Постанова № 42903519, 24.02.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
819/239/15-а
Номер документу
42903519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/239/15-a

24 лютого 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

при секретарі судового засідання Хоменко Л.В.

за участю:

представників позивача - Дейнеки В.М., Тимощук Н.Й.

представника відповідача - Чорнописької В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Комунал Сервіс" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Комунал Сервіс" (надалі - ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс", позивач) до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (надалі - Тернопільська ОДПІ, відповідач) із адміністративним позовом про скасування податкових повідомлень-рішень Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області від 20 листопада 2014 року № 0005292203 та від 20 листопада 2014 року № 0005302203.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити в їх задоволенні. В судовому засіданні пояснила, що перевірка була проведена правомірно, висновки акту перевірки є обґрунтованими, винесені податкові повідомленні-рішення прийняті на підставі норм чинного податкового законодавства, а тому просила суд відмовити в задоволенні адміністративного позову з підстав наведених у запереченні.

Крім пояснень представників сторін, судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані представниками позивача та відповідача, а також витребувані з ініціативи суду.

Заслухавши і відкритому судовому засіданні пояснень представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" (код ЄДРПОУ 37977515) в 2013-2014 роках надваало послуги з очищення та утримання шляхово-мостового господарства м. Тернополя.

24 жовтня 2014 року Тернопільською ОДПІ проводилась документальна позапланова перевірка виїзна перевірка ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 01.01.2014, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 01.01.2014, за наслідками якої складено Акт від 24.10.2014 року №8045/22-03/37977515.

Перевіркою, зокрема, встановлено порушення :

- статті 22, статті 44, п. 185.1 ст.185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України щодо заниження грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 60 157,5 грн.;

- статті 22, статті 44, пп. 14.1.36, пп. 14.1.56, пп. 14.1.228, пп. 14.1. 231 п. 14.1 ст. 14, пп. 138.1.1 п. 138.1, п.138.4, п.138.6, п.138.8 ст.138, ст.,139 Податкового кодексу України щодо заниження грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 47 623, 75 грн.

В результаті проведеної перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20 листопада 2014 року № 0005292203 про збільшення грошового зобов'язання по податку з прибутку приватних підприємств за основним платежем на суму 38099 грн. та за штрафними санкціями на суму 9524,75 грн. та податкове повідомлення-рішення про збільшення суми грошового зобов'язання за основним платежем на суму 40105 грн. та штрафними санкціями на суму 20052,5 грн.

Як слідує з матеріалів справи за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. TOB "Тернопіль Комунал Сервіс" задекларовано витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування у сумі 8054840 грн. Перевіркою повноти визначення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. встановлено їх завищення на загальну суму 200521 грн.

Так, перевіркою показників відображених у рядку 5 (05.1) Декларацій "Витрати операційної діяльності (собівартість придбаних та реалізованих товарів (робіт, послуг)" за період з 01.11.2013р. по 31.12.2013р. у загальній сумі 776 261,4 гри. встановлено, що на їх формування істотний вплив мало списання собівартості реалізованих послуг з санітарного утримання вулично-дорожньої мережі міста (витрати на оплату праці, нарахуванню на фонд заробітної плати, списання паливно-мастильних матеріалів, послуги з оперативної оренди основних засобів, послуги субпідряду, списання піску, фракції, МШП).

При проведенні перевірки відповідачем також взято до уваги акт № 1483/2207/37931989 ДПІ у Шевченківському районі Міндоходів м. Києва від 20.06.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання TOB "Лідер Нафта" (код за СДРПОУ 37931989) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2012 року по 31.03.2014 року".

Судом встановлено, що 16 липня 2013 року між TOB "ЛІДЕР НАФТА" та TOB "Тернопіль Комунал Сервіс" укладено Договір № 4013ТТ про купівлю-продаж нафтопродуктів через наяву у TOB "ЛІДЕР НАФТА" мережу автозаправних станцій.

Відповідач посилається на сторінку 5 Акту перевірки від 20.06.2014р. № 1483/2207/37931989 (а.с. 62) де зазначено, що до звірки TOB «ЛІДЕР НАФТА», не надано первинних документів (оригіналів) на підставі яких формувалися суми податкового кредиту та податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.08.2012р. по 31.05.2013 року, а саме: податкові накладні, договори, видаткові накладні, акти виконаних робіт, банківські виписки, реєстри аналітичного та синтетичного обліку, накладні форми №1-ТТН, технічні завдання, технічні паспорти, паспорти якості і сертифікати або свідоцтва та не доведено оприбуткування товару. Наявність у підприємства TOB «ЛІДЕР НАФТА» (код ЄДРПОУ 37931989). первинних документів є обов'язковою обставиною для визначення правильності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання.

