копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2015 р. Справа № 804/397/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Українсько-Британського приватного акціонерного товариства "Динаміка Корпорейшн" про тимчасову заборону діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Українсько-Британського приватного акціонерного товариства "Динаміка Корпорейшн», в якому позивач просить:
- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Приватного акціонерного товариства «Динаміка Корпорейшн» (код ЄДРПОУ 21852196, що знаходиться за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 158, м. Дніпропетровськ, 49057), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області;
- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо експлуатації стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовіш в атмосферне повітря Приватного акціонерного товариства «Динаміка Корпорейшн» (код ЄДРПОУ 21852196, що знаходиться за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 158, м. Дніпропетровськ, 49057), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області.
У обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що у ході проведеної перевірки на Приватному акціонерному товаристві «Динаміка Корпорейшн» позивачем встановлено, що на підприємстві в наявності обгрунтовуючі матеріали, розроблені в 2007 році. Підприємство здійснювало діяльність, повязану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 24.01.2008 року за № 1210136600-279 та від 29.08.2008 року за № 1210136600-279 з терміном дії до 24.01.2013 року, виданих УБ ЗАТ з II Завод «Динамо - Сілейр». Слід зазначити, що підприємством в 2011 році було змінено найменування субєкта господарювапня-юридичної особи з УБ ЗАТ з II Завод «Динамо-Сілейр» на ПрАТ «Динаміка Корпорейшн». Таким чином, з 25.01.2013 року ПрАТ «Динаміка Корпорейшн» здійснює діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». У звязку з тим, що виявлені факти являються грубим порушенням природоохоронного законодавства, діяльність щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПрАТ «Динаміка Корпорейшн», що знаходиться за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 158, м.Дніпропетровськ, 49057, забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню) відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Крім того, під час перевірки встановлено, що у 2000 році на підприємстві розроблена інвентаризація джерел утворення відходів та реєстрові картки обєктів утворення відходів. Матеріали інвентаризації не відповідають фактичному стану підприємства, у звязку зі змінами, що відбулися на підприємстві. Згідно ст. 31 Закону України «Про відходи» підприємством повинен здійснюватися періодичний перегляд встановлених нормативів утворення відходів, таким чином дані інвентаризації застарілі та не відповідають фактичному стану виробництва. Дозволи на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2013 рік відсутні. Таким чином, підприємством порушуються вимоги ст.ст. 17, 31, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», що є підставою для тимчасової заборони (зупинення) діяльності щодо експлуатації стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря приватного акціонерного товариства «Динаміка Корпорейшн». За результатами перевірки ПрАТ «Динаміка Корпорейшн», позивачем прийнято припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 05.12.2013 року № 4-11682-11-3, який відповідач не виконує, що і стало підставою для звернення із цим позовом до суду.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позову та просила суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що порушення встановлені під час перевірки позивачем є необґрунтованими, припис, винесений за результатами перевірки скасований у судовому порядку, надав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.128 КАС України, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч.6 ст.128 цього Кодексу).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне розглянути дану справу у письмовому проваджені на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Українсько-Британське приватне акціонерне товариство «Динаміка Корпорейшин» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 12.08.1994 року.
