Ухвала суду № 42774472, 18.02.2015, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
18.02.2015
Номер справи
912/24/14
Номер документу
42774472
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

УХВАЛА

18 лютого 2015 року Справа № 912/24/14

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М. розглянувши матеріали справи № 912/24/14 від 23.01.2014 року

про банкрутство державного підприємства "Управління по бурінню технічних свердловин" (далі - ДП "Управління по бурінню технічних свердловин"), 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 28,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від кредитора Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція - Сидоренко О.М., довіреність № 01-53-9 від 15.03.2005 року;

від банкрута - участі не брав;

від прокуратури - Сігіда Л.М., посвідчення № 004383 від 19.09.2012 року.

В засіданні суду бере участь представник Головного управління юстиції у Кіровоградській області - Костенко Д.С., довіреність № 07-5/01.1-22/241 від 10.02.2015 року.

В засіданні суду 18.02.2015 року оголошено перерву до 17 год. 00 хв. 18.02.2015 року.

ВСТАНОВИВ:

Постановою від 03.02.2014 року господарський суд визнав ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" банкрутом. Відкрив ліквідаційну процедуру щодо банкрута ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" на 12 місяців. Призначив ліквідатором банкрута - ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" голову ліквідаційної комісії банкрута Кириченка Є.О. Постановив оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ДП "Управління по бурінню технічних свердловин", текст якого додається.

04.02.2014 року (номер публікації: 769, дата публікації на сайті ВГСУ: 04.02.2014 12:11) на веб-сайті Вищого господарського суду України офіційно оприлюднене повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ДП "Управління по бурінню технічних свердловин". Граничним строком на заявлення грошових вимог кредиторів до банкрута визначено 05.03.2014 року.

Ухвалою від 30.09.2014 року господарський суд затвердив реєстр вимог кредиторів ДП "Управління по бурінню технічних свердловин".

До господарського суду 17.12.2014 року надійшла скарга № 02-5436вих від 15.12.2014 року прокуратури м. Олександрії на дії ліквідатора, відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з вимогами розглянути скаргу, визнати дії ліквідатора Кириченка Є.О., в частині прийняття висновку про вартість майна банкрута незаконними, а виконання обов'язків ліквідатора - неналежними; припинити повноваження ліквідатора банкрута Кириченка Є.О.; призначити ліквідатором у справі арбітражного керуючого з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих.

Скарга прокуратури ґрунтується на припущенні, що ліквідатором Кириченком Є.О. прийнято висновок про вартість майна банкрута, проведеної оцінювачем, з необ'єктивною оцінкою, яка ґрунтується на явно неправдивих вихідних даних, навмисно використаних оцінювачем для надання необ'єктивного висновку про вартість об'єктів оцінки. Вищезазначене, на думку прокурора, вказує на неналежне виконання ліквідатором банкрута своїх обов'язків під час проведення оцінки майна банкрута, результатом чого є заниження вартості майна підприємства, та як наслідок, неможливості погашення заборгованості перед кредиторами за рахунок продажу майна за заниженою вартістю.

Відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

До господарського суду 13.01.2015 року ліквідатором банкрута Кириченком Є.О. надано відзив на скаргу, в якому останній просить скаргу прокурора м. Олександрії залишити без задоволення. У відзиві ліквідатор зазначає, що будь-які дії з замовлення або самостійного проведення оцінки майна банкрута з 03.02.2014 року не здійснювались у зв'язку з чим вони не можуть бути предметом розгляду. На думку ліквідатора прокурор посилається на результати проведення оцінки підприємства до порушення провадження у справі про банкрутство, але це не є діями ліквідатора в розумінні Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Окрім того, висновок про вартість майна ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" виконаний суб'єктом оціночної діяльності "Віконт-консалтінг", який міститься у матеріалах справи про банкрутство, прокуратурою або іншою особою в порядку діючого законодавства оскаржено не було.

Зі звіту ліквідатора банкрута Кириченка Є.О., який надійшов до господарського суду 13.01.2015 року, вбачається, що станом на даний час відчуження майна банкрута в ліквідаційній процедурі не відбувалося, кредиторські вимоги не погашалися.

Вказані обставини неодноразово підтверджувалися в судовому засіданні повноважним представником прокуратури, який крім іншого повідомив суд, що такі дії прокуратури спрямовані на упередження можливих порушень з боку ліквідатора банкрута.

До господарського суду 17.02.2015 року скаржником надано копію звіту про незалежну оцінку нерухомого майна банкрута станом на 31.01.2015 року.

При цьому господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.

Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.

