КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/13087/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
У Х В А Л А
Іменем України
17 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Оксененка О.М., Федотова І.В.,
за участю секретаря: Бащенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2014 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства у Київській області, Відділу Держземагенства у Згурівському районі Київської області, Реєстраційної служби Згурівського районного управління юстиції Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3, про визнання незаконними наказів, визнання недійсними договорів, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Держземагенства у Київській області (відповідач 1), Відділу Держземагенства у Згурівському районі Київської області (відповідач 2), Реєстраційної служби Згурівського районного управління юстиції Київської області (відповідач 3), в якому просив суд:
- визнати незаконними накази відповідача 1 про надання ОСОБА_3 земельних ділянок з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041;
- визнати недійсними договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041, що укладені між відповідачем 1 та ОСОБА_3;
- зобов'язати відповідача 3 внести до державного земельного кадастру запис про скасування державної реєстрації земельних ділянок в межах Середівської сільської ради з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041;
- зобов'язати відповідача 3 внести зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації прав ОСОБА_3 на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2014 року провадження у справі закрито на підставі пункту першого частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку із неналежністю розгляду заяви в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм процесуального права, в якій просить скасувати ухвалу і направити справу для продовження розгляду.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, відповідно до частини четвертої статті 196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи. У зв'язку з цим, відповідно до частини першої статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує накази відповідача 1 про надання земельних ділянок, просить визнати недійсними договори оренди земельних ділянок; зобов'язати відповідача 3 вчинити дії щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що в спірних правовідносинах має місце спір про право.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно пункту 1 та 7 частини першої статті 3 вказаного Кодексу справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті 5 Кодексу визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини першої та пункту першого частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно пункту 1 Положення про Головне управління Держземагентства в області, затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 року №258 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 травня 2012 року за №852/21164) Головне управління Держземагентства в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане. Пунктом 3 вказаного Положення передбачено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держземагентcтва України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Головне управління здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через територіальні органи Держземагентства України нижчого рівня та контролює їх діяльність (пункт 7). Відповідно до пункту 15 Головне управління утворюється у порядку, передбаченому статтею 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».
Отже, відповідач 1 та відповідача 2 є територіальними органами державної влади, та, відповідно суб'єктами владними повноваженнями, які реалізують повноваження Держземагентcтва України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно пункту 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №219, Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції, який реалізує державну політику з питань державної реєстрації, зокрема, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Відповідно до пункту 7 Положення Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, в областях, мм. Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних та міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують здійснення повноважень Укрдержреєстру.
За таких обставин, відповідач 3 також є територіальним органом державної влади, та, відповідно суб'єктом владних повноважень.
Також, колегія суддів вважає, що оскаржувані накази про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки є індивідуальними актами та стосуються конкретних осіб, в даному випадку ОСОБА_3 та позивача, який вважає, що його права порушені.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Натомість, договори оренди земельних ділянок не є актами індивідуальної дії, тому не можуть бути предметом спору в адміністративному судочинстві.
Таким чином, дана справа в частині позовних вимог про визнання протиправними наказів та зобов'язання вчинити певні дії підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом четвертим статті 204 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення питання.
За таких обставин, ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню в частині закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства у Київській області, Відділу Держземагенства у Згурівському районі Київської області, Реєстраційної служби Згурівського районного управління юстиції Київської області, про визнання незаконними наказів, зобов'язання вчинити певні дії, з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи; в інший частині без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 199, 204, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2014 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства у Київській області, Відділу Держземагенства у Згурівському районі Київської області, Реєстраційної служби Згурівського районного управління юстиції Київської області, про визнання незаконними наказів про надання ОСОБА_3 земельних ділянок з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041, зобов'язання внести до Державного земельного кадастру запис про скасування державної реєстрації земельних ділянок в межах Середівської сільської ради з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041 та до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, запис про скасування державної реєстрації прав ОСОБА_3 на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041 скасувати.
Справу в цій частині направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В інший частині ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала в частині залишення без змін ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2014 року може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, в інший частині оскарженню не підлягає.
Ухвалу у повному обсязі складено 23.02.2015 року.
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: О.М. Оксененко
Суддя: І.В. Федотов
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Оксененко О.М.
Федотов І.В.