Дата ухвалення
20.02.2015
Номер справи
354/90/15-а
Номер документу
42852231
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 354/90/15-а

Провадження по справі № 2-а/354/10/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2015 року м.Яремче

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі: головуючого - судді Марчака Ю.І. секретаря Савчук М.І. позивача

представника відповідача Гринюк Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче про визнання неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 % від суми щомісячного заробітку; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2012 року та виплати різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії з 01.01.2014 року,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 % від суми щомісячного заробітку; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2012 року та виплати різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії з 01.01.2014 року.

Позивач в позовній заяві зазначає, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 08.12.2010 року і продовжує працювати в органах прокуратури. Пенсія призначена управлінням ПФУ в м. Яремче в розмірі 90 % від суми місячного заробітку на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 26.07.2001 №2663-111 (2663-14).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності з 14.06.2012, збільшено заробітну плату працівникам прокуратури.

Оскільки пройшло збільшення посадових окладів працівників прокуратури, що є підставою для перерахунку вже призначеної пенсії, 29.12.2014 року позивач подав заяву з необхідними документами до Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче про проведення перерахунку призначеної пенсії у розмірі 90 % місячного заробітку.

Однак, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Яремче листом № 4233/03 від 31 грудня 2014 року відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" з вищого заробітку.

Позивач вважає дії Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче неправомірними, просить позов задоволити.

Позивач подав суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує повністю та просить суд його задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача заперечила просить відмовити в їх задоволенні зазначивши наступне.

Управлінням Пенсійного фонду України на виконання постанови Яремчанського міського суду від 26.12.2013, яким визнано неправомірним та скасовано рішення комісії ПФУ в м. Яремче Івано-Франківської області № 4 від 23.12.2010 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років, зараховано до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років згідно з Законом України "Про прокуратуру", час роботи позивача на посаді інструктора відділу комсомольських організацій Куликівського райкому ЛКСМ України з 25.12.1987 по 11.03.1990 та призначено пенсію за вислугою років з 08.12.2010 року. Управління виконує судове рішення відповідно до покладених зобов'язань та вважає, що не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки в такому випадку УПФ в м. Яремче виходить за межі покладених рішенням суду зобов'язань та позовних вимог позивача. Позовні вимоги полягали тільки в зобов'язанні зарахувати період роботи до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, і не містили вимог проведення в майбутньому перерахунку пенсії.

З 01.10.2011 року вступив в законну силу Закон № 3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким внесено зміни до Закону України "Про прокуратуру", зокрема до ст. 50-1, відповідно до яких прокурорам і слідчим пенсія за вислугу років призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Станом на дату подання заяви про проведення перерахунку розмір пенсії за вислугу років визначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати. Відповідач вважає, що вимога про проведення перерахунку пенсії саме в розмірі 90 % неправомірна, оскільки являється неможливим проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі норм права, яка втратила чинність з 01.10.2011 року. Просить відмовити позивачу в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши представлені докази та оцінюючи їх в сукупності, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 26.12.2013 року, залишеною без змін ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014р. та Вищого адміністративного суду України від 11.09.2014р., визнано неправомірним та скасовано рішення комісії Управління ПФУ в м. Яремче № 4 від 23 грудня 2010 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років та зобов'язано відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про прокуратуру" час роботи на посаді інструктора відділу комсомольських організацій Куликівського ЛКСМ України Чернігівської області з 25.12.1987 по 11.03.1990 рік і виходячи зі стажу роботи 20 років 05 місяців 25 днів призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 08 грудня 2010 року.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу пенсія призначена Управлінням Пенсійного фонду України в м. Яремче з 08 грудня 2010 року в порядку та на умовах, передбачених ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ в редакції від 26 липня 2001 року № 2663-111 (2663-14) з розрахунку 90 % від чинної на той час заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора.

Перебування на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Яремче та отримання ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з 08.12.2010 року підтверджується довідкою управління ПФУ в м. Яремче №271/03 від 22.12.2014 року (а.с. 13).

Позивач продовжує працювати на прокурорських посадах органів прокуратури.

Ці обставини сторонами визнаються і доказуванню не підлягають.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності з 14.06.2012, збільшено заробітну плату працівникам прокуратури.

Позивач 29.12.2014 року подав заяву до Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче про проведення перерахунку призначеної пенсії у розмірі 90 % місячного заробітку на підставі довідки № 18-349вих-14 від 26 грудня 2014 року, виданої прокуратурою Івано-Франківської області.

Однак, відповідачем листом № 4233/03 від 31 грудня 2014 року неправомірно відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" з вищого заробітку.

Згідно частин 12 та 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються та перераховуються безпосередньо органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України", затвердженого постановою кабінету міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280, здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Отже, перерахунок пенсії є функцією пенсійного органу. Перерахунок пенсії за документами пенсійної справи та додатково поданою позивачем довідкою № 18-349вих-14 від 26 грудня 2014 року, виданою прокуратурою Івано-Франківської області, є прямим обов'язком Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, редакція якої змінювалася.

Так, відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України № 3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Внесено також зміни до зазначеної статті Законом № 1166-VІІ від 27.03.2014, згідно яких пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VІІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до ч. 13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та № 1166-VІІ не зазнали.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах № 21-348а13 та № 21-420а13 від 10.12.2013 року, № 21-445а13 від 17.12.2013 року (а.с. 17-34).

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого рішення №1-рп99 від 9.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положень частини 1 статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Рішення Конституційного Суду є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13.06.2007 "Про незалежність судової влади" передбачено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають до застосування судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються Конституційні права людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст і обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: уЗбройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, виходячи з обставин справи, встановлених судом, та наведених норм закону, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2

А тому позовну заяву позивача слід задоволити та визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" за додатково поданими документами у зв'язку з підвищенням заробітної плати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки № 18-349вих-14, виданої прокуратурою Івано-Франківської області 26 грудня 2014 року, в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче виплатити ОСОБА_2 різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії з 01 січня 2014 року до моменту здійснення перерахунку пенсії, та в подальшому виплачувати перераховану пенсію щомісячно.

На підставі ст.ст. 8, 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", керуючись ст.ст. 9, 11, 70, 71, 86, 161-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" за додатково поданими документами у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки № 18-349вих-14, виданої прокуратурою Івано-Франківської області 26 грудня 2014 року, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче виплатити ОСОБА_2 різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії з 01 січня 2014 року до моменту здійснення перерахунку пенсії, та в подальшому виплачувати перераховану пенсію щомісячно.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Яремчанський міський суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя: Ю. І. Марчак