Враховуючи вищевикладене у TOB «ЛІДЕР НАФТА» за відсутністю підтвердження факту придбання ТМЦ відсутні підстави для формування податкових зобов'язань при їх реалізації на адресу контрагентів-покупців. В порушення п. 187.1 статті 187 Податкового Кодексу України TOB «ЛІДЕР НАФТА» завищено податкове зобов'язання за період з 01.08.2012 по 31.05.2013року та в порушення п. 198.1 ст. 198 ПК України завищено податковий кредит за період з 01.08.2012 по 31.05.2013 року.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснила, що враховуючи дані перевірок позивача та TOB "ЛІДЕР НАФТА" податковим органом зроблено висновок про безтоварність операцій з поставки нафтопродуктів відповідно до умов Договору від 16 липня 2013 року № 4013ТТ.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до Акту перевірки від 20.06.2014р. № 1483/2207/37931989 TOB «ЛІДЕР НАФТА», не надано первинних документів (оригіналів) на підставі яких формувалися суми податкового кредиту та податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.08.2012р. по 31.05.2013 року, тобто за період до дати укладенню Договору № 4013ТТ від 16 липня 2013 року.

Відповідно до умов Договору від 16 липня 2013 року № 4013ТТ продавець (TOB "ЛІДЕР НАФТА") протягом строку дії цього Договору зобов'язується передати у власність покупця (TOB "Тернопіль Комунал Сервіс") та відпускати через мережу АЗС, визначених у Додатку до Договору нафтопродукти в асортименті належної якості (підтвердженої сертифікатом якості), що відповідає державним стандарту кількості визначеній відповідно до виписаних накладних, а Покупець зобов'язується оплачувати вартість Товару на умовах цього договору та отримувати Товар через АЗС.

Згідно п.4.4. розділу 4 Договору Покупець зобов'язаний використати талони для отримання Товару на АЗС визначених у додатку до Договору, в строк вказаний у п. 1.5. Відповідно до п.5. 1. розділу 5 «Порядок передачі та відпуску товару» передача товару здійснюється на підставі попередньо оплаченого Покупцем рахунку-фактури.

Сторони на виконання Договору підписують накладну та Продавець передає талони, про що складається акт приймання-передачі. Наявність у Покупця талонів надає право покупцю отримати лише ту кількість Товару, що зазначена в талоні і відповідно Продавець повинен відпустити цей Товар.

Згідно п.5.4. розділу 5 «Порядок передачі та відпуску товару» відпуск Товару здійснюється на АЗС перелік яких є невід'ємною частиною Договору та визначений у Додатку до цього Договору уповноваженим представникам покупця.

Відповідно до Додатку до Договору TOB «Тернопіль Комунал Сервіс» надано право заправки по талонах емітованих TOB «Лідер Нафта» у Тернопільській області на шістьох АЗС у м. Тернополі та в Тернопільській області.

Згідно п.5.5. розділу 5 Договору оператор АЗС після завершення відпуску Товару Покупцю або його Уповноваженому представнику зобов'язаний видати інформаційний чек, в якому зазначаються дата та час обслуговування, марка, кількість відпущеного Товару.

При проведенні перевірки працівниками Тернопільської ОДПІ зроблено висновки про відсутність у талонах на відпуск нафтопродуктів серійних та порядкових номерів (а.с. 15).

Відповідно до пп. 10.3.3.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 р. N 281/171/578/155 форму (надалі - Інструкція), зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери.

Згідно із п. 3 Інструкції талон - це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Разом з тим, в Акті перевірки зазначено, що ревізорами оглядалися документи, які називаються "накладна", та які отримувалися позивачем від TOB "ЛІДЕР НАФТА" в яких були відсутні відомості про номінал, літраж, кількість, серійні та порядкові номери.

Таким чином, при проведенні перевірки талони TOB "ЛІДЕР НАФТА" не оглядалися, та не могли бути оглянуті, оскільки при розрахунках позивачем талонами вони залишалися на АЗС продавця.

При цьому, судом встановлено, що податкові накладні, на підставі яких проводилися розрахунки між TOB "ЛІДЕР НАФТА" та TOB "Тернопіль Комунал Сервіс" були внесенні до Єдиного реєстру податкових накладних, що підтверджується витягами (а.с. 27-29).

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п.201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором у паперовому вигляді або в електронній формі.

Згідно із п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до п.8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. N 1246 для підтвердження прийняття податкової накладної до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженою Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер та податковий період, за який подасться податкова накладна.

