Постанова № 42783219, 16.02.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2015
Номер справи
591/8716/14-а
Номер документу
42783219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2015 р. Справа № 591/8716/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою на Зарічного районного суду м. Суми від 15.12.2014р. по справі № 591/8716/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , Сумського обласного військового комісаріату

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі по тексту - перший відповідач), в якому просив суд:

- зобов'язати відповідача надати відомості про розмір його пенсії з вказівкою всіх її складових, починаючи з 01.09.2008р. по час запиту;

- зобов'язати відповідача надати копію довідки № 47589 Сумського обласного військового комісаріату від 11.06.2012р., яка надавалась для перерахунку його пенсії на підставі Наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008р.;

- запросити від Сумського обласного військового комісаріату надати розрахунок розміру його грошового забезпечення для перерахунку його пенсії на підставі Наказів МО України № 377 від 28.07.2008р. та № 814 від 28.11.2013р., якими затверджена схема розмірів посадових окладів, його категорії військовослужбовців;

- визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно Наказів МО України № 377 від 28.07.2008р. та № 814 від 27.07.2013р. протиправними;

- зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007р. згідно схеми розміру його посадового окладу 1533,00 грн, затвердженої Наказами МО України № 377 від 28.07.2008р. та № 814 від 27.11.2013р, починаючи з 01.01.2014р.;

- визнати, що відповідач наніс йому моральну шкоду та зобов'язати компенсувати на користь позивача суму в розмірі 5000,00 грн.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 15.12.2014р. адміністративний позов в частині вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати та сплатити пенсію на підставі Наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008р. залишено без розгляду.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 15.12.2014р. позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії відповідно наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області починаючи з 01.01.2014р. здійснити перерахунок всіх складових раніше призначеної пенсії та виплату ОСОБА_1 відповідно наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р. виходячи з розміру посадового окладу 1533,00 грн., з врахуванням проведених раніше виплат.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено за необґрунтованістю.

Перший відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне дослідження судом першої інстанції обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 «Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України», п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, ч. 2 ст. 2, ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2015р. до участі у даній справі у якості співвідповідача залучено Сумський обласний військовий комісаріат (надалі по тексту - другий відповідач).

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства Оборони України з квітня 2005 року та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_1 в квітні 2005 року звільнено з посади заступника начальника навчального відділу Військового інституту артилерії при Сумському державному університеті.

Наказом Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р. збільшено розмір посадового окладу за даною посадою до 1533,00грн.

Однак, відповідачем не здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1

Згідно відомостей Сумського обласного військового комісаріату розмір посадового окладу позивача, визначений згідно наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013р., становить 1533 грн.

18.11.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеного наказу. Однак, відповідач нараховує та виплачує пенсію позивачеві без урахування підвищення посадового окладу, запровадженого вищевказаним Наказом Міністра оборони України № 814.

Відповідачем відмовлено в здійсненні перерахунку на підставі даного звернення.

Визнаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язуючи Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 з 01.01.2014 року, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013р. № 814.

Проте, колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 відповідач виходив з того, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв'язку з виданням міністерством власних наказів.

Колегія суддів з діями відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 не погоджується та вважає їх протиправними, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства вбачається, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького скалу) та інших осіб" з 01.01.2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 даної Постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців в розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу), посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України) Міністром оборони України видано наказ від 27.11.2013 року за № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

Виходячи зі змісту ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 № 1294 та наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", колегія суддів зазначає, що оскільки Кабінет Міністрів України у зазначеній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, у тому числі і Міністру Оборони України, то накази останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що наказ Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Між тим, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 з 01.01.2014 року та приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Сумського обласного військового комісаріату надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача та розрахунок його грошового забезпечення на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 28.11.2013р., виходячи з наступного.

Перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Відповідно до п.2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, виходячи з аналізу наведеного Порядку, перерахунок пенсії проводиться Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Сумським обласним військовим комісаріатом, за формою наведеною у Порядку (додаток 2).

Як вбачається з матеріалів справи та листа Сумського обласного військового комісаріату № 826 від 11.02.2015 року, позивач звертався із заявою про надання інформації про складові грошового забезпечення.

На вказану заяву Сумським обласним військовим комісаріатом позивачу відповідно до Закону України "Про звернення громадян" було надано відповідь у формі листа.

Із заявою про видачу довідки, за формою визначеною у Порядку (додаток 2), для перерахунку пенсії на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року позивач до Сумського обласного військового комісаріату не звертався.

Таким чином, Сумським обласним військовим комісаріатом не було допущено бездіяльності або дії щодо відмови позивачу у наданні довідки про розмір грошового забезпечення позивача згідно наказу МО України № 814 від 28.11.2013 р., а тому колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для покладення на Сумський обласний військовий комісаріат обов'язку надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача та розрахунок його грошового забезпечення на підставі наказу МО України № 814 від 28.11.2013р.

З матеріалів справи вбачається, що Сумський обласний військовий комісаріат довідку для перерахунку пенсії позивачу на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надавав (а.с. 24).

Отже, враховуючи відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача за формою, визначеною у Порядку (додаток 2) на час звернення з заявою про перерахунок пенсії від 18.11.2014 року, то колегія суддів не вбачає підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії згідно вказаного наказу, а тому позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 18.11.2014 року (а.с. 8). На вказану заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було надано відповідь у формі листа про відсутність рішень Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців, як на підставу відмови у перерахунку пенсії позивача відповідно до вказаної заяви.

Проте, зважаючи на те, що наказ Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року є підставою для перерахунку пенсії позивача, колегія суддів зазначає про протиправність дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до вказаного наказу за підставами наведеними у листі.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи мотиви відмови позивачу у перерахунку пенсії, колегія суддів відповідно до вимог ст. 11 КАС вважає за необхідне війти за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно переглянути заяву про перерахунок пенсії, подану позивачем 18.11.2014 року.

Колегія суддів також зазначає, що позовні вимоги в частині відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не доведено та не надано суду доказів спричинення йому діями Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області моральної шкоди.

Таким чином, через невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п.п. 3, 4 ч.1 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 15.12.2014р. по справі № 591/8716/14-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно переглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року, подану 18.11.2014 року .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Шевцова Н.В.Судді Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. Повний текст постанови виготовлений 19.02.2015 р.