Справа № 372/4532/14ц Головуючий у І інстанції Мостовий Р.П.Провадження № 22-ц/780/1321/15 Доповідач у 2 інстанції ЯворськийКатегорія 23 17.02.2015
РІШЕННЯ
Іменем України
17 лютого 2015 року м. Київ
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
Головуючого судді: Яворського М.А.,
суддів: Ігнатченко Н.В., Фінагєєва В.О.,
при секретарі: Бевзюк М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» на рішення Обухівського районного суду Київської області від 05 грудня 2014 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення, -
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2014 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просив, у відповідності до норм ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», стягнути з відповідача суму збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення в розмірі 8 784 грн. 02 коп.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що ПАТ «Київобленерго» надає ОСОБА_1 послуги з постачання електричної енергії на підставі укладеного договору № 301246742 укладений між сторонами 01 листопада 2000 року. 03 липня 2014 року в ході перевірки квартири АДРЕСА_1, в якій проживає відповідачка, було виявлено порушення Правил користування електричною енергією і складено акт про порушення. Порушення полягає в тому, що споживач самовільно здійснив підключення до електричної мережі поза розрахунковими засобами обліку. Електрична енергія, що споживалася, не враховувалася засобами обліку та не оплачувалася. У зв'язку з зазначеним, шкода, завдана ОСОБА_1 позивачу, повинна бути відшкодована, але так як в добровільному порядку відповідачка відмовляється відшкодовувати таку шкоду просили стягнути вказані кошти в судовому порядку.
Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 05 грудня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, ПАТ «Київобленерго»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанціїчерез неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що працівники Обухівського РП ПАТ «Київобленерго»діяли в межах наданих їм повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства. Відповідальність за порушення правил користування електричною енергією несе споживач.
При апеляційному розгляді представник апелянта ПАТ «Київобленерго» Грабовий О.С. підтримав доводи апеляційної скарги та пояснив, що 01 листопада 2000 року між сторонами у вказаній справі укладений договір № 301246742 про надання ПАТ «Київобленерго» відповідачці як споживачу послуг з постачання електричної енергії. 03 липня 2014 року в ході перевірки квартири АДРЕСА_1, в якій проживає відповідачка, було виявлено порушення Правил користування електричною енергією і складено акт про порушення. 30 липня 2014 року рішенням комісії було підтверджено факт порушення відповідачкою «Правил користування електричною енергією» та рекомендовано здійснити нарахування шкоди за 183 дні не законного використання електричної енергії поза обліком. Відповідачка не оскаржила ні акт, ні ухвалене комісією рішення, погодившись таким чином з його висновками. Оскільки в добровільному порядку заподіяна шкода не відшкодовано просив задовольнити апеляційну скаргу та ухвалити нове рішення.
Відповідачка при апеляційному розгляді не заперечуючи проти наявності між нею та позивачем договірних правовідносин щодо постання електричної енергії, при цьому заперечує щодо того, що вказане підключення було вчинене нею, а тому вважає що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги та позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом першої інстанції при розгляді вказаної справи встановлено, що 03 липня 2014 року складено Акт про порушення № 028262, в якому зазначено, що в ході перевірки квартири АДРЕСА_1 було виявлено порушення п. 42 Правил користування електричною енергією для населення, а саме споживач самовільно здійснив підключення до електричної мережі поза розрахунковими засобами обліку.
По розгляду зазначеного акту 30 липня 2014 року було проведено засідання комісії та складено протокол №0275, в якому зазначено, що порушення, яке сталося, кваліфіковано як з вини споживача, вчинене відкритим способом. У протоколі також зазначено, що акт підлягає розрахунку згідно п. 3.1.6 ПКЕЕ та запропоновано виконати розрахунок за 183 дні.
Збитки, завдані ОСОБА_1 ПАТ «Київобленерго», становлять 8 784 грн. 02 коп.
Вирішуючи вказаний спір та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції керувався вимогами ст.ст. 10, 60 ЦПК України та прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, не мотивувавши при цьому таке своє рішення.
Однак, колегія суддів не може погодитися із вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.
На підставі п. 48 «Правил користування електричною енергією для населення», затверджених постановою Кабінету міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за розкрадання електричної енергії у разі споживання електричної енергії без приладів обліку.
Пункт 4 «Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 року №122, встановлює обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до Методики визначення обсягу та вартості необілікової електричної енергії, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України.
Згідно п. 53 Правил та Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, розрахунок завданих енергопостачальнику збитків здійснюється: за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку чи його технічної перевірки до дня усунення порушення; за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмірі збитків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована АДРЕСА_1 та є споживачем електричної енергії, яку поставляє позивач. Між сторонами 01 листопада 2000 року укладено договір про надання послуг з електропостачання №301246742, на підставі чого відповідачкою здійснюється оплата вказаних послуг. Даний факт визнається сторонами та не оспорюється.
Працівниками Обухівського РП ПАТ «Київобленерго» в присутності чоловіка відповідачки ОСОБА_3 03 липня 2014 року було проведено перевірку споживання електричної енергії за вищезазначеною адресою, під час якої було виявлено порушення Правил користування електричною енергією для населення та за результатами якої було складено акт за №028262, з яким ОСОБА_3 був ознайомлений, про свідчить його підпис у вказаному акті. (а.с.7,8)
Акт є належним та допустимим доказом на підтвердження порушення ОСОБА_1 Правил користування електричною енергією для населення, з яким остання погодилася, проти висновків, зазначених в Акті, не заперечувала та не оскаржила його у встановленому порядку.
30 липня 2014 року комісією по розгляду акту № К028262 від 03 липня 2014 року було підтверджено обставини викладені у вказаному акті та ухвалено рішення про необхідність здійснення нарахування збитків за 183 дні порушення починаючи з 01 січня по 02 липня 2014 року на підставі ст. 714 ЦК України, ст. ст. 24-27 Закону України «Про електроенергетику», Правил і Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22 листопада 1999 року №1416 (далі Методика).
З матеріалів справи встановлено, що відповідачка як споживач незаконно в порушення укладеного договору користувалася електричною енергією позаобліково, чим спричинила позивачу матеріальну шкоду в розмірі 8784,02 грн., яка підлягаються стягненню з неї в судовому порядку.
За таких обставин, суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог ПАТ «Київобленерго» та стягнення на його користь 8 784 грн. 02 коп. завданих збитків, а також відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України і понесених судових витрат в розмірі 365 грн. 40 коп. згідно платіжних доручень №2005024478 від 22.07.2014 та №50 від 15.12.2014.
Керуючись ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п. 48 "Правил користування електричною енергією для населення", затверджених постановою Кабінету міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» задовольнити.
Рішення Обухівського районного суду Київської області від 05 грудня 2014 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, проживаючої АДРЕСА_1, на користь Публічного акціонерного товариства «Київобленерго», ЄДРПОУ 23243188, місце знаходження - вулиця Київська, 2-Б, місто Вишневе Київської області, 8 784 грн. 02 коп. (вісім тисяч сімсот вісімдесят чотири грн. 02 коп.) завданих збитків та судовий збір у розмірі 365 грн. 40 коп. (триста шістдесят п'ять грн. 40 коп.).
Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.А. Яворський
Судді: Н.В. Ігнатченко
В.О. Фінагєєв
Судове рішення № 42777010, Апеляційний суд Київської області було прийнято 17.02.2015. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти важливі дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі дані.
Це рішення відноситься до справи № 372/4532/14ц. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: