ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2015 р. Справа № 804/404/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Царікової О.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Павленко І. М., за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю "А - ТРИ" про скасування реєстраційної дії,
ВСТАНОВИВ:
13 січня 2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю "А - ТРИ" про скасування реєстраційної дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "А-ТРИ" 03.12.2009 зареєстровано Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією та включено до Єдиного державного підприємств та організацій України з присвоєнням ідентифікаційного коду 36884781. 17.07.2014 Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві зроблено реєстраційний запис №10681050011025267 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "А-ТРИ", а саме: про зміну місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ТРИ". За вказаним реєстраційним записом місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "А - ТРИ" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з 17.07.2014: 53207, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Карла Лібкнехта, буд. 188. Позивач просить суд скасувати реєстраційну дію № 10681050011025267 від 17.07.2014 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ТРИ", зроблену Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві ТОВ «А-ТРИ», оскільки фактично зазначене товариство за вказаною адресою не знаходиться.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2015 відкрито провадження у справі № 804/404/15 та призначено її до розгляду на 25.02.2015. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Павленко Ірину Миколаївну.
Представники сторін у судове засідання 25.02.2015 не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією 03 грудня 2009 року було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "А - ТРИ" ( далі - ТОВ "А - ТРИ") та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з присвоєнням ідентифікаційного коду 36884781.
17 липня 2014 року Державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Павленко І. М. зареєстровані зміни до установчих документів юридичної особи ТОВ «А-ТРИ», які пов'язані зі зміною місцезнаходження юридичної особи, про що зроблено запис № 10681050011025267 від 17 липня 2014 року, місцезнаходження підприємства: 53207, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Карла Лібкнехта, буд. 188.
Відповідно до положень п. 20.1.37 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що органи ДПС мають право звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності виключно у випадках, встановлених законом.
На підставі ст. 50 КАС України суб'єкт владних повноважень може звернутися з позовом: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Таким чином, аналіз переліку підстав для звернення суб'єкта владних повноважень до суду дає можливість дійти висновку, що він повинен мати достатні адміністративні можливості для здійснення визначених йому законом завдань та функцій, і лише у випадках, коли Конституцією України встановлені судові обмеження його діяльності, він звертається до суду з позовом по суті для отримання судового дозволу.
Такі дозволи мають бути зумовлені необхідністю виконання покладених на них завдань і функцій, а використовувати свої повноваження вони можуть лише з метою, з якою це повноваження надане.
Завданнями органів ДПС є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративне правопорушення.
Функції контролюючих органів, визначені ст. 19-1 ПК України. Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції, зокрема, забезпечують облік платників податків.
Скасування державної реєстраційної дії є одним із заходів, спрямованих на запобігання порушеного податкового законодавства або його припинення, а не засобом забезпечення обліку платників податків.
Суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається. У зв'язку з цим визначений законом предмет позову, з яким суб'єкт владних повноважень може звернутися до суду при здійсненні ним владних управлінських функцій, не підлягає розширеному тлумаченню.
Аналогічну позицію займає і Верховний Суд України у постановах від 16.10.2012 № 21-281а12 та від 09.10.2012 № 21-177а12.
Враховуючи все вищевикладене, з огляду на те, що органи ДПС мають право звертатися до суду з позовною заявою лише щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про скасування реєстраційної дії № 10681050011025267 від 17.07.2014 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "А - ТРИ" не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідачів не стягуються.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Павленко І. М., за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю "А - ТРИ" про скасування реєстраційної дії відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Царікова