Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 лютого 2015 р. №820/19059/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тітова О.М.,
при секретарі судового засідання - Костіної А.В.,
за участі: представників позивача - Балабая С.С., Шерстюк Н.О.,
представника відповідача - Варламова Д.В.,
представника третьої особи - Болдухіної М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬВІЗА" до Управління Державного земельного агентства у місті Харкові Харківської області, третя особа: Департамент земельних відносин Харківської міської ради про визнання незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "АЛЬВІЗА" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Державного земельного агентства у місті Харкові Харківської області, третя особа: Департамент земельних відносин Харківської міської ради про визнання незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому з урахуванням змін позовних вимог просить суд:
- визнати незаконними дії Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської діяльності при наданні витягу №640 від 30.10.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 3815 кв.м. в підестакадному просторі Кузинського шляхопроводу у м. Харкові, які виразилися в незастосуванні коефіцієнтів щодо інженерно-інфраструктурних факторів, а саме не забезпечення земельної ділянки централізованим теплопостачанням, не забезпечення земельної ділянки газопостачанням, а також застосування коефіцієнту зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1 кг/кв. см у значенні 0,96583, коефіцієнту санітарно-захисної зони у розмірі 0,87185, коефіцієнту зони забруднення атмосферного повітря у розмірі 0,93109, коефіцієнту зони перевищення припустимого рівня шуму у значенні 0,95117, коефіцієнту ареали забруднення ґрунтів у значенні 0,94279;
- зобов'язати Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області надати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 6310137200:01:032:0013) в під естакадному просторі Кузинського шляхопроводу в м. Харкові площею 3815 кв. м, надану в користування товариству з обмеженою відповідальністю "АЛЬВІЗА" з застосуванням локальних коефіцієнтів на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони, а саме незабезпечення централізованим теплопостачанням, незабезпечення газопостачанням, знаходження ділянки у зоні ґрунту з несучою спроможністю менше 1 кг/кв. см, знаходження ділянки у санітарно-захисній зоні, знаходження ділянки у зоні забруднення атмосферного повітря, знаходження ділянки у зоні перевищення припустимого рівня шуму, знаходження ділянки у ареалі забруднення ґрунтів у значеннях, передбачених додатку 3 до Рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року №1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р."
В обґрунтування заявлених вимог представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та зазначили, що оскаржувані дії та рішення відповідача вчинені з порушенням норм діючого законодавства України, отже є протиправними, та на їх думку є підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідач, Управління Державного земельного агентства у місті Харкові Харківської області, в письмових запереченнях та представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечував та зазначив, що його дії в даному випадку, були вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Представник третьої особи проти позовних вимог заперечував, з підстав їх незаконності та необґрунтованості.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, дійшов висновку виходячи з наступного.
Рішенням Харківської міської ради від 27.04.2005 року № 78/05 ТОВ "АЛЬВІЗА" надано в оренду строком до 01.12.2030 року земельну ділянку в підестакадному просторі Кузинського шляхопроводу загальною площею 0,3815 га для будівництва сто автомобілів та подальшої експлуатації цього об'єкту.
На підставі вказаного рішення між Харківською міською радою та ТОВ "АЛЬВІЗА" укладено договір оренди землі від 26.12.2005 року № 72170/05 строком до 01.12.2030 року.
Згідно з пунктом 5 вказаного договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 3794306 гривень (три мільйони сімсот дев'яносто чотири тисячі триста шість гривень).
Відповідно до п. 15 зазначеного договору земельна ділянка передається в оренду для будівництва СТО автомобілів та подальшої експлуатації цього об'єкту.
Пунктом 16 договору встановлено цільове призначення земельної ділянки - землі транспорту.
Згідно з пунктом 9 вказаного договору розмір орендної плати за земельну ділянку становить 13596,26 грн. (тринадцять тисяч п'ятсот дев'яносто шість гривень двадцять шість копійок).
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для значення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Преамбулою Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 78 встановлено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
У відповідності до положень статті 5 Закону України "Про оцінку земель" залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Статтею 15 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частина 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель").
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин є Державне агентство земельних ресурсів України (далі - Держземагенство), яке відповідно до пункту 2 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.
Згідно пп. 6 п. 4 Положення про Держземагенство України та пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, територіальні органи Держземагентства, серед іншого, уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно зі ст. 73 цього Закону акти ради сільського, селищного, міського голови, голови районної вмісті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ( у разі створення) ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.
Згідно з п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014.
Пунктом 2.1. цього рішення визначено, що Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Відповідно до пункту 2.2. рішення Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №640 від 30.10.2013 року функціональне використання земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні позивача - "землі комерційного використання" із застосування коефіцієнту за функціональне використання земельної ділянки (Кф) - 2,5.
Крім того, згідно з Витягом №640 від 30.10.2013 року земельна ділянка знаходиться в зоні дії наступних локальних факторів у межах економіко-планувальної зони, які впливають на її вартості і застосовані наступні коефіцієнти, а саме:
- зони пішохідної доступності до громадських центрів 1,2;
- зони магістралей підвищеного місто формувального значення 1,2;
- зони пішохідної доступності швидкісного транспорту 1,1;
- зони пішохідної доступності природних об'єктів 1,09;
- прирейкової зони 1.05;
- зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см 0,96583;
- санітарно-захисні зони 0,87185;
- зони забруднення атмосферного повітря 0,93109;
- зони перевищення припустимого рівня шуму 0,95117;
- ареали забруднення ґрунтів 0,94279;
- інші зони 1,00;
Сукупний коефіцієнт КмЗ становить - 1,27461.
Зазначений Витяг оформлено за формою згідно з додатком 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 року №18/15/21/11 і зареєстрованим в Мінюсті 05.04.2006 року №388/1226.
В позовних вимогах позивач посилається на незастосування відповідачем при надані Витягу №640 від 30.10.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 3815 кв.м. в підестакадному просторі Кузинського шляхопроводу у м. Харкові ряду локальних коефіцієнтів.
Суд зазначає, як свідчать письмові докази, рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р., у тому числі значення коефіцієнтів зон впливу локальних факторів.
Порядком впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 встановлено, що Департамент земельних відносин Харківської міської ради є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" (пункт 2.1 Порядку). Комунальне підприємство "Міський інформаційний центр" є користувачем програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" за договором з Департаментом земельних відносин, надає доступ до зазначеного програмного комплексу управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки (пункт 2.3 Порядку).
Виходячи із положень пункту 3.10 Порядку №18/15/21/11 розрахунок значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій. А тому Управління Держземагентства не розраховує в ручному режимі та не впливає на значення зазначеного коефіцієнту.
Значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р. та затверджено вищевказаним рішенням Харківської міської ради і внесено до програмного комплексу.
Таким чином, покладання на відповідача обов'язку зробити перерахунок нормативно грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням значень коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) в ручному режимі буде перевищенням судом своїх повноважень.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність встановленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Отже, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 КАС України.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів на підтвердження протиправності та незаконності дій відповідача, а в свою чергу відповідачем виконано вимоги ч.2 ст.71 КАС України.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 128, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬВІЗА" до Управління Державного земельного агентства у місті Харкові Харківської області, третя особа: Департамент земельних відносин Харківської міської ради про визнання незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 24 лютого 2015 року.
Суддя Тітов О.М.