На підставі наказу від 17.10.2013 року № 1629-П та направлення на перевірку від 17.10.2013 року № 4-10092-11-3 працівниками державної екологічної інспекції проведено перевірку Українсько-Британського приватного акціонерного товариства «Динаміка Корпорейшин» на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За результатами проведеної перевірки складено акт, в якому зазначено виявлені порушення та їх обґрунтування, а саме:
1. Користування земельною ділянкою площею 2,2641 га за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 158, м. Дніпропетровськ здійснюється відповідно до акту на право користування землею від 1995 року серії ДПД-66 №000241 (зі змінами від 22.09.2204 року № 127/20), виданого Українсько-Британському закритому акціонерному товариству з іноземними інвестиціями заводу «Динамо-Сілейр». Цільове призначення - фактичне розміщення заводу. Згідно з вимогами ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи є підставою для переоформлення документів дозвільного характеру, у тому числі землевпорядних документів. Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України державний акт на право постійного користування земельною ділянкою підлягає переоформленню. Нерухоме майно за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 158, м. Дніпропетровськ, використовується на підставі права власності нерухомого майна від 29.01.2003 року;
2. На підприємстві в наявності обгрунтовуючі матеріали, розроблені в 2007 році. Підприємство здійснювало діяльність пов'язану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 24.01.2008 року № 1210136600-279 та від 29.08.2008 року № 1210136600-279а терміном дії до 24.01.2013 року, виданих УБ ЗАТ з ІІ Завод «Динамо-Сілейр». У ході перевірки встановлено, що матеріали інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не відповідають фактичному стану підприємства за переліком та кількістю джерел утворення викидів, а саме: верстатів для металообробки. Крім того, в ході візуального обстеження виробничих приміщень встановлено, що для їх опалення використовуються пічки - буржуйки, що працюють на твердому паливі (деревина), які не враховані в матеріалах інвентаризації викидів. Слід зазначити, що термін дії дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря скінчився 24.01.2013 року, таким чином з 25.01.2013 року підприємство здійснює діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Вказаний факт є порушенням ст.ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»;
3. Статистична звітність по формі 2-ТП (повітря) та розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку складаються відповідно до інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яка не відповідає фактичному стану виробництва за кількістю та переліком джерел утворення викидів. Таким чином, статзвітність та розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку за викиди стаціонарними джерелами складаються не в повному обсязі. Це є порушенням ст. 24 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»;
4. Виробничий контроль за охороною атмосферного повітря не проводиться, інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних та пересувних джерел викидів не здійснюються. Це є порушенням ст.ст. 10, 29 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»;
5. На підприємстві експлуатується пилогазоочисне обладнання. У наявності паспорти ГОУ, однак за своєю формою та змістом вони не відповідають вимогам «Правил технічної експлуатації установок очистки газу», затверджених Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.02.2009 року № 52. Це є порушенням ст. 10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»;
6. У 2011 році підприємством розроблено проект питомих балансових норм водоспоживання та водовідведення. У ході перевірки встановлено, що з 2011 року на підприємстві відбулися зміни по кількості водоспоживчого обладнання, тобто балансові норми не відповідають фактичному стану підприємства та потребують коригування. Це є порушенням ст.ст. 40, 44 Водного кодексу України;
7. Статзвітність 2-ТП (водгосп) складається недостовірно та не в повному обсязі, а саме: не здійснюється облік та контроль якості скинутих зливових стоків з території підприємства. Це є порушенням ст. 44 Водного кодексу України, ст. 24 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»;
8. У ході перевірки встановлено, що територія підприємства спланована та обладнана зливоприймальниками, однак станом на час перевірки питання щодо очищення та відведення зливових стічних вод підприємства відповідно до екологічних вимог не вирішено. За результатами попередньої перевірки Заступником Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області винесено рішення від 07.12.2013 року № 25 «Про тимчасову заборону (зупинення) скиду забруднених стічних вод Українсько-Британського ПрАТ «Динаміка Корпорейшн» яке станом на теперішній час не виконується. Це є порушенням ст. 51 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 42,44,96 Водного кодексу України, ст. 20-2 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;
