УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2015 року Справа № 876/11599/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року у справі за позовом Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надміру нарахованих грошових коштів,-
в с т а н о в и в :
Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру нарахованих грошових коштів.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову, оскільки надміру виплачена відповідачці сума державної допомоги була проведена внаслідок помилки в розрахунку грошового забезпечення.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Розпорядженням Голови Сколівської РДА від 10 травня 2007 року №310 створено «прийомну сім'ю» ОСОБА_1 та влаштовано на спільне проживання та виховання дітей позбавлених батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4
Відповідно до заяви №268 від 14.05.2007 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 призначено матеріальну допомогу на дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам - вихователям і прийомним батькам.
Центром моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою пенсій та допомог здійснено планову перевірку управління соціального захисту населення Сколівської РДА щодо організації роботи по призначенню та виплаті допомог, за результатами якої складено довідку про перевірку №12 від 26.07.2013 року.
02 серпня 2013 року Центром моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою пенсій та допомог на адресу позивача надіслано пропозиції Вих. №15-135, в яких, серед іншого зазначено про необхідність здійснення перерахунків по особовій справі ОСОБА_1 розміру соціальної допомоги на дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування і грошового забезпечення прийомним батькам з 01.10.2009 року по 31.07.2013 року.
22.10.2013 року УСЗН Сколівської РДА надіслано повідомлення на адресу ОСОБА_1 про відшкодування до 30 листопада 2013 року надміру виплачених коштів в сумі 40654,76 грн., оскільки в результаті проведеної перевірки Центром моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою пенсій та допомог виявлено помилку у розрахунку грошового забезпечення батькам - вихователям.
Статтею 1 Закону України від 21.11.1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон України №2811-XII) передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 та постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 81 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною»», саме на виконання Закону № 2811-XII.
П.2 та п.4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною» визначено, що державна соціальна допомога на дітей (далі - соціальна допомога) призначається в грошовій формі батькам-вихователям на кожну дитину-вихованця і прийомним батькам на кожну прийомну дитину. Призначення і виплата соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюються управлінням праці і соціального захисту населення районної, районної у м.м. Києві та Севастополі держадміністрації, структурним підрозділом з питань праці і соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - уповноважений орган) дитячому будинку сімейного типу або прийомній сім'ї на підставі підготовлених службою у справах дітей документів, що зберігаються протягом п'яти років після припинення виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 призначено та виплачено позивачем грошове забезпечення прийомним батькам за 2010 рік - 13512,30 грн., за 2011 рік - 11791,96 грн., за 2012 рік - 13775,50 грн., за 2013 рік - 1575,00 грн.
При цьому, пунктами 19 та 20 вказаного Порядку передбачено, що контроль за цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на виплату соціальної допомоги та грошового забезпечення, здійснюється органами державної фінансової інспекції шляхом проведення інспектування та аудиту та уповноваженими органами шляхом проведення моніторингу виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення. Відповідальність за цільове використання бюджетних коштів несуть уповноважені органи згідно із законодавством.
Також, суд звертає увагу позивача, що ст. 24 Закону № 2811-XII визначено відповідальність органів, що призначають і здійснюють виплату допомоги сім'ям з дітьми, яка кореспондується із п. 49, п.51 Постанови Кабінету Міністрів України, від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Ч.2 ст. 22 Закону № 2811-XII передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що з аналізу даної норми чітко випливає, що суми надміру виплачених коштів стягуються в судовому порядку тільки внаслідок зловживання такої особи та подання нею недостовірних даних щодо призначення соціальної допомоги.
Допущення помилки посадових осіб УСЗН Сколівської РДА при здійсненні розрахунку грошового забезпечення батькам-вихователям без відсутності недобросовісності з боку отримувача, на думку колегії суддів не можуть бути підставлю для повернення коштів.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року у справі № 813/4419/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді М.П.Кушнерик
О.І.Мікула