Відповідно до п. 11 Порядку квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня продавцеві.

Якщо протягом операційного дня продавцеві не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

У відповідності до абзацу дев'ятого пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що жодних порушень щодо складання податкових накладних перевіркою не виявлено.

З огляду на те, що при перевірці працівниками Тернопільської ОДПІ оглядалися накладні, суд вважає, що посилання а Акті перевірки (а.с. 15) на порушення Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України затвердженої наказом від 20 травня 2008 р. № 281/171/578/155 стосовно оформлення талонів є безпідставним.

Крім того, як на доказ відсутності операцій з купівлі-продажу нафтопродуктів між TOB "ЛІДЕР НАФТА" та TOB "Тернопіль Комунал Сервіс" податковий орган посилається на відсутність актів приймання-передачі талонів та інформаційних чеків, які мають надаватись оператором АЗС, що порушує п. 5 умов Договору від 16 липня 2013 року № 4013ТТ, а тому, це також підтверджує, що зазначений договір укладений без мети настання юридичних наслідків.

Згідно із п. 10.3.3.2 Інструкції заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.

Відповідно до пп. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Представники позивача в судовому засіданні пояснили, що при виїзді автомобілів кожного разу видавався подорожній лист та талони на придбання пального. Кожна заправка автомобіля здійснювалась на АЗС TOB "ЛІДЕР НАФТА" із обов'язковою видачею фіскального чеку.

В оглянутих у судовому засіданні подорожніх листах та фіскальних чеках зазначено час та дату заправлення автомобілів, кількість пального, вартість пального, в тому числі міститься інформація, що автомобілі заправлялися на підставі поданих талонів.

В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що порушень щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при перевірці виявлено не було, однак ці документи не надавалися позивачем під час перевірки.

Представники відповідача заперечили та пояснили, що подорожні листи та фіскальні чеки при проведенні перевірці надавалися, проте не були взяті до уваги співробітниками Тернопільської ОДПІ.

Пунктом 7 ст. 86 ПК України передбачено, що у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.

Судом бере до уваги те, що 12 листопада 2014 року позивачем надсилалося відповідачу заперечення на Акт перевірки від 24.10.2014 року №8045/22-03/37977515 де вказувалося на наявність подорожніх листів та фіскальних чеків, проте зазначене заперечення не було взято до уваги при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Крім того, суд бере до уваги Акти приймання виконаних робіт з очищення та утримання шляхово-мостового господарства міста Тернополя підписаних між ТОВ "Тернопіль Комунал Сервіс" та Управлінням житлов-комунального господарства Тернопільської міської ради. Зазначена обставина підтверджує факт надання послуг міській раді автотранспортом позивача.

В судовому засіданні представник відповідача також пояснила, що при аналізі підсистеми "Аналітична система: Автоматизована система співставлення - перегляд результатів співставлення" АС "Податковий блок" не встановлено ланцюга постачання до TOB "Тернопіль Комунал Сервіс", так як виробника чи імпортера нафтопродуктів, що поставлялися, не було виявлено.

Посилання ОДПІ на протиправний характер правовідносин TOB "Тернопіль Комунал Сервіс" з його постачальником, у даному випадку, судом відхиляється, оскільки за відсутності доказів, які б свідчили про існування змови позивача з його постачальниками по ланцюгу, здійснення ними узгоджених, взаємозалежних, не обумовлених ринковими механізмами дій, які керовані єдиним органом або особою з метою досягнення вигідних для одного з суб'єктів результатів у сфері оподаткування, право позивача на формування податкового кредиту не може ставитися у залежність від діяльності цих постачальників по ланцюгу, тобто третіх осіб. Правовідносини учасників попередніх поставок не можуть впливати на оцінку реальності операції, вчиненої останнім у ланцюгу постачання платником (позивачем у справі) та його безпосереднім контрагентом.

Суд також бере до уваги те, що місцем виконання Договору купівлі-продажу нафтопродуктів від 16 липня 2013 року № 4013ТТ були автозаправні станції TOB "ЛІДЕР НАФТА" розташовані у м. Тернополі, а не місце знаходження TOB "ЛІДЕР НАФТА" (м. Київ), однак податковим органом не перевірялося, як саме на ці автозаправні станції завозилися нафтопродукти і якого вони були походження.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області від 20 листопада 2014 року № 0005292203 та від 20 листопада 2014 року № 0005302203.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Комунал Сервіс" (46400, вул. С.Крушельницької, 18/105, код ЄДРПОУ 37977515) сплачений судовий збір відповідно до платіжного доручення від 16 грудня 2014 року № 134 в сумі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 27 лютого 2015 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.