Постанова № 42886960, 17.02.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2015
Номер справи
820/20399/14
Номер документу
42886960
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

17 лютого 2015 р. № 820/20399/14

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску Харківського прикордонного загону - старшого прапорщику ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску Харківського прикордонного загону - старшого прапорщику ОСОБА_2, в якому просить суд визнати дії відповідача щодо відмови у перетинанні державного кордону України ОСОБА_1 протиправним та незаконним; скасувати рішення про відмову ОСОБА_1 в перетинанні державного кордону України від 24.08.2014р.; зобов'язати відповідача не чинити перепони ОСОБА_1 у перетинанні державного кордону України; визнати дії відповідача щодо проставлення штампу у паспортному документі громадянина РФ ОСОБА_1 "ВІДМОВЛЕНО у в'їзді в Україну" протиправним та незаконним.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення про відмову ОСОБА_1 в перетинанні державного кордону України від 24.08.2014р. відповідачем прийнято безпідставно, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття даного правового акту індивідуальної дії, тому підлягає скасуванню, а дії - визнанню протиправними.

Позивач у судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав.

У відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Тому у відповідності до ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.08.2014 року старшим прикордонних нарядів в пункті пропуску старшим прапорщиком ОСОБА_2 було прийнято рішення про відмову у перетинанні державного кордону на в'їзд в Україну позивачу, з причин спрацювання БД 1-11 «ПТР -90» відповідно до пункту 4 Положення про базу даних «Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в України», затвердженого наказом АДПСУ № 444 від 27.05.2008 (а.с. 9).

Правові засади здійснення прикордонного контролю визначені ст. 3 Закону України «Про прикордонний контроль», так, під час прикордонного контролю посадові та службові особи Державної прикордонної служби України здійснюють свої повноваження в межах, передбачених Конституцією України, цим Законом, Законом України "Про Державну прикордонну службу України", іншими актами законодавства України, а також міжнародними договорами України.

Стаття 2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» визначає основні функції Державної прикордонної служби України, серед яких в тому числі і здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», на Державну прикордонну службу України покладаються такі обов'язки, зокрема, здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон, а також здійснення фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон; запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів; розшук у пунктах пропуску через державний кордон осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань; виконання в установленому порядку інших доручень правоохоронних органів тощо.

Порядок здійснення прикордонного контролю осіб визначено ст. 7 України «Про прикордонний контроль», де зазначено, що паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.

У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про прикордонний контроль» уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України надають іноземцю, особі без громадянства дозвіл на перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну за умови, зокрема, відсутності щодо нього рішення уповноваженого державного органу України про заборону в'їзду в Україну.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль», іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв'язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.

Відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою КМУ № 150 від 15.02.2012 року (далі - Порядок), іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Згідно пп. 1 п. 6 Порядку строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України продовжується у разі, коли вони прибули: 1) за короткостроковою візою, а також з держав з безвізовим порядком в'їзду за наявності обґрунтованих підстав (лікування, вагітність чи пологи, догляд за хворим членом родини, оформлення спадщини, подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України тощо) та за умови подання підтверджувальних документів - на період існування таких підстав, але не більш як 180 днів з дати останнього в'їзду в Україну.

П. 7 Порядку визначає, що рішення про продовження строку перебування іноземців та осіб без громадянства на території України понад встановлені цим Порядком строки приймається керівником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником у разі подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України та наявності підстав, які не дають змоги виїхати з України, відповідно до статті 22 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", а також Головою ДМС або його заступником в інших випадках за умови подання підтверджувальних документів.

Згідно п.п.2.5.6 п.2.5 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби від 05.06.2012 року №407 (далі - Інструкція), під час проведення стандартної перевірки документів прикордонний наряд «Перевірка документів» повинен здійснити пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України.

Підпунктом 2.8.1 пункту 2.8 Інструкції визначено, що під час здійснення стандартної перевірки документів іноземців та осіб без громадянства потрібно додатково перевіряти під час в'їзду в Україну, зокрема, виконання вимог щодо дотримання встановлених законодавством правил і строків перебування на території України (підраховується автоматизовано відповідно до Положення про базу даних «Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27 травня 2008 року №444, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2008 року за №549/15240 (далі - Положення)).

Так, згідно з пунктом 3 Положення база даних «Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні» - автоматизований банк даних (в електронному вигляді) відомостей про іноземців і осіб без громадянства та їх паспортні документи, зареєстрованих у пунктах пропуску через державний кордон, які перевищили терміни реєстрації.

