ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 1570/7885/2012
Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді -Шевчук О.А.,
суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,
при секретарі Берекет Н.В.,
за участю представника апелянта - Корнишина Ю.О.,
представника позивача - Леонової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, -
ВСТАНОВИЛА:
В грудні 2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив скасувати постанову уповноваженої особи НКЦПФР - Шаровського Сергія Петровача, т.в.о. начальника Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 164-ОД-1-Е від 12.10.2012 року у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуваною постановою № 164-ОД-1-Е від 12.10.2012 року до ПАТ «Одеський завод поршневих кілець» застосовано штрафну санкцію у вигляді 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17000 гривень. Підставою для винесення зазначеної постанови слугував акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 332-ОД, складений 11.11.2011 року. При цьому неподання інформації на запит уповноваженої особи НКЦПФР № 02/27/797 від 29.09.2011 року із встановленим строком для відповіді - 06.10.2011 року було виявлено Одеським ТУ НКЦПФР саме 06.10.2011 року, а оскаржувана постанова, якою позивача притягнуто до відповідальності за вказане порушення, прийнята 12.10.2012 року. Таким чином, передбачений статтею 250 ГК України строк для застосування санкцій сплинув, у зв'язку із чим справу про правопорушення на ринку цінних паперів належало закрити. Однак всупереч вимог чинного законодавства, відповідачем прийнято оскаржувану постанову, у зв'язку із чим позивач звернувся за судовим захистом.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 29.09.2011 року робочою групою Одеського територіального управління ДКЦПФР розпочато позапланову перевірку ВАТ «Одеський завод поршневих кілець» та вручено останньому запит від 29.09.2011 року № 02/27/797 про зобов'язання у термін до 06.10.2011 року надати належним чином засвідчені копії документів, відповідно до переліку.
Зазначений запит позивачем виконаний частково, у зв'язку із чим 06.10.2011 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі начальника Одеського територіального управління ДКЦПФР Ровинським Ю.О. за ненадання позивачем запитуваних документів винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери шляхом надання Товариством у термін до 11.10.2011 року документів, які визначені у запиті, необхідних для проведення позапланової перевірки, крім тих, які були надані відповідно до листа від 06.10.2011 року.
На підставі листа Товариства від 11.10.2011 року про відстрочення надання документів згідно запиту від 29.09.2011 року Одеське територіальне управління ДКЦПФР 11.10.2011 року видало розпорядження № 144-ОД про продовження терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 143-ДД від 06.10.2011 року - до 21.10.2011 року.
У зв'язку із ненаданням Товариством у відведений термін витребуваних документів, постановою № 324-ОД від 03.11.2011 року у відношенні Товариства порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, якою передбачалося керівнику або уповноваженому представнику Товариства прибути 11.11.2011 року до Одеського ТУ ДКЦПФР для ознайомлення та підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.
11.11.2011 року у відношенні Товариства складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 332-ОД. Під час розгляди справи про правопорушення на ринку цінних паперів повноваженими представниками Товариства було надано клопотання про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку із відкриттям провадження по справі Одеським окружним адміністративним судом, яке було задоволено постановою про зупинення провадження № 113-ОД від 24.11.2011 року.
Постановою від 04.10.2012 року № 17-ОД-1-Е справа про правопорушення була відновлена та її розгляд призначений на 12.10.2012 року.
Постановою повноваженої особи НКЦПФР - Шаровського Сергія Петровача, т.в.о. начальника Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 164-ОД-1-Е від 12.10.2012 року за невиконання розпорядження Одеським ТУ ДКЦПФР від 06.10.2011 року № 143-ОД до ПАТ «Одеський завод поршневих кілець» застосовано штрафну санкцію у вигляді 1000 н.м.д.г., що становить у гривневому еквіваленті 17000 гривень.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, у зв`язку із чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Штрафні санкції, передбачені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» належать до адміністративно-господарських санкцій, одним видом з яких є адміністративно-господарський штраф (статті 239, 241 Господарського кодексу України).
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно до п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 239 Господарького кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.
Згідно до ст. 241 Господарького кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України, згідно із якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Закінчення будь-якого із встановлених статтею 250 Господарського кодексу України строків виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.10.2012 р. №164-ОД-1-Е була винесена за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06.10.2011 р. № 143-ОД-1-Е. Зазначеним розпорядженням Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов`язували ПАТ «Одеський завод поршневих кілець» в термін до 21.10.2011 р. надати копії документів, визначених у розпорядженні для проведення позапланової перевірки.
Таким чином, останній день спливу терміну застосування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні позивача за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06.10.2011 р. №143-ОД був 22.10.2012 р. Одеським територіальним управлінням НКЦПФР було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №164-ОД-1-Е у відношенні позивача 12.10.2012 р.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова № 164-ОД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12 жовтня 2012 р. прийнята в термін, що визначений ст. 250 Господарського кодексу України для притягнення до відповідальності позивача за порушення вимог діючого законодавста на ринку цінних паперів, у зв`язку з чим судове рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року - скасувати.
Ухвалити по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови - відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" (код ЄДРПОУ 00235878) на користь Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код 38109462) судовий збір в сумі 913,50 гривень.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Повний текст рішення виготовлено 20.02.2015 року.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суддя: А.Г. Федусик