ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
17 лютого 2015 рокусправа № 808/8356/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.
суддів: Кругового О.О. Уханенка С.А.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0001112211 від 19 вересня 2013 року, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Приватне акціонерне товариство «Приазовкурорт» подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Суд апеляційної інстанції, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженої постанови, не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Запорізької області державної податкової служби (далі - Відповідач) проводила позапланову виїзну перевірку ПрАТ «Приазовкурорт» (далі - Позивач) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2013, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.20І3.
За підсумками перевірки складений Акт від 29.08.2013 №039/08-22-22- 01/02647763 Про результати позапланової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» (код ЄДРПОУ 02647763) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.06.2013р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.06.2013р. (далі - Акт).
В ході перевірки встановлено, що протягом перевіряємого періоду ПРАТ «Приазовкурорт» мало у користуванні земельні ділянки загальною площею 87,5027 га.
Перевіряючими були досліджені надані позивачем договори оренди земельних ділянок розташованих в місті Бердянську. Зазначені договори були укладені в 2004 році та відповідали діючому підчас укладення договорів законодавству.
Проведеною перевіркою встановлено, що розмір орендної плати за землю яка використовується в господарській діяльності санаторно-курортних закладів згідно укладених договорів оренди складає 1 % від їх нормативної грошової оцінки, що не відповідає вимогам Податкового Кодексу України.
З метою виконання вимог законодавства Бердянською міською радою з позивачем було укладено угоди від 19.04.2011 про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, до пункту 3 внесено зміни яким встановлено, що «річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3% (три відсотка) від нормативної грошової оцінки».
Отже, при обчисленні суми орендної плати за земельну ділянку, яка знаходиться в користуванні ПРАТ «Приазовкурорт», відповідно до пункту 288.5 статті 288 ПКУ та на підставі рішення п'ятдесят шостої сесії міської ради V скликання від 11.12.2008р. №9 орендна плата розраховується у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі.
В ході перевірки використання ПРАТ «Приазовкурорт» (ЄДРПОУ 02647763) земельних ділянок встановлено, що у перевіряємому періоді з 01.07.2012р. по 30.06.2013р. підприємство за використання земельних ділянок неправомірно сплачувало орендну плату за землю в розмірі 1 %, чим порушено вимоги ст.271 та ст.288.5 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, що привело до заниження суми орендної плати за землю та несплати до бюджету у розмірі 2 909 431,36грн, та донарахування штрафних санкцій 1 454 715,73 грн.
Зважаючи на виявлені порушення, на підставі матеріалів перевірки, Бердянською ОДПІ Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення від 19.09.2013 № 0001112211, яким ПРАТ «Приазовкурорт» визначено суду податкового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 4364147,19 грн.
Як видно, не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду першої інстанції.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції посилався на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про оренду землі», регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, вказаним Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст.6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно ст.13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПКУ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому вказано, що далі у розділі XIII слова «орендна плати за земельні ділянки державної і комунальної власності» визначаються як «орендна плата». Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII ПКУ.
З урахуванням зазначеного, податок у формі орендної плати сплачується орендодавцям, якими можуть бути сільські, селищні, міські ради, районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України.
Згідно з п. 288.4 ст. 288 Кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем /власником) і орендарем.
Водночас відповідно до п. 288.5 ст. 288 Кодексу розмір орендної плати встановлюються у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288);
не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288);
може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у пп. 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (пп. 288.5.3 п. 288.5 ст. 288).
Таким чином, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 розділом XIII Кодексу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Як видно з матеріалів справи, земельні ділянки перебувають у позивача в оренді. Договори оренди земельних ділянок розташованих в місті Бердянську укладені в 2004 році та відповідали діючому підчас укладення договорів законодавству.
Відповідно до пункту 3 договорів орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки землі, при цьому передбачалось можливість зміни розміру орендної спати у випадках передбачених законодавством.
Згідно статті 1 Закону України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати. Ця методика та порядок використання орендної плати для земель, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюються в договорі відповідно до Закону України "Про плату за землю" (статті 15 та 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
В той час, згідно п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюються у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно з пунктом 3 договору розмір орендної плати може змінюватись у випадках, передбачених нормативними актами України, а також коригуватись на коефіцієнт індексації грошової оцінки земель.
Відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі", на підставі рішення п'ятдесят шостої сесії міської ради V скликання від 11.12.2008р. №9 "Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ" орендну плату підприємство повинно вносити у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки.
Враховуючі вище зазначене з метою виконання вимог законодавства Бердянською міською радою з позивачем було укладено угоди від 19.04.2011 про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, до пункту 3 внесено зміни яким встановлено, що «річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3% (три відсотка) від нормативної грошової оцінки».
Отже, суд першої інстанції правомірно вважає обґрунтованими висновки фахівців податкового органу стосовно того, що при обчисленні суми орендної плати за земельну ділянку, яка знаходиться в користуванні ПРАТ «Приазовкурорт», відповідно до пункту 288.5 статті 288 ПКУ та на підставі рішення п'ятдесят шостої сесії міської ради V скликання від 11.12.2008р. №9 орендна плата розраховується у розмірі 3,0 відсотка від нормативної грошової оцінки землі.
З огляду на зазначене, податкове повідомлення-рішення від 19.09.2013, яким ПРАТ «Приазовкурорт» визначене податкове зобов'язання по земельному податку відповідає вимогам діючого законодавства.
Отже, на підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що оскаржувані дії та рішення відповідача відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому в задоволені адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.
За таких обставин, суд вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.
З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Дадим
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: С.А. Уханенко