Акт оцінки майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб'єктом оціночної діяльності - органом державної влади або органом місцевого самоврядування самостійно. Якщо процедурами з оцінки майна для складання акта оцінки майна передбачене попереднє проведення оцінки майна повністю або частково суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна. Акт оцінки майна підлягає затвердженню керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Зміст, форма, порядок складання, затвердження та строк дії акта оцінки майна встановлюються Кабінетом Міністрів України. (ст. 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні")

За змістом ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

За ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Спір підвідомчий господарському суду, якщо склад його учасників відповідає вимогам ст.ст. 1, 21 Господарського процесуального кодексу України, а спірні правовідносини носять господарський характер.

Зокрема, оспорюваний учасником правовідносин акт порушує його права та охоронювані законом інтереси у сфері господарських (майнових) правовідносин.

Такий акт повинен бути спрямований на регулювання суспільних відносин, породжувати певні правові наслідки і мати обов'язковий характер для суб'єктів відносин.

Висновок оцінювача, який ставиться під сумнів прокурором - акт (звіт) не спрямований на регулювання певних відносин, не породжує конкретно визначених правових наслідків для суб'єктів відносин, не має юридично обов'язкового характеру для суб'єкта правовідносин, отже наведеним ознакам акту не відповідає.

Ні нормами Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", ні інших законів оскарження такого акта в судовому порядку, зокрема, в межах справи про банкрутство не передбачено.

За ч. 1 ст. 2 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. (ст. 9 Закону)

Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Ці дані встановлюються такими засобами:

письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів;

поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово. (стаття 32 Господарського процесуального кодексу України)

За ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

При цьому скарга прокуратури м. Олександрії ґрунтується виключно на припущеннях та суб'єктивних висновках, які не мають жодного належного документального підтвердження та спростовуються поясненнями ліквідатора банкрута та матеріалами даної справи.

В результаті дослідження обставин справи, господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість скарги прокуратури м. Олександрії та відсутність правових підстав для задоволення її вимог.

До господарського суду 19.12.2014 року надійшла заява № 04/64 від 15.12.2014 року ліквідатора банкрута Кириченка Є.О. про його усунення від виконання обов'язків ліквідатора у справі про банкрутство ДП "Управління по бурінню технічних свердловин".

Вирішення питання щодо визнання банкрутом такого боржника та призначення ліквідатора повинно здійснюватися в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі, в якому судом перевіряється поданий ліквідаційний баланс боржника та з'ясовується факт недостатності вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів. Ліквідатором боржника, що ліквідується власником, може бути голова ліквідаційної комісії або арбітражний керуючий, який призначається в порядку, встановленому Законом для призначення розпорядника майна, тобто кандидатура арбітражного керуючого на призначення ліквідатором визначається судом за допомогою автоматизованої системи з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство (частина друга статті 95 Закону).

Призначення голови ліквідаційної комісії ліквідатором боржника, що ліквідується власником, здійснюється господарським судом у виняткових випадках (в залежності від конкретних обставин справи), оскільки голова ліквідаційної комісії (ліквідатор) підпадає під ознаки заінтересованої особи стосовно боржника і відповідно до частини шостої статті 95 Закону несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів. (пункт 36.7 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року № 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI)")

19.01.2015 року автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України визначено арбітражного керуючого Лукашука Миколу Васильовича (ідентифікаційний номер 2954806412, свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 289 від 25.02.2013 року (адреса: а/с 2558, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50051).

За ч. 1 ст. 114 Закону під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобов'язує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надати заяву на участь у даній справі.

За ч. 9 ст. 96 Закону призначення керуючих санацією, ліквідаторів державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, здійснюється господарським судом за участю органу, уповноваженого управляти державним майном.

Ухвалою від 21.01.2015 року господарський суд розгляд скарги № 02-5436вих від 15.12.2014 року прокуратури м. Олександрії та заяви № 04/64 від 15.12.2014 року ліквідатора банкрута Кириченка Є.О. відклав до 03.02.2015 року. Зобов'язав арбітражного керуючого Лукашука М.В. протягом трьох днів з дня отримання даної ухвали до дати проведення судового засідання, надати господарському суду заяву про його участь у справі з повідомленням про те, що він не належить до жодної з категорії осіб, зазначених у частині другій статті 114 Закону, на паперовому носії та/або в електронній формі на адресу електронної пошти, з якої він отримав відповідну ухвалу. Зобов'язав орган, уповноважений управляти державним майном - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України до засідання суду, не пізніше 02.02.2015 року, надати господарському суду: письмову згоду чи заперечення щодо можливості призначення ліквідатором банкрута - ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" арбітражного керуючого Лукашука М.В. (при наявності заперечень їх письмове обґрунтування).