9. У 2000 році на підприємстві розроблена інвентаризація джерел утворення відходів та реєстрові картки об'єктів утворення відходів. Слід зазначити, що матеріали інвентаризації не відповідають фактичному стану підприємства, в зв'язку зі змінами що відбулися на підприємстві. Згідно ст. 31 ЗУ «Про відходи» підприємством повинен здійснюватись періодичний перегляд встановлених нормативів утворення відходів, таким чином дані інвентаризації застарілі, та не відповідають фактичному стану виробництва. Дозволи на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2013 рік відсутні. Технічні паспорти відходів не розроблені. Первинний поточний облік кількості відходів, які можуть утворюватись на підприємстві (за формою 1-ВТ) не ведеться, статистична звітність щодо поводження з відходами не складається. Що є порушенням ст.ст. 17, 27, 31, 32, 33 ЗУ «Про відходи», ст. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»;
10. Договори щодо видалення чи утилізації інших відходів не укладено, документи щодо передачі відходів на видалення та утилізацію на розгляд не надано, розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку на розміщення відходів не здійснюється. Це є порушенням ст.ст. 17, 33 ЗУ «Про відходи», ст. 20-2 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;
11. Моніторингові дослідження місць утворення, зберігання і видалення відходів не здійснюється. Це є порушенням ст. 29 ЗУ «Про відходи»;
12. Станом на момент перевірки встановлено, що в зв'язку з відсутністю замовлень на гальванопокриття, гальванічну ділянку виведено з експлуатації, обладнання демонтовано та перенесено на склад, гальванічні розчини злито в пластикові ємності та перенесено на склад, в виробничих цехах проводяться демонтажні роботи та приміщення готуються під склад (розпорядженням УБ ПрАТ «Динаміка Корпорейшн від 16.04.2012 року № 1/3»). Акти передачі відходів гальванічного відділення на утилізацію підприємством на розгляд не надано. Станом на час перевірки, шлами гальванічного відділення не вивезено та не утилізовано, розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів гальванічного відділення не здійснюються. Що є порушенням ст. 20-2 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 17,33,34 ЗУ «Про відходи», ст. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»;
13. На підприємстві згідно Постанови КМУ від 11.07.2002 року № 956 проведено ідентифікацію об'єктів підвищеної небезпеки по формі ОПН-1. За результатами ідентифікації одержано висновок Територіального управління держгірпромнагляду у Дніпропетровській області від 21.05.2012 року № 05-14/1452, згідно з яким підприємством ПрАТ «Динаміка Корпорейшн» реєстрації у Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки не підлягають. Слід зазначити, що матеріали ідентифікації підприємства не відповідають фактичному стану підприємства у зв'язку з тим, що не враховані зміни що сталися на підприємстві. Це є порушенням Постанови КМУ від 11.07.2002 року № 956 та вимог ст. 9 ЗУ «Про об'єкти підвищеної небезпеки»;
14. Плани ліквідації та локалізації аварійних ситуацій, що розробляються відповідно з вимогами Положення ДНАОП 0.00-4.33-99 відсутні. Це є порушенням ст. 66 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»;
15. За результатами попередньої перевірки від 22.11-05.12.2011 року ПрАТ «Динаміка Корпорейшн» для усунення порушень природоохоронного законодавства було надано 16 приписів, з яких станом на час перевірки не виконано 12 пунктів приписів (п.п. 2,3,4,5,7,8,9,10,11,12,13,15), що є порушенням ст. 20-2 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 8,11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Положенням Про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011 визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України (далі - Міністерство), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України і Міністра, а також цим Положенням.
Основними завданнями Держекоінспекції України зокрема є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів.
Статус державної екологічної інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Положенням про державну екологічну службу інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення № 454/2011) та Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року № 1264-ХІІ (далі - Закон № 1264)
Відповідно п. 1 Положення № 454/2011 державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Повноваження Держекоінспекції України визначені п. 4-6 Положення № 454/2011 та ст. 20-2 Закону № 1264.
Відповідно до пп. 15, 16 п. 6 Положення № 454/2011 та п. «в» ч. 1 ст. 20-2 Закону № 1264 Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції; опломбовувати приміщення, устаткування, апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності.
Згідно ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України
Пунктом 5 ч. 4 ст. 50 КАС України встановлено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в інших випадках, встановлених законом.
