Постанова № 42760409, 18.02.2015, Арцизький районний суд Одеської області

Дата ухвалення
18.02.2015
Номер справи
492/151/15-а
Номер документу
42760409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 492/151/15-а

У К Р А Ї Н А

АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

________________

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 лютого 2015 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого - судді Борисової С.П.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання неправомірною дію та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

28.01.2015 року ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі - управління ПФУ) про визнання протиправним не включення до розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та зобов'язати відповідача включити до розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з дати призначення пенсії, тобто з 03.04.2014 року. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона з 03.04.2014 р. знаходиться на обліку в управлінні ПФУ на підставі Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії позивачка надавала позивачу довідку про складові заробітної плати № 3528 від 31.03.2014 року, однак при призначенні пенсії відповідачем не включені матеріальна допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, у зв'язку з чим вона 19 січня 2015 року звернулася до відповідача за наданням відповідних роз'яснень. Листом від 22.01.2015 р. № 526/04 позивачці було роз'яснено, що діючим законодавством не передбачені складові заробітної плати державного службовця, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. Вважаючи не включення зазначених виплат до її пенсії протиправним, позивачка просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат, згідно наданої довідки з дати призначення їй пенсії.

Ухвалою суду від 29.01.2015 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання неправомірною дію та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідач 13.02.2015 року подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову. В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 03.04.2014 року, для розрахунку розміру пенсії взято стаж роботи державного службовця 11 років 8 місяців 3 дні та оклад у розмірі 2 693,56 грн. Пенсію призначено у розмірі 80 відсотків від суми її заробітної плати. В розрахунок суми заробітної плати включено посадовий оклад, надбавка за високі досягнення у праці та суми премій. Довідка, яку надала позивачка містить також такі виплати, як допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які не належать до складових заробітної плати державного службовця, тому підстав для врахування зазначених виплат при розрахунку пенсії немає. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою. Крім того, відповідач посилається на постанову Кабінету міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок призначеної раніше пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення для перерахунку пенсії зазначеною постановою не передбачена та не включається в заробіток для нарахування (перерахування пенсій державним службовцям). Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (у редакції на час призначення та перерахунку пенсії заявниці). Частиною 1 статті 66 якого встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру. Проте, матеріальна допомога на оздоровлення з якої утримуються та нараховуються пенсійні внески відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року враховується при призначенні пенсії згідно вимог цього Закону. Розмір пенсії позивачки виплачується за рахунок коштів: державного бюджету - 1 041,58 грн. - держслужба (матеріальна допомога на оздоровлення не врахована при розрахунку пенсії), рахунок коштів ПФУ - 1 113,27 грн. - солідарна система (матеріальна допомога на оздоровлення врахована при розрахунку пенсії). Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення врахована в частині призначеної та виплаченої пенсії за рахунок коштів ПФУ (солідарна система). Виходячи з вищенаведеного, відповідач просить суд позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Дослідив матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працювала в Арцизькій ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області. Стаж роботи на державній службі складає 11 років 8 місяців 3 дні. З 03 квітня 2014 року позивачці призначена пенсія як державному службовцю (а.с. 11).

Вказані обставини не оспорюються сторонами, підтверджені довідкою Арцизькою ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області від 09.04.2014 року (а.с. 10).

Судом також встановлено, що 19 січня 2015 позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань (а.с. 5). Відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, оскільки матеріальна допомога не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» (а.с. 6-8).

Згідно довідки Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області від 31 березня 2014 року (а.с. 9) розмір заробітної плати ОСОБА_1, з якої призначено пенсію, складається з: посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.

Відповідно до довідки Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області від 09 квітня 2014 року № 3711/10/05-017 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та розшифровки графи "інші виплати", виданої ОСОБА_1 про те, що інші виплати за період з 01.10.2012 р. по 31.03.2014 р. становили: матеріальна допомога - у сумі 8 442,74 грн.

Сума заробітної плати , на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 39 729,14 грн. Для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавок за ранг, визначені на дати підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям, становили:

З 01.10.2012 року - посадовий оклад 1118,00 грн., ранг - 80,00 грн.; з 01.12.2012 року - посадовий оклад - 1134,00 грн., ранг - 80,00 грн.; з 01.01.2013 року - посадовий оклад 1147,00 грн., ранг 80,00 грн.; з 01.04.2013 року - посадовий оклад 1147,00 грн., ранг - 80,00 грн.; з 01.07.2013 року - посадовий оклад 1147,00 грн., ранг - 50,00грн.; 01.09.2013 року - посадовий оклад - 1235,00 грн., ранг - 55,00 грн.; з 01.01.2014 року - посадовий оклад - 1235,00 грн., ранг - 115,00 грн.. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Для розрахунку розміру пенсії позивачки взято стаж роботи державного службовця 11 років 8 місяців 3 дні та оклад у розмірі 2 693,56 грн. (а.с. 12).

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону № 3723 встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року № 5, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість відповідачем застосовані положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідна позиція щодо цього також була висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам».

Таким чином, висновок управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 ХІІ.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили Закону України № 3723, Постанови № 865.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки, відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу», і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37 цього Закону.

Крім того, вказане питання було предметом неодноразового з'ясування під час судового розгляду спорів про перерахунок пенсій конкретним пенсіонерам. Зокрема, згідно постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 року за позовом фізичної особи до ДПІ в м. Харцизську Донецької області, УПФУ в м. Харцизську Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права касаційним судом, вважав неправильним висновок цього суду в оскаржуваних ухвалах про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне страхування не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії. З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб при перерахунку пенсії є протиправними, в зв'язку з чим позов було задоволено у повному обсязі.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цієї виплати нараховані та сплачені страхові внески, отже цю виплату необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.

Згідно частини першої статті 244-2 КАС України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином суд вважає, що позиція відповідача, що суми матеріальної допомоги не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставною, а отже позовні вимоги про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці з врахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати підлягають задоволенню.

Але щодо періоду з якого треба провести перерахунок пенсії, то суд зазначає, що предметом даного спору є незаконна відмова в перерахунку пенсії за заявою пенсіонера з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що підтверджується і змістом позовних вимог, за якими позивачка просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з дня її призначення, тобто з 03.04.2014р.

Оскільки позивачка звернулась до суду з вищевказаним позовом 28.01.2015р., оскаржує дії (бездіяльність) відповідача за період з 03.04.2014р., тобто за межами строку, встановленого ст. 99 КАС України, то вона пропустила шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів за період з 03.04.2014р. по 28.07.2014р., то пенсія підлягає перерахунку з 29.07.2014 року, а позов в зв'язку з цим підлягає частковому задоволенню.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 29.07.2014 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 виходячи з 80% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В силу положень ч. 5 ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, компенсувати судові витрати по справі за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 159 - 163, 167, 1832, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 29 липня 2014 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП: НОМЕР_2), виходячи з 80% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СУДДЯ

Арцизького районного суду С.П. Борисова