До господарського суду 29.01.2015 року, на виконання вимог зазначеної ухвали суду, арбітражним керуючим Лукашуком М.В. надано заяву № 01-21/35 від 26.01.2015 року про надання згоди на участь у справі про банкрутство, в якій містяться відомості про його освітній рівень, досвід роботи на керівних посадах, здійснення повноважень розпорядника майна та ліквідатора державних підприємств з аналогічним банкруту видом діяльності, наявність договору страхування професійної відповідальності, достатній рівень матеріально-інформаційної бази, проходження тренінгів та курсів підвищення кваліфікації, тощо. За такою заявою арбітражний керуючий Лукашук М.В. просить призначити його ліквідатором банкрута. До вказаної заяви арбітражного керуючого Лукашука М.В. додано засвідчені копії свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), договору страхування професійної відповідальності, сертифікату про проходження тренінгу, сертифікату про проходження спеціального практикуму, диплому спеціаліста, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, свідоцтва про підвищення кваліфікації, листа Міністерства юстиції України про присвоєння арбітражному керуючому Лукашуку М.В. 5 рівня кваліфікації, а також реєстр справ в яких приймав участь арбітражний керуючий та перелік справ у провадженні арбітражного керуючого.

До господарського суду 17.02.2015 року надійшло клопотання № 17/0357 від 17.02.2015 року Міністерства енергетики та вугільної промисловості України яким повідомлено, що орган, уповноважений управляти державним майном не заперечує щодо призначення арбітражного керуючого Лукашука М.В. ліквідатором банкрута, за умови відповідності кваліфікаційному рівню та спеціалізації арбітражних керуючих, визначених Положенням про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.2013 року № 1.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви № 04/64 від 15.12.2014 року гр. Кириченка Є.О., припинення його повноважень в якості ліквідатора банкрута та призначення ліквідатором ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" арбітражного керуючого Лукашука М.В., визначеного автоматизованою системою з врахуванням критеріїв: спеціалізація за видами економічної діяльності, спеціалізація за формою власності та спеціалізація за окремими категоріями СПД.

Крім того, господарський суд вважає за необхідне, у зв'язку зі зміною особи ліквідатора банкрута, зобов'язати реєстраційну службу Олександрійського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області, відповідно до ст. 38, ч. 3 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про заміну керівника (ліквідатора) ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" на ліквідатора, арбітражного керуючого Лукашука М.В.

Керуючись ст. ст. 1, 23, 38, 40, 95, 114 Закону, ст. ст. 4-1, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Скаргу № 02-5436вих від 15.12.2014 року прокуратури м. Олександрії визнати необґрунтованою, в задоволенні вимог скаржника відмовити.

2. Заяву № 04/64 від 15.12.2014 року ліквідатора банкрута Кириченка Є.О. задовольнити, припинити повноваження гр. Кириченка Є.О. в якості ліквідатора ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" з 18.02.2015 року

3. Призначити ліквідатором банкрута - ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" арбітражного керуючого Лукашука Миколу Васильовича, свідоцтво про право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 289 від 25.02.2013 року (адреса: а/с 2558, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50051).

4. Зобов'язати реєстраційну службу Олександрійського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області, відповідно до ст. 38, ч. 3 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про заміну керівника (ліквідатора) державного підприємства "Управління по бурінню технічних свердловин" (ідентифікаційний код 24150744, адреса: 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 28) на ліквідатора, арбітражного керуючого Лукашука М.В. (ідент. номер 2954806412).

5. Зобов'язати гр. Кириченка Є.О. протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора банкрута передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору.

У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду у встановленому законом порядку.

Примірники цієї ухвали направити банкруту, гр. Кириченку Є.О. (адреси: 51900, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Димитрова, б. 18/23, кв. 25 та 49051, вул. Б. Хмельницького, 16 м. Дніпропетровськ), Головному управлінню юстиції у Кіровоградській області, Фонду Державного майна України (вул. Кутузова, 18/9, м. Київ, 133, 01601), Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30), відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Олександрійському районі Кіровоградської області, Олександрійській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, Олександрійському міськрайонному центру зайнятості, Кіровоградському обласному відділенню Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від імені якого діє виконавча дирекція, управлінню Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області, прокуратурі м. Олександрії, прокурору Кіровоградської області (для відома), арбітражному керуючому Лукашуку М.В. (адреса: а/с 2558, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50051).

Суддя Н.М. Коваленко