За результатами планової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства Українсько-Британського приватного акціонерного товариства «Динаміка Корпорейшин», Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області був винесений припис від 05.12.2013 року № 4-11682-11-3 щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення планової перевірки.
Позивач зазначає, що наявність вищезазначених, виявлених під час перевірки порушень та невиконання відповідачем припису від 05.12.2013 року № 4-11682-11-3 стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Пунктом «в» ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» закріплено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
На момент проведення перевірки повноваження позивача щодо зупинення (тимчасово) діяльності підприємств та об'єктів були визначені Порядком обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р. № 2751-ХІІ (Порядок від 29.10.1992 р. № 2751-ХІІ, втратив чинність 26.04.2014 року).
Відповідно до п. 2 Порядку від 29.10.1992 р. № 2751-ХІІ діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання. При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.
За приписами п. 4 Порядку від 29.10.1992р. № 2751-ХІІ діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування (п. 3 Порядку від 29.10.1992р. № 2751-ХІІ).
Таким чином, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області на момент проведення перевірки у відповідності до покладених на неї завдань мала повноваження на проведення заходів контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, в тому числі самостійно обмежувати та зупиняти (тимчасово) в установленому порядку діяльність підприємств, установ і організацій та експлуатацію об'єктів в разі наявності порушень природоохоронного законодавства, видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень, тощо.
У п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 09.04.2014р. №1193 (діє з 26.04.2014р.) визнано такою, що втратила чинність Постанова Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року N 2751-XII «Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у провадженні господарської діяльності» від 20.06.2013р. №353 внесені зміни до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. №877, та у новій редакції визначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Таким чином, у частині 7 статті 7 зазначеного Закону передбачено вичерпний перелік заходів реагування, які застосовуються за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), а саме: повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції, повне або часткове зупинення реалізації продукції, повне або часткове зупинення виконання робіт, повне або часткове зупинення надання послуг. Зазначене звернення відбувається на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Вищенаведеною нормою не передбачено права звернення до суду органу державного нагляду (контролю) з вимогами застосувати заходи реагування у вигляді «тимчасової заборони (зупинення) діяльності щодо експлуатації стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та тимчасової заборони (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів».
Натомість, за судовим рішенням, у розумінні наведеної норми, може бути повністю або частково зупинена саме основна господарська діяльність підприємства, а не її побічні наслідки у вигляді утворення відходів.
Крім того, судом встановлено, що правомірність припису від 05.12.2013 року № 4-11682-11-3 була предметом розгляду у адміністративній справі № 804/661/14 за позовом Українсько-Британського приватного акціонерного товариства «Динаміка Корпорейшин» до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування припису.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.02.2014р. визнано протиправним і скасовано припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 05.12.2013 року № 4-11682-11-3.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014р. зазначену постанову було залишено без змін.
Відповідно до ч. 3, 5 ст. 254 КАС України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, рішення у справі № 804/661/14, яким скасовано припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 05.12.2013 року № 4-11682-11-3, набрало законної сили і є обовязковим для врахування судом при розгляді цієї справи.
Отже, суд доходить висновку, що позивачем заявлені вимоги про винесення постанови щодо застосування заходів реагування, застосування яких не може бути здійснено за судовим рішенням, оскільки в даному випадку на момент проведення перевірки прийняття припису чи іншого розпорядчого документа було віднесено до компетенції позивача.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про застосування до Українсько-Британського приватного акціонерного товариства «Динаміка Корпорейшн» заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності відносяться до заходів, які можуть бути застосовані контролюючим органом власним рішенням.
За приписами п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Отже, звернення позивача до суду на підставі статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України є необґрунтованим, з огляду на що суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Українсько-Британського приватного акціонерного товариства "Динаміка Корпорейшн" про тимчасову заборону діяльності - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили на 20.01.2015р.
Суддя
З оригіналом згідно
Помічник судді В.В ОСОБА_1
ОСОБА_1
ОСОБА_2