ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/369/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Транчуковій О.С.,
за участю:
відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Новокаховська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - позивач, Новокаховська ОДПІ) звернулась із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути заборгованість по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 11227,88 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем добровільно не сплачено грошові зобов'язання за деклараціями про майновий стан і доходи за 2012 та 2013 роки. Крім того, Новокаховською ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення від 25.12.2012 р. № 0021481701 про накладення штрафу в розмірі 642,64 грн. та № 0021491701 про накладення штрафу в розмірі 153,60 грн. У зв'язку із тим, що ФОП ОСОБА_1 в добровільному порядку не сплатив заборгованість в загальній сумі 11227,88 грн., контролюючий орган просить стягнути вказаний борг в судовому порядку.
Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, оскільки вважає, що з урахуванням сплачених авансових платежів заборгованість з податку на доходи фізичних осіб становить 3691,96 грн. Зазначає, що отримав лише одну податкову вимогу від 23.01.2014 р. №61-17 на суму 2817,29 грн., з яких основний платіж - 2045,51 грн., штрафні санкції - 771,78 грн., а тому заявлена вимога щодо стягнення заборгованості в розмірі 11227,88 грн. є неправомірною. Крім того, 09.02.2014 р. ФОП ОСОБА_1 до контролюючого органу подано заяву про зменшення суми авансового платежу та надання відстрочки по сплаті податків. У зв'язку із вказаними обставинами просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 23.10.2007 р. виконавчим комітетом Новокаховської міської ради.
Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Пунктом 36.1 ст.36 ПК України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Так, згідно із пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.
Згідно із п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п.177.5 ст.177 ПК України фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
Авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).
У разі зменшення суми отриманого доходу за попередній календарний квартал поточного року більше ніж на 20 відсотків у порівнянні з розрахунковою очікуваною сумою доходу на такий квартал платник податку має право зменшити суму авансового платежу, що підлягає сплаті у наступний строк, встановлений цим підпунктом, пропорційно зменшенню суми зазначеного доходу. Для такого зменшення суми авансового платежу фізичною особою - підприємцем до настання строку сплати такого авансового платежу до контролюючого органу подається заява у довільній формі, що містить розрахунок зменшення суми авансового платежу та коротке пояснення обставин, що призвели до зменшення суми отриманого доходу (пп.177.5.1 п.177.5 ст.177 ПК України).
Судом встановлено, що 07.02.2013 р. ФОП ОСОБА_1 до ДПІ у м.Новій Каховці Херсонської області ДПС (попередник Новокаховської ОДПІ) подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2012 рік та розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб. У вказаних документах відповідач самостійно визначив суму податку, що підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 1021,98 грн. та суму авансових квартальних платежів з податку за 2013 рік в розмірі 1023,53 грн.
07.02.2014 р. відповідачем до Новокаховської ОДПІ подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2013 рік та розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб. У вказаних документах відповідач самостійно визначив суму податку, що підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 2670 грн. та суму авансових квартальних платежів з податку за 2014 рік в розмірі 667,50 грн.
Відповідно до п.54.1 ст.54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Як вбачається із картки особового рахунку платника податку підприємець не вніс суми податку на доходи фізичних осіб та авансові платежі, у зв'язку з чим виникла заборгованість в розмірі 10456,10 грн. (1021,98 грн. + 1023,53 грн. х 4 квартали + 2670 грн. + 667,50 грн. х 4 квартали).
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Так, 13.12.2012 р. посадовою особою ДПІ у м.Новій Каховці Херсонської області ДПС проведено невиїзну документальну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питання несвоєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб за 2011- 2012 роки, за результатами якої складено акт № 1223/171-2655905738.
Перевіркою встановлено, що в порушення п.п.57.3, 57.1 ст.57 та пп.177.5.1 п.177.5 ст.177 ПК України платником податків не забезпечено сплату суми грошового зобов'язання визначеного контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп.54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст.54 ПК України; суми податкових зобов'язань, зазначеної у поданій ним податковій декларації; суми авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб у встановлені терміни.
Положеннями ст.126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Крім того, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
На підставі акта перевірки від 13.12.2012 р. № 1223/171-2655905738 контролюючим органом сформовано податкові повідомлення-рішення від 25.12.2012 р. № 0021481701 про застосування штрафних санкцій у розмірі 20 % в сумі 642,64 грн., № 0021491701 про застосування штрафних санкцій в розмірі 10 % у сумі 153,60 грн. Вказані рішення направлено відповідачу засобами поштового зв'язку та отримані ним 27.12.2012 р.
Згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідачем не надано до суду жодних доказів оскарження податкових повідомлень-рішень від 25.12.2012 р. № 0021481701 та № 0021491701 ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Пунктом 57.3 ст.57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Підпунктом 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
23 січня 2014 року Новокаховською ОДПІ сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу № 61-17 на суму 2817,29 грн., яку боржник отримав 23.11.2014 р.
При цьому, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.5 ст.59 ПК України).
Таким чином, з урахуванням несплачених сум податку на доходи фізичних осіб за 2012-2013 роки, сум авансових платежів за 2013-2014 роки, сум узгоджених грошових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями від 25.12.2012 р. № 0021481701 та № 0021491701 та наявної переплати в сумі 24,46 грн., загальна сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 по податку на доходи фізичних осіб становить 11227,88 грн. Вказані обставини підтверджуються довідкою про стан незаявленої заборгованості від 19.01.2015 р. № 355/10/21-02-25 та витягом з облікової картки платника податків за платежем 11010500.
За приписами ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів виконання зобов'язання щодо сплати заборгованості в сумі 11227,88 грн., заявленій до стягнення, відповідачем до суду не надано, доводи контролюючого органу щодо наявності такої заборгованості відповідачем не спростовані.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає вимоги Новокаховської ОДПІ обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) до місцевого бюджету м.Нова Каховка (р/р 33118341700012 в ГУ ДКСУ у Херсонській області, код ОКПО 38053504, МФО 852010, код призначення платежу 11010500) заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у сумі 11227 (одинадцять тисяч двісті двадцять сім) грн. 88 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 лютого 2015 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.2.3