ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4887/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,
відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
10 грудня 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації /надалі - позивач; Управління/ звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 /надалі - відповідач; ОСОБА_1./ про стягнення державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі 2900 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при зверненні до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 не повідомила про факт наявності у власності земельної ділянки та отримання доходів у вигляді орендної плати, внаслідок чого відповідачу надмірно виплачено вказаний вид допомоги. Пояснює, що Управлінням 11.08.2014 на адресу відповідача надіслано повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів, однак, станом на дату звернення до суду, кошти в повному обсязі в добровільному порядку відповідачем не відшкодовано.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судовому засіданні проти позову не заперечувала.
Суд, заслухавши пояснення відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 22.03.2013 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям /а.с. 6/.
Разом із заявою відповідачем було подано декларацію про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.03.2013, у якій ОСОБА_1 окрім іншого зазначила, що земельних ділянок, що перебувають у власності або володінні (користуванні) членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) - не має. У розділі ІІ вказаної декларації відповідачем не вказано про отримання нею доходів від Ставківської філії Приватного підприємства "Агроекологія" /а.с. 7-8/.
За приписами статті 2 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" / у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/ малозабезпечена сім'я з дітьми - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
На підставі заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів рішенням Управління відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.03.2013 по 31.08.2013 в розмірі 533 грн. 06 коп. щомісячно. При здійсненні розрахунку позивачем враховано середньомісячний сукупний доход сім'ї заявниці в розмірі 886 грн. 06 коп. /а.с. 45/.
В результаті перевірки достовірності задекларованих доходів ОСОБА_1, Управлінням виявлено, що у власності ОСОБА_1 знаходиться земельна ділянка площею 4,59 га, що підтверджується копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 30904412 від 02.07.2012 та копією свідоцтва про право на спадщину /а.с. 11-12/.
Також позивачем встановлено ОСОБА_1 у грудні 2012 року отримано доходи від Ставківської філії Приватного підприємства "Агроекологія" у вигляді орендної плати у розмірі 4447 грн. 17 коп. /а.с. 10, 68-69/.
Після проведеної позивачем перевірки достовірності задекларованих доходів та майнового стану заявниці Управлінням проведено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та встановлено, що середньомісячний сукупний доход сім'ї заявниці склав 1256 грн. 66 коп., що перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму сім'ї. Розрахунок наявний у матеріалах справи /а.с. 65/.
Таким чином, відповідачем безпідставно отримано допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з березня 2013 року по серпень 2013 року в розмірі 3198 грн. 36 коп., що підтверджується розрахунком переплати /а.с. 73/. Як вбачається з даного розрахунку часткового внесена сума переплати заявницею складає 298 грн. 36 коп., сума залишку становить 2900 грн. /а.с. 73/.
В силу приписів пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Статтею 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Як визначено пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2011 року №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
11.08.2014 позивачем надіслано на адресу ОСОБА_1 повідомлення про необхідність відшкодування суми переплати соціальної допомоги малозабезпечених сім'ям, що отримані відповідачем за період з 01.03.2013 по 31.08.2013 року /а.с. 15, 63-64/.
Однак, відповідачем не відшкодовано позивачу в добровільному порядку кошти в сумі 2900 грн.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим такі підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації (на р/р 35410022009964, код 03195104, МФО 831019 в ГУДК в Полтавській області) кошти в сумі 2900 грн. (дві тисячі дев'ятсот гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 23 лютого 2015 року.
Суддя С.С. Сич