Постанова № 4277950, 23.07.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.07.2009
Номер справи
2а-6212/09/4/0170
Номер документу
4277950
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.07.09Справа №2а-6212/09/4/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі : Головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Кравченко О.І.,

За участю представників сторін:

від позивача Басманова О.С.,

від відповідача не зявився,

розглянув адміністративну справу

за позовом Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим

до Асоціації скаутів Криму

про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян,

Суть спору: Головне управління юстиції Міністерства юстиції Українив АР Крим (далі позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Асоціації скаутів Криму (далі відповідач) про ліквідацію громадської організації.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засіданні не зявився, про день та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, через засоби масової інформації.

В зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Згідно з Положенням "Про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі затвердженого Наказом від 14.02.2007 року № 47/5 Міністерства юстиції України (далі Положення) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України (далі - Мін'юст) та є його територіальними органами.

Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 3 Положення одним з основних завдань є здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку, установленому чинним законодавством, здійснення в межах компетенції контролю за їх діяльністю.

За таких обставин Головне управління юстиції Міністерства юстиції України відповідно до п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України є субєктом владних повноважень як орган державної влади.

Відповідно до ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян ” від 16.06.1992 року і постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993р. № 140 “Про затвердження Положення про порядок легалізації обєднань громадян ” на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій відповідно до п. 4 ст.17 має право звертатися з позовами до адміністративного суду.

Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України “Про обєднання громадян ” визначено що обєднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) яких згідно до ст. 14 Закону України “Про обєднання громадян ” є обовязковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність обєднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації обєднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.

Асоціація скаутів Криму зареєстровано Головним управлінням юстиції в АР Крим 14.12.1995р. за адресою м. Сімферополь, вул. К.Маркса,18, к.431 (ідентифікаційний код 23896016), про що свідчить свідоцтво про держану реєстрацію №142 від 14.12.1995р.

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян ” органи, що проводять легалізацію обєднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Так перевіркою Головного управління юстиції статутної діяльності організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах Асоціації скаутів Криму не знаходиться, у звязку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 09.07.2008 року.

Згідно зі ст. 13 Закону України “Про обєднання громадян ” інформація стосовно місцезнаходження організації є невідємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого Закону зміни та доповнення до статуту підлягають обовязковій реєстрації.

Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ” зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у звязку зі зміною місцезнаходження організації Асоціації скаутів Криму до реєструючого органу не надавались.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України “Про обєднання громадян ” та статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ” в частині обовязкової реєстрації змін у статутних документах.

Відповідно до одержаних Головним управлінням юстиції листа від Секретаріату Верховної Ради АР Крим станом на 08.07.08р. відповідач приміщення в адміністративної будівлі Верховної Ради не орендує.

Однак з моменту реєстрації організації до Головного управління юстиції протоколи засідань статутних органів, в тому числі про переобрання останніх товариством не надавались. За такі порушення обєднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону “Про обєднання громадян ” у тому числі в виді попередження і примусового розпуску (ліквідації).

Згідно ст. 29 Закону “Про обєднання громадян ” якщо обєднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обовязкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.

За таких обставин Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим на підставі ст.ст. 28, 29 Закону України “Про обєднання громадян ” винесено Попередження № 03-10/151 від 14.01.2009 року (а.с.6-8), у якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.

Не зважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств ” Асоціація скаутів Криму є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Але відповідно ч.1 ст.26 Закону України “Про обєднання громадян ” обєднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.

Однак згідно даних наданих Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, Асоціація скаутів Криму перебуває на обліку, але звітність не надає з листопада 2007р. (лист від 12.02.2009р., № 1046/02-16).

Відповідно до листа Головного управління статистики в АР Крим у ЄДРПОУ значиться Асоціація скаутів Криму, ідентифікаційний номер 23896016, юридична адреса м. Сімферополь, вул. К.Маркса,18, к.431 (лист від 09.06.2008р., № 05.3-5/1791).

За таких обставин суд приходить до висновку що Асоціація скаутів Криму не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по обовязкових платежах, не вносить платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України “Про обєднання громадян ” і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.

Організація не проводить засідання та переобрання статутних органів, що є грубим порушенням положень п. 6.5 Статуту відповідно до якого Правління товариства не рідше за один раз на рік проводить засідання на яких затверджує рішення призидіума про включення в товариство нових членів та введення їх представників у склад правління.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Асоціація скаутів Криму не надало суду доказів виконання попередження Головного управління юстиції та усунення порушень законодавства.

Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України “Про обєднання громадян примусовий розпуск (ліквідація) обєднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.

Асоціація скаутів Криму після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, порушуючи тим самим статтю 25 Закону України “Про об'єднання громадян”. Тому, має місце законна підстава для примусового розпуску (ліквідації) громадської організації.

Тому за таких обставин є правові підстави для задоволення позовних вимог Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим стосовно ліквідації Асоціації скаутів Криму, так як вони підтверджені матеріалами справи та засновані на нормах чинного законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України “Про обєднання громадян ” , про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян реєструючий орган протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

У звязку зі складністю справи судом 23 липня 2009 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, а 24 липня 2009 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Примусово розпустити (ліквідувати)Асоціації скаутів Криму (м. Сімферополь, К.Маркса,18, к.431, ідентифікаційний номер 23896016), зареєстрованої Головним управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим.

3.Зобовязати Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономної Республіці Крим протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію Асоціації скаутів Криму у засобах масової інформації.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Циганова Г.Ю.