Постанова № 4277930, 26.05.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.05.2009
Номер справи
2а-4026/09/10/0170
Номер документу
4277930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.05.09Справа №2а-4026/09/10/0170 10:39 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,

за участю представників сторін:

прокурор - не з'явився;

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Чорноморського району АР Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Чорноморському районі АР Крим

до Комунального підприємства "Будсервіс" (російською мовою - Коммунальное предприятие "Жилсервис")

про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та штрафним санкціям на загальну суму 4946грн.92коп.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Чорноморського району АР Крим 04 березня 2009 року звернувсядо Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Чорноморському районі АР Крим та просить стягнути з Комунального підприємства "Будсервіс" (російською мовою - Коммунальное предприятие "Жилсервис") на користь позивача суму заборгованості зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам відповідача за листопад і грудень 2008 року та з фінансових санкцій (у тому числі зі штрафних санкцій і пені) на загальну суму 4946грн.92коп.

Прокурор, позивач та відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення - а.с.22, 23) та під розписку (а.с.21), відповідач клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив; позивач надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.24).

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Комунальне підприємство «Будсервіс» (російською мовою - Коммунальное предприятие "Жилсервис", код ЄДРПОУ 31099516, юридична адреса: 96443, АР Крим, Черноморский район, с. Окуневка, вул. Комарова, буд.1-Б) зареєстровано Чорноморською районною державною адміністрацією АР Крим 31 жовтня 2000 року, про що в журналі обліку реєстраційних справ за №04055535Ю0010096 (а.с.5-6). Згідно з даними Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.05.2009 року відповідач на вказану дату значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; відомості про зміну юридичної адреси відсутні (а.с.27).

Судом встановлено, що КП «Будсервіс» (КП "Жилсервис") зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в Чорноморському районі АР Крим, у зв'язку з чим КП «Будсервіс» (КП "Жилсервис") є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за листопад 2008 року відповідач зобовязався сплатити 5557грн.15коп. (а.с.12-13), за грудень 2008 року - 3231грн.40коп. (а.с.10-11), а взагалі - 8788грн.55коп.

Згідно з розрахунком суми заборгованості (а.с.4) та копій особових рахунків відповідача станом на 01.02.2009 року (а.с.25-26) сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2008 року в розмірі 1419грн.94коп. (5557,15 4137,21 (сума добровільної сплати)), за грудень 2008 року в розмірі 3231грн.40коп., а взагалі 4651грн.34коп., не сплачена.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам за листопад 2008 року в сумі 1419грн.94коп. - до 20.12.2007 року, за грудень 2008 року в сумі 3231грн.40коп. - до 20.01.2008 року, а взагалі - 4651грн.34коп., що зазначені ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобовязаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 31.12.2008 року в розмірі 5556грн.94коп. (5557,15 0,21 (сума добровільної сплати на зазначену дату)) Управлінням Пенсійного фонду в Чорноморському районі АРК виставлена вимога від 31.12.2009 року №Ю-16 (а.с.14-15), яка 12.01.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується розпискою та печаткою відповідача на корінці вимоги (а.с.15).

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 31.01.2008 року в розмірі 4946грн.92коп. Управлінням Пенсійного фонду в Чорноморському районі АРК виставлена вимога від 31.01.2009 року №Ю-92 (а.с.16-17), яка 06.02.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується розпискою та печаткою відповідача на корінці вимоги (а.с.17).

Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суми недоїмки за сплати страхових внесків, встановлені в вимогах від 31.12.2009 року №Ю-16 (в частині 1419грн.94коп.) та від 01.11.2008 року №Ю-2788, не погасив.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно - в строк до 20.12.2008 року, до 20.01.2009 року відповідно - не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в повному обсязі, що підтверджується також копією особового рахунку відповідача (а.с.25-26).

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Рішенням №812 від 15.12.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до КП «Будсервіс» (російською мовою КП «Жилсервис») застосовано стягнення штрафу у розмірі 278грн.85коп. та нарахована пеня у розмірі 16грн.73коп. за період з 20.11.2008 року до 26.11.2008 року (а.с.8).

Зазначене рішення було вручено відповідачу 17 грудня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.7).

Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Розрахунок штрафної санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3 Інструкції.

Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений правомірно.

Таким чином, розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 20.11.2008 року до 26.11.2008 року складає 278грн.85коп.

Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача.

Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 20.11.2008 року до 26.11.2008 року складає 16грн.73коп.

Цей факт також підтверджується розрахунком заборгованості КП «Будсервіс» (російською мовою КП «Жилсервис») по збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до якого відповідач має заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам за листопад грудень 2008 року включно та рішенню №812 від 15.12.2008 року в загальній сумі 4946грн.92коп.

Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені по страховим внескам та про оскарження рішення у встановленому діючим законодавством порядку, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 4946 гривень 92 копійки.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобовязаннями, у тому числі із сплати податків та інших обовязкових платежів.

Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Чорноморському районі АРК є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 26 травня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 01 червня 2009 року.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Будсервіс" (російською мовою - Комунальне підприємство "Жилсервис", код ЄДРПОУ 31099516, юридична адреса: 96443, АР Крим, Черноморский район, с. Окуневка, вул. Комарова, буд.1-Б) на користь Управління Пенсійного фонду в Чорноморському районі АР Крим погоджену заборгованість зі страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені в загальній сумі в сумі 4946 (чотири тисячі девятсот сорок шість) гривень 92 копійки, в тому числі погоджену заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 4651 (чотири тисячі шістсот пятдесят одна) гривень 34 копійки, погоджену заборгованість по фінансовим санкціям в сумі 278 (двісті сімдесят вісім) гривень 85 копійок та погоджену заборгованість по пені в сумі 16 (шістнадцять) гривень 73 копійки.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.