів. Відповідно до абзацу другого ч.1 ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників. З метою підвищення якості надання медичної допомоги населенню та відповідно до ст. 16 указаного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 №765 затверджено Порядок акредитації закладу охорони здоров'я. Пунктами 1 і 2 вказаного Порядку передбачено, що акредитація закладу охорони здоров'я - це офіційне визнання наявності у закладі охорони здоров'я умов якісного, своєчасного, певного рівня медичного обслуговування населення, дотримання ним стандартів у сфері охорони здоров'я, відповідності медичних (фармацевтичних) працівників єдиним кваліфікаційним вимогам. Товариства, в яких працювала позивач, не акредитовані, тому періоди трудової діяльності позивачки на них не входять до спеціального стажу для призначення їй пенсії за вислугу років.

Заслухавши осіб, які брали участь у справі, дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Між сторонами виник публічно-правовий спір з приводу призначення пенсії за вислугу років.

Судовим розглядом справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 в період з 21.08.1989 р. по 02.01.2003 р. (13 років 4 місяці 13 днів) працювала на посаді фармацевта у Роменській центральній районній аптеці № 17. З 03.01.2003 р. по 06.03.2006 р. (3 роки 2 місяці 4 дні) працювала на посаді фармацевта в аптеці ТОВ «Ескулап», з 07.03.2006 р. по 31.01.2010 р. (3 роки 10 місяців 24 дні) - на посаді фармацевта в аптеці ТОВ «Аптека № 555», з 01.02.2010 р. по 31.05.2014 р. (4 роки 5 місяців) - на посаді фармацевта в аптеці № 2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8», з 16.07.2014 р. по 01.12.2014 р. (4 місяці 14 днів) - на посаді фармацевта в аптеці № 17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм» . Загальний стаж її роботи на посаді фармацевта в зазначених закладах становить 25 років 2 місяці 25 днів, що підтверджується копією її трудової книжки та відповідними довідками (а.с.10-11, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 28, 29, 33, 34).

10.12.2014 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду в м. Ромнах та Роменському районі із заявою про призначення їй пенсії за вислугою років (а.с.12).

Але у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугою років було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, оскільки не був зарахований період роботи у ТОВ «Ескулап», ТОВ «Аптека № 555», ТОВ «Апекс-8», ТОВ «Прана-Фарм», які не є закладами охорони здоров'я. Указане підтверджується листом від 23.12.2014 р. № 7757/05-18 та рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області, прийняте протоколом № 2863 від 17.12.2014 р., щодо відмови зарахувати стаж її роботи на посаді фармацевта (а.с.13, 51-52).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Згідно зі ст. 54 указаного Закону громадяни забезпечуються лікарськими засобами та імунобіологічними препаратами через заклади охорони здоров'я, які мають право на це відповідно до закону.

Пунктом «е» ч.1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію за вислугою років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, яким передбачено, що до установ охорони здоров'я відносяться аптеки, аптечні кіоски, аптечні магазини. До посад відносяться провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти. Крім того, приміткою 2 передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.

Згідно з п.4 ст. 3 та п.2 ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» заклади охорони здоров'я-підприємства, установи, організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних та лікувальних засобів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників, заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами, організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців.

Пунктом 3 Наказу Міністерства охорони здоров'я № 385 від 28 жовтня 2002 року «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодих спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я» до фармацевтичних (аптечних) закладів відносяться: аптека, аптечна база (склад), база (склад) медичної техніки, база спеціального медичного постачання (центральна, республіканська, обласна), контрольно-аналітична лабораторія, лабораторія з аналізу якості лікарських засобів, магазин (медичної техніки, медичної оптики).

Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» наявність ліцензування у ліцензіата є опосередкованим підтвердженням віднесення його аптечного закладу до закладів охорони здоров'я та одночасно ліцензія є єдиним документом дозвільного характеру, який дає право на заняття суб'єктам господарювання певним видом господарської діяльності (оптова, роздрібна торгівля лікувальними засобами), а також засвідчує спроможність закладу здійснювати зазначену вище господарську діяльність.

Судом встановлено, що у період з 21.08.1989 року по 02.01.2003 року ОСОБА_1 працювала на посаді фармацевта у Роменській центральній аптеці №17.

В період з 03.01.2003 року по 06.03.2006 року ОСОБА_1 працювала на посаді фармацевта в аптеці ТОВ «Ескулап», яке здійснювало свою діяльність у вигляді роздрібної торгівлі лікарськими засобами на підставі ліцензії серії АА № 314447, виданої ТОВ «Ескулап» 23 серпня 2002 р. Державним департаментом з контролю за якістю, безпекою та виробництвом лікарських засобів і виробів медичного призначення строком дії з 31.07.2002 р. по 31.07.2005 р. та ліцензії серії АБ № 203041, виданої ТОВ «Ескулап» 16 серпня 2005 р. Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення строком дії з 27.07.2005 р. по 27.07.2010 р. та на підставі витягу серії АГ № 894092 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 18, 19, 20).

