ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/68/15-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
13 січня 2015 року Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Полтавської РДА, позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить стягнути надміру виплачену державну допомогу сім'ям з дітьми в розмірі 331,69 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що заборгованість відповідача утворилася у зв'язку тим, що при зверненні за допомогою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 не задекларувала отриману оподатковувану викупну суму за договором страхування життя. Тому за період з 01.12.2013 по 31.05.2014 утворилася переплата за відповідною соціальною допомогою в сумі 331,69 грн.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримала, просила їх задовольнити. Проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечувала.
Відповідач у судове засідання не з'явилася повторно, повідомлялась належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомила.
Суд в порядку письмового провадження, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 3, статті 4 та статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктами 17, 18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Як свідчать матеріали справи, 17.12.2013 ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Полтавської РДА із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 5-6).
У зв'язку з цим УСЗН Полтавської РДА з 01.12.2013 по 21.07.2016 було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1, жительці с. Степне Полтавського району Полтавської області на утримання: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та здійснено виплати з урахуванням доходів за період з 01.12.2013 по 31.05.2014 (а.с. 8).
Однак, при зверненні 17.12.2013 за допомогою ОСОБА_1 не задекларувала дохід, отриманий нею - оподатковувану викупну суму за договором страхування життя (а.с. 11). Тому за період з 01.12.2013 по 31.05.2014 утворилася переплата на суму 562,08 грн. (а.с. 11).
Листом УСЗН Полтавської РДА від 26.08.2014 № 08-4579 ОСОБА_1 повідомлено про наявність боргу по сплаті державних коштів, що надміру виплачені як допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у загальному розмірі 562,08 грн (а.с.13).
Частину переплати в розмірі 130,39 грн було утримано з отримуваної допомоги, 100,00 грн відповідач повернула 31.12.2014, що підтверджується листом позивача від 19.02.2015 № 08-1030. Залишок становить 331,69 грн.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
При цьому строки позовної давності в даному випадку застосуванню не підлягають в силу положень частини другої статті 30 Закону України від 14.01.1998 №16/98-ВР "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи ту обставину, що на момент розгляду справи заборгованість у розмірі 331,69 грн відповідачем не погашена, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області (р/р №35414020008349 в ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019, ідентифікаційний код 05385890) суму коштів у розмірі 331 (триста тридцять одна) грн. 69 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 23.02.2015.
Суддя Є.Б. Супрун