Справа №: 343/1/15-а
Провадження №: 2-а/0343/4/15
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2015 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi - Андрусіва І. М.,
за участю: секретаря судових засідань-Височанської О.З.,
представника відповідача- Комарницького Е.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про оскарження дій органу державної влади щодо відмови у призначенні пенсії за віком на умовах визначених законом, та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні йому з 18.11.2014 року пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити йому призначення пенсії за віком з 18.11.2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Свої вимоги мотивує тим, що він отримує пенсію за вислугою років як військовослужбовець, який звільнений з військової служби відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 18.11.2014 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про призначення пенсії за віком, однак листом від 26.11.2014 року у даному призначенні йому було відмовлено, роз»яснивши, що оскільки йому призначено пенсію за вислугу років згідно вищезгаданого закону, то будь-яке звернення за іншим видом пенсії за віком розглядається як переведення на інший вид пенсії. Тому у разі переведення пенсії за вислугою років на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» для обрахунку пенсії застосовують показник середньої заробітної плати (доходу), який враховували для обчислення пенсій у році, в якому він звернувся щодо призначення попереднього виду пенсії.
Вважає такі дії управління незаконними, оскільки це порушує його право на призначення пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено відповідно до положень абзацу 4 ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Позивач у судовому засідання позовні вимоги підтримав, зазначивши, що пенсія за віком призначається, а тому переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком є незаконним. Пояснив, що перед зверненням про призначення пенсії за вислугу років, він пропрацював 20 років 7 м. 25 днів на військовій службі, його загальний стаж складає майже 45 років, сплачував страхові платежі, йому виповнилося 60 років, а тому має право на отримання пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Представник управління Пенсійного фонду в Долинському районі Комарницький Е.Г. в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що призначення пенсії - це першочергове звернення до пенсійного фонду, а надалі - це переведення з одного виду пенсії на інший. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази, вважає, що позов слід задоволити, виходячи з наступного.
Матеріалами справи та в судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано Франківській області та отримує пенсію за вислугу років як особа (військовослужбовець), яка звільнена з військової служби відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", про що підтвердив і відповідач. Світлокопією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 від 18.08.2011 року підтверджується ,що ОСОБА_2 досяг 60-річного віку.
Як вбачається з світлокопії паспорта серії НОМЕР_3 від 20.02.1996 року, виданого Долинським РВ УМВС України в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, пенсійний вік настав 05.08.2013 року, а тому відповідно до вищевказаної норми позивач має право на призначення і виплату пенсії за віком.
18.11.2014 року позивач звернувся із заявою до Управління пенсійного фонду України в Долинському районі про призначення пенсії за віком згідно ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», однак листом від 26.11.2014 року за № 6249/03 йому було відмовлено, вказавши, що оскільки пенсію за вислугу років, яка виплачується і по даний час, призначено, то будь-яке звернення за іншим видом пенсії розглядається як переведення на інший вид пенсії. У разі такого переведення застосовують показник середньої заробітної плати (доходу), який враховували для обчислення пенсій у році, в якому було звернення щодо призначення попереднього виду пенсії.
Згідно ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Як вбачається зі змісту ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Частиною 1 ст. 10 цього Закону встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Тобто даною нормою встановлено вичерпний перелік пенсій, на які поширюється правове регулювання Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Тому аналізуючи вищевикладені норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд приходить до висновку, що виплати пенсії за вислугою років не входять до правового регулювання даного Закону, та виплата такої пенсії позивачу регулюється виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» та така пенсія є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Дана позиція узгоджується з позиціями Вищого адміністративного суду в ухвалі від 13.03.2014 року у справі №К/800/32682/13 та в ухвалі від 10.04.2014 року у справі № К/800/47242.
Таким чином, отримуючи пенсію за вислугою років позивач не користувався жодним із видів передбачених пенсій, встановлених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком 18.11.2014 року, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вперше.
Отже відповідач безпідставно застосовує до виниклих правовідносин правове регулювання переходу із одного виду пенсії на інший, що передбачено ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки такого переходу в межах дії цього Закону не відбувалося, і пенсія із застосуванням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначатиметься позивачу вперше.
Згідно ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при обчисленні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
В п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язковн державне пенсійне забезпечення" вказано, що право на призначення пенсії виникає з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно застосовує до виниклих правовідносин правове регулювання переходу із одного виду пенсії на інший, що передбачено ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки такого переходу в межах дії цього Закону не відбувалося, і пенсія із застосуванням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначатиметься позивачу вперше.
Враховуючи, що позивач звернувся з заявою про призначення йому пенсії за віком 18.11.2014 року, досягнувши пенсійного віку, існують усі законодавчо передбачені підстави для нарахування позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Крім того, оскільки пенсія позивачу призначена вперше, виникає право на застосування формул визначення розміру пенсії, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.
Питання судових витрат слід вирішити у відповідності до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного та ст.ст. 5, 7, 9, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 160-163, 167, 254 КАС України, суд,- ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про оскарження дій органу державної влади щодо відмови у призначенні пенсії за віком на умовах визначених законом, та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком - задовольнити. частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 з 18.11.2014 року пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року зверненн за призначенням пенсії,- неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити призначення ОСОБА_2 пенсії за віком з 18.11.2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Постанову суду за один місяць звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд протягом 10 днів з часу ознайомлення мотивувальної частини постанови.
Суддя:
Постанова в повному обсязі виготовлена 20.02.2015 року.