Відповідно до п. 4 Положення базу даних створено для здійснення контролю за дотриманням іноземцями та особами без громадянства термінів реєстрації їх паспортних документів на період короткотермінового перебування в Україні.

Пунктом 10 Положення визначено, що перевірка інформації за Базою даних здійснюється автоматично з використанням автоматизованих робочих місць «Інспектор» (стаціонарних, портативних, кишенькових) (далі - АРМ «Інспектор») ПТК АПК ІТС «Гарт-1» під час уведення інформації до Бази даних осіб посадовими особами підрозділів органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України, які в установленому порядку призначені і несуть службу в прикордонному наряді «Перевірка документів», шляхом асоціативного пошуку за такими реквізитами (з визначеним відсотком збігу даних): прізвище та ім'я особи (латинськими літерами) - 90 %; дата народження - 100 %; громадянство - 100 %; серія і номер паспортного документа - 100 %.

У разі збігу даних за цими реквізитами з даними, що зберігаються в Базі даних, на екрані АРМ «Інспектор» ПТК АПК ІТС «Гарт-1» з'являється відповідне інформаційне повідомлення з відображенням даних про особу із зазначенням коду ознаки інформації «ПТР» (перевищення іноземцем або особою без громадянства терміну реєстрації паспортного документа).

Відповідно до п. 4 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27 травня 2008 року №444, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2008 року за №549/15240 яким затверджено Положення про базу даних «Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні» уповноваженим посадовим особам органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України в разі виявлення іноземців та осіб без громадянства за базою даних "Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні" під час здійснення прикордонного контролю, забезпечити: при виїзді з України - прийняття рішень щодо притягнення таких осіб до адміністративної відповідальності в установленому законодавством порядку; при в'їзді в Україну - прийняття рішень щодо непропуску таких осіб через державний кордон зі складанням постанови про відмову в пропуску через державний кордон.

Судом не ставиться під сумнів спрацювання БД 1-11 «ПТР -90» відповідно до пункту 4 Положення про базу даних «Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в України», затвердженого наказом АДПСУ № 444 від 27.05.2008 щодо позивача, оскільки згідно листа Державної прикордонної служби № 64/Т-2418 (а.с. 41) останній в"їзд позивачем в Україну було здійснено 02.04.2014р. о 22-05год., що станом на час прийняття спірного рішення (24.08.2014р.) перевищувало 180-денний термін строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України встановлений пп. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою КМУ № 150 від 15.02.2012 року, але відповідачем при прийнятті спірного рішення не були враховані наступні обставини.

Відповідно до Довідки № 6014 від 17.12.2014 року, яка видана Комунарським районним відділом УДМС України в Запорізькій області, за підписом Начальника даного територіального органу ДМС, вказано про продовження строку перебування на території України позивачу з 02.07.2014 року до 27.09.2014 року у зв"язку із поданням ним заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну (а.с. 8).

Отже, станом на 24.08.2014 року, ОСОБА_4 відповідно до вищезазначеного документу мав право законно перебувати на території України.

Крім того, згідно листа Державної прикордонної служби № 64/Т-26 станом на 10-00 13.01.2015р. в органах охорони державного кордону Державної прикордонної служби рішень уповноважених державних органів щодо тимчасового відкладення права виїзду з України, а також рішень щодо заборони в"їзду в Україну ОСОБА_1 на виконанні не перебуває та у 2014р. не перебувало (а.с. 43), що згідно п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про прикордонний контроль» підтверджує відсутність щодо позивача рішення уповноваженого державного органу України про заборону в'їзду в Україну.

Отже, спірне рішення про відмову ОСОБА_1 в перетинанні державного кордону України від 24.08.2014р. відповідачем прийнято безпідставно, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття даного правового акту індивідуальної дії, а саме, відповідачем не було враховано, що позивачу згідно пп. 1 п. 6 та п. 7 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою КМУ № 150 від 15.02.2012 року було продовжено строк перебування в Україні до 27.09.2014р.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем жодним чином не доказано правомірності прийнятого рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль» особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом.

Отже, належним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку є скасування рішення про відмову у перетинанні державного кордону, тому у задоволенні позовних вимог про визнання дій відповідача протиправними та зобов"язання утриматись від вчинення певних дій належить відмовити.

Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску Харківського прикордонного загону - старшого прапорщику ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування рішення- задовольнити частково.

Скасувати рішення Старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску Харківського прикордонного загону - старшого прапорщику ОСОБА_2 про відмову ОСОБА_1 в перетинанні державного кордону України від 24.08.2014р.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1) 36 (тридцять шість) грн. 54 коп. судового збору.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Панов М.М.