Суддя - доповідач Юрченко В.П.
Суддя - доповідач 1-ї інстанції Христофоров А.Б.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
9 липня 2009 року справа № 2-а-1623/08/0570
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:
| головуючого | Юрченко В.П. | суддів при секретарі | Горбенко К.П., Радіонової О.О. Шептульовій С.Ю. | розглянувши у відкритому апеляційну скаргу відповідача | судовому засіданні Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області | на постанову | Донецького окружного адміністративного суду | від | 08.05.2009 року | по справі | № 2-а-1623/09/0570 | за позовом | Державного підприємства «Сніжнеантрацит» | до | Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області | про | визнання недійсними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій, пені, - В С Т А Н О В И Л А :
Позивач Державне підприємство «Сніжнеантрацит» звернулося в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання недійсними та скасування рішення № 118 від 31.07.2007 року Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду». Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 8 травня 2009 року позов Державного підприємства «Сніжнеантрацит» - задоволено повністю. Визнано недійсними та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області № 118 від 31.07.2007 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду». Суд першої інстанції при розгляді справи встановив, що позивач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, перебуває на обліку у відповідача та має недоїмку по сплаті вказаних внесків. Відповідач здійснив самостійно перерозподіл сплачених позивачем поточних страхових внесків шляхом погашення недоїмки попередніх періодів, та нарахував штрафні санкції та пеню. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить постанову скасувати та в задоволені позовних вимог відмовити. В обґрунтуванні апеляційної скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції не вірно застосовано положення ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сторони до апеляційної інстанції не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про що свідчить відмітка на довідковому листі про відправлення судової повістки про виклик в судове засідання. Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав. Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Судом першої і апеляційної інстанції встановлено, Державне підприємство «Сніжнеантрацит» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 31906124, є страхувальником страхових внесків, перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області , і стосовно якого прийняті спірні рішення Управлінням. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області до позивача на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовані фінансові санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду»: - рішення від 31.07.2007 року № 118 у розмірі 105462.24 грн. - штрафні санкції та 53515.74 грн. - пеня; Відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Відповідно до ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п.6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є календарний місяць. Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Відповідно до пункту 5 статті 106 Закону України № 1058 з а рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Колегія суддів вважає, що вказана норма, на яку посилається відповідач, не встановлює право чи обов'язок пенсійного фонду при нарахуванні страхових внесків, самостійно сплачених платником, змінювати призначення платежу та напрямок його зарахування. Колегія судів апеляційного суду зазначає, що згідно статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі та в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості, конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Частиною 1 статті 317 Цивільного кодексу України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. За частинами 1, 2, 6. 7 статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, держава не втручається у здійснення власником права власності, діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Стаття 321 Цивільного кодексу України встановила, що право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправне позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу, а саме: у разі стихійного лиха, аварії, епідемії, епізоотії та за інших надзвичайних обставин, в умовах воєнного або надзвичайного стану. Частинами 1, 5 статті 19 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству. Незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності суб'єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються. Згідно частини 7 статті 66 Господарського кодексу України держава гарантує захист майнових прав підприємства Вилучення державою у підприємства майна, що ним використовується, здійснюється лише у випадках і порядку, передбачених законом. УПФУ в м. Сніжне перерозподіляючи самостійно без врахування призначення платежу перераховані позивачем грошові кошти, якими він має право вільно користуватись, здійснюючи підприємницьку діяльність, фактично порушило право позивача на власність, яке гарантується та охороняється вищенаведеними нормами Конституції України, Цивільного та Господарського кодексів України. Згідно статті 19 Конституції України посадові особи суб'єктів владних повноважень, якими є й органи Пенсійного фонду України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень гаї спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд апеляційної інстанції погоджує також висновок суду першої інстанції, що відповідачем не доведено взагалі правомірність прийняття рішення, оскільки відповідно до висновку судово - економічної експертизи розрахунок фінансової санкції та пені не містить конкретизації періоду та суми заборгованості. Колегія суддів, враховує також те, що відповідач всупереч вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не довів правомірність прийнятих рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені. Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області Донецької області - залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 травня 2009 року у справі №2-а-1623/08/0570 за позовом Державного підприємства «Сніжнеантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання недійсними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та пені - залишити без змін. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий суддя: В.П. Юрченко
Судді: К.П. Горбенко О.О.Радіонова