ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2015 року м. Київ К/800/19035/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя СуддіМуравйов О. В. Маринчак Н. Є. Рибченко А. О. розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргуСпеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального управління Міндоходів на постанову та ухвалуОдеського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 рокуу справі№ 815/7754/13-аза позовомДержавного підприємства «Одеський морський торговельний порт»до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального управління Міндоходівпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року у справі № 815/7754/13-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 0000124600 від 22.10.2013 року в частині збільшення Державному підприємству «Одеський морський торговельний порт» суми грошового зобов'язання за платежем збір за користування радіочастотним ресурсом України за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 850,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із судовими рішеннями у справі, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, прийняти нове про відмову в позові. Свої вимоги заявник обґрунтовує порушенням судом норм матеріального права, зокрема, пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України.
В запереченнях на касаційну скаргу позивач з вимогами та доводами заявника не погоджується, просить залишити в силі оскаржені судові рішення.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за результатами проведеної відповідачем камеральної (електронної) перевірки даних, задекларованих у податковій звітності зі збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства ДП «Одеський морський торговельний порт» за червень 2013 року складено акт про результати камеральної (електронної) перевірки № 9146-010112566612 від 03.10.2013 року, яким зафіксовано порушення пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, що полягає у несвоєчасному поданні податкової звітності зі збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства за червень 2013 року.
На підставі акта перевірки відповідачем 22.10.2013 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000114600, яким ДП «Одеський морський торговельний порт» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства» за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 170,00 грн.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 03.10.2013 року відповідачем проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих ДП «Одеський морський торговельний порт» у податковій звітності зі збору за користування радіочастотним ресурсом України за червень 2013 року, за результатами якої складено акт № 10146-01011256613 від 03.10.2013 року, яким зафіксовано порушення підприємством вимог пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України у зв'язку із несвоєчасним поданням податкової звітності зі збору за користування радіочастотним ресурсом України за червень 2013 року.
На підставі вищезазначеного акта відповідачем 22.10.2013 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000124600, яким ДП «Одеський морський торговельний порт» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «збір за користування радіочастотним ресурсом України» за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 1 020,00 грн.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що порушення строку подачі податкової декларації позивачем відбулось до застосування до нього штрафних санкції за аналогічне порушення, а тому застосування до нього відповідачем штрафних санкцій в підвищеному розмірі є неправомірним.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком судів першої та апеляційної інстанцій, враховуючи наступне.
Згідно з пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України).
Статтею 110 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Зокрема, відповідно до ч. 1 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (ч. 2 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України).
Повторним порушенням, за яке передбачено штраф у розмірі 1020 гривень згідно із пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, вважається несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів - для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення.
Оскільки в порушення ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України податковим органом не доведено застосування до ДП «Одеський морський торговельний порт» протягом року штрафу за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків), колегія суддів погоджується з висновком про часткове задоволення позову.
Посилання скаржника на наявність податкового повідомлення-рішення № 0000114600 від 22.10.2013 року підлягає відхиленню, оскільки порушення, яке стало підставою його прийняття, виявлено одночасно з порушенням по оскаржуваному рішенню, що виключає повторність, визначену в ч. 2 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують, а зводяться до переоцінки обставин, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій, що у відповідності до ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України не віднесено до повноважень суду касаційної інстанції.
За таких обставин підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального управління Міндоходів відхилити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 року у справі № 815/7754/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О. В. Муравйов
Судді Н. Є. Маринчак
А. О. Рибченко