У період з 07.03.2006 року по 31.01.2010 року ОСОБА_1 працювала на посаді фармацевта в ТОВ «Аптека №555» , яке здійснювало свою діяльність на підставі ліцензій серії АА № 313707, виданої ТОВ «Аптека № 555» 24 квітня 2002 р. Державним департаментом з контролю за якістю, безпекою та виробництвом лікарських засобів і виробів медичного призначення строком дії з 27.03.2002 р. по 27.03.2005 р., ліцензії серії АБ № 109240, виданої ТОВ «Аптека № 555» 19 квітня 2005 р. Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення строком дії з 06.04.2005 р. по 06.04.2010 р. З витягу серії АГ № 893779 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вбачається, що видом діяльності ТОВ «Аптека № 555» є оптова торгівля фармацевтичними товарами, роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах. (а.с.23, 24, 25).

У період з 01.02.2010 року по 31.05.2014 року позивач працювала на посаді фармацевта в аптеці №2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8», яке на той час здійснювало господарську діяльність у сфері роздрібної торгівлі лікарськими засобами відповідно до ліцензій серії АВ № 507901, виданої ТОВ «Апекс-8» 14 січня 2010 р. Державною інспекцією з контролю лікарських засобів строком дії з 04.12.2009 р. по 04.12.2014 р. Указане вбачається і з довідки серії АА № 127715 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, в якій зазначено, що видом діяльності ТОВ «Апекс-8» є роздрібна та оптова торгівля фармацевтичними товарами. (а.с.30, 31).

У період з 16.07.2014 року по 01.12.2014 року ОСОБА_1 працювала на посаді фармацевта в аптеці №17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм», яке також здійснювало свою діяльність на підставі ліцензій серії АВ № 599298, виданої ТОВ «Прана-Фарм» 17 липня 2002 р. Державною службою України з лікарських засобів строком дії з 03.07.2012 р. З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.05.2014 р. вбачається, що видом діяльності ТОВ «Прана-Фарм» є роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах. (а.с.34, 35).

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що позивачці не призначено пенсію за вислугу років, з тих підстав, що товариства, в яких працювала ОСОБА_1, не мають акредитації.

Наявність акредитації лише підтверджує якість надання послуг та компетентність юридичної особи, а за наявності ліцензії - товариства є закладами охорони здоров'я, при цьому їх форма власності не може бути підставою для неврахування стажу роботи особи фармацевтом в аптеці в її спеціальний стаж, який дає право на отримання пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, судом встановлено, що позивач працювала в закладах охорони здоров'я, які дають їй право на призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах, а тому відмова відповідача у зарахуванні до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, періодів роботи позивачки на посаді фармацевта в ТОВ «Ескулап», ТОВ «Аптека № 555», ТОВ «Апекс-8», ТОВ «Прана-Фарм» є протиправною.

Відповідно до ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, у тому числі, витрати на правову допомогу.

Судові витрати розподіляються за правилами, встановленими статтею 94 КАС України, згідно з якою, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно статті 1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» № 4191-VI від 20.12.2011 розмір компенсації витрат на правову допомогу у справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

Позивачці ОСОБА_1 адвокатом надана правова допомога у вигляді підготовки позовної заяви для звернення до суду за захистом порушеного права, вартість складання якої становить 1000 грн., що підтверджується угодою про надання правової допомоги, актом виконаних робіт, квитанцією адвоката та розрахунком витрат на правову допомогу (а.с.40, 41, 42).

Тому необхідно стягнути на користь позивачки витрати на оплату правової допомоги та сплачений нею судовий збір з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 69-71, 153, 159, 160-163 КАС України, ст. ст. 3, 54 Основ законодавства України про охорону здоров'я, п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови КМУ «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціальною захисту посад, робота на яких дає право па пенсію та вислугу років» від 04.11.1993 р. № 909, п. 3 Наказу Міністерства охорони здоров'я № 385 від 28 жовтня 2002 року «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодих спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Ромнах та Роменському районі Сумської області про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області, прийняте протоколом № 2863 від 17.12.2014 р., щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи на посаді фармацевта: з 03.01.2003 р. по 06.03.2006 р. - в аптеці ТОВ «Ескулап»; з 07.03.2006 р. по 31.01.2010 р. - в аптеці ТОВ «Аптека № 555»; з 01.02.2010 р. по 31.05.2014 р. - в аптеці № 2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8»; з 16.07.2014 р. по 01.12.2014 р. - в аптеці № 17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм», до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, та щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років з 10 грудня 2014 р.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області (42000, Сумська обл., м. Ромни, бул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 37431010) зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи на посаді фармацевта: з 03.01.2003 р. по 06.03.2006 р. - в аптеці ТОВ «Ескулап»; з 07.03.2006 р. по 31.01.2010 р. - в аптеці ТОВ «Аптека № 555»; з 01.02.2010 р. по 31.05.2014 р. - в аптеці № 2 «Старий лікар» ТОВ «Апекс-8»; з 16.07.2014 р. по 01.12.2014 р. - в аптеці № 17 «Прана» ТОВ «Прана-Фарм», до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років та призначити і виплачувати їй пенсію за вислугу років з 10 грудня 2014 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (Сумська обл., м. Ромни, 1-й пров. Прокопенка, буд. 14, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), 73,08 грн. судового збору та 1000 грн. у відшкодування витрат на оплату правової допомоги».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Суддя підпис…

Копія вірна

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Л. П. Кондратенко