Ухвала суду № 42748129, 11.02.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2015
Номер справи
815/4820/14
Номер документу
42748129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/4820/14

Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2014 року Територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області звернулось з вищевказаним адміністративним позовом.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду Територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області подало апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки №15/10/9-284 від 08.07.2014 року у період з 29.07.2014 року по 18.08.2014 року посадовими особами територіального управління проведено планову перевірку виробничого об'єкту Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський», який розташований за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, буд.12, корп. А, а саме: виробничо-експлуатаційні ділянки, ліфти, газове господарство, об'єкти енергетики на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 18.08.2014 року №15/10/9-38.

В ході перевірки Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» було виявлено 76 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме: ліфтам реєстр.(№№1272, 1273, 1274, 1275) по вул. Канатна, 101-в; (1922, 1923) по 2-му Куліковському пров.3-а; (7839, 7840) по вул.Італійський б-р,1/1; (5783) по вул.Транспортна,11; (5769, 5770, 5771, 5772) по вул.Середньофонтанська,12-а; (2593, 2595) по вул.Французький б-р,16; (2505, 2506) по пр-кту Шевченка,25-а; (1967) по пр-кту Гагаріна,2; (3953, 3954) по вул.Фонтанська дор.,7; (3931, 3932) по вул.Артилерійська,1/1; (1218, 1219) по вул.Фонтанська дор.,17; (1670, 1671, 1672, 1673) по вул.М.Говорова,18-в; (2442, 2443, 2444) по вул.Піонерська,3; (1260, 1261) по вул.Піонерська,5-а; (2270) по пров.Гвоздичний,3; (1176, 1731) по вул.Тіниста,10; (3937, 3938) по вул.Тіниста,13-а; (1536, 1537, 1538) по вул.Піонерська,11; (4212, 4213) по вул.Армійська,10; (4216) по вул.Армійська,12; (4221) по вул.Армійська,14; (4222) по вул.Армійська,16; (4217, 4218, 4219, 4220) по вул.Армійська,12/2; (2621, 2622) по вул.Армійська,15; (1162, 1163, 1164, 1165) по 2-ому Артилерійському пров.,6; (4205, 4206) по вул.Сегедська,1; (4207) вул.Сегедська,1/1; (7032, 7033, 4208) по вул.Сегедська,1/2; (4209, 4210) по вул.Сегедська,1/3; (2681, 2682, 2683, 2684) по Аркадіївському пров.,4; (4597, 4598) по пров.Леваневського,9-а; (3832, 3833) по пров.Леваневського,9; (3675, 3676, 3677, 3678) по вул.Фонтанська дор.,69-а; (3671, 3672) по вул.Посмітного,25; (3673) по вул.Посмітного,25-а; (7844, 7845) по вул.Посмітного,25/1; (7846, 7847, 7848) по вул.Посмітного,25/2; (7849, 7850) по вул.Посмітного,25/3; (1299, 1300) по вул.Посмітного,33; (4249, 4250, 4355, 4356) по пров.Світлий,8; (4335, 4336, 4337, 4338) по вул.Сонячна,10; (2454, 2455, 2456) по вул.Сонячна,8; (2201, 2202, 2203, 2204, 2536, 2537, 2538) по пров.Гвоздичний,4; (3336, 3702) по вул.Черняховського,1; (2038, 2039) по вул.Черняховського,1-а; (3690, 3691) по пров.Економічний,1; (4936, 4937, 4938) по пров.Економічний,2; (3486, 3487) по пров.Економічний,3; (3484, 3485) по пров.Економічний,5; (4020) по вул.Педагогічна,46; (4559, 4674, 4852, 4919) по вул.Фонтанська дор.,39; (3812) по вул.Ковальська,52; (519) по вул.Тираспольська,16; (1777, 1779) по вул.Єкатерининська,84/86; (4752, 4753, 4767, 4768) по вул.В.Арнаутська,92/94 - не проведено позачерговий технічний огляд у разі закінчення граничного строку експлуатації, не проведено експертне обстеження на прикмет подальшої безпечної експлуатації у встановлений термін (закінчення граничного строку експлуатації). Відповідальними особами КП ЖСК «Фонтанський» була дозволена робота вищезазначених ліфтів без проведення технічного огляду та експертного обстеження.

Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» створено рішенням Одеської міської ради №1449-V від 04.07.2007 року на базі комунальної власності територіальної громади м. Одеси відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» для забезпечення тільки поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду Приморського району м. Одеси. Засновником підприємства є Одеська міська рада. Організаційно-правова форма - комунальне підприємство, яке є неприбутковою організацією, рахунки поповнюються за рахунок спати за житлово-комунальні послуги платників та міського бюджету, тобто, КП «ЖСК «Фонтанський» частково утримується за рахунок коштів місцевого бюджету.

Фінансування капітального ремонту згідно до рішення Одеської міської ради №384-VI від 28.02.2011 року покладено на Департамент міського господарства Одеської міської ради, який є виконавчим комітетом Одеської міської ради, головним розпорядником бюджетних коштів в рамках фінансування галузі житлово-комунального господарства та по виконанню робіт по проведенню капітальних ремонтів ліфтів у житлових будинках.

КП «ФСК «Фонтанський» неодноразово зверталося до Департаменту міського господарства Одеської міської ради з проханням щодо прийняття заходів по проведенню експертного обстеження ліфтів, які можуть бути зупинені, у зв'язку з непридатністю, у т.ч. ліфти, на зупиненні яких наполягає позивач. На дані листи неодноразово повідомлялося, що Департаментом міського господарства враховані витрати на 2013 рік на проведення експертного обстеження технічного стану ліфтів, які відпрацювали граничний строк експлуатації.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в преюдиційному порядку встановлена законність вимог суб'єкту владних повноважень.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Закону України «Про охорону праці», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За змістом п.1 Указу Президента України «Про Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України» від 06.04.2011 року №408/2011 Держгірпромнагляд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

На підставі абз. 2 пункту 1 Указу передбачено, що Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно п.6 Указу Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України в Одеській області, згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.

За правилами ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

За змістом ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

В ході судового розгляду встановлено, що було укладено договір №58 від 15.08.2014 року на проведення експертного обстеження двох ліфтів будинку №16 по Французькому бульвару. За клопотанням КП «ФСК «Фонтанський», Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради укладено договір від 15.07.2014 року №20 про надання послуг з експертного обстеження та позачергового технічного обстеження чотирнадцяти ліфтів, які увійшли до переліку ліфтів зазначених у акті перевірки від 18.08.2014 року №15/10/9-38.

Вказане свідчить про вжиття КП «ФСК «Фонтанський» належних заходів щодо вирішення проблемних питань ліфтового господарства у житлових будинках, які перебувають на обслуговуванні цього підприємства, а також доводить взяття Одеською міською радою на себе зобов'язань щодо фінансування необхідних заходів, і це при тому, що надання дотацій із державного бюджету України на житлово-комунальні послуги чинним законодавством не передбачено, а складові витрати до тарифу на утримання будинку та прибудинкової території розраховувались ще у 2008 році.

На підставі ст.3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» одним з принципів державного нагляду (контролю) є пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Підставою для задоволення позову в даному випадку та застосування заходів реагування до відповідача шляхом зупинення робіт по експлуатації ліфтів за вищевказаними адресами може бути саме фактична наявність порушень, які унеможливлюють експлуатацію ліфтів.

Згідно наявних у справі доказів у суду відсутні підстави для висновку про фактичну неможливість експлуатації ліфтів за зазначеними вище адресами, оскільки вказані обставини щодо порушень у роботі ліфтів не доведена позивачем належним чином.

В якості підстави виявлення порушень, що унеможливлюють експлуатацію ліфтів за вищевказаними адресами позивач посилався на інформацію, зазначену в акті перевірки від 18.08.2014 року №15/10/9-38. Будь-яких інших доказів на підтвердження наявності порушень, що унеможливлюють експлуатацію ліфтів позивачем не надано.

Отже, оскільки зазначені в актах перевірки порушення стосуються роботи механізму (ліфтів), несправність у їх роботі або налаштування їх роботи з порушення вимог законодавства має фіксуватися в такій формі, яка би дозволяла зрозуміти, у який спосіб виявлено порушення, яким конкретно вимогам Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів або іншим технічним вимогам не відповідає робота ліфтів.

Зазначення в актах перевірки не вказане порушення такої інформації не містить і не може вважатися доказом належної фіксації порушення у роботі механізму.

У відповідності до ст.17 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для з`ясування питань, пов'язаних зі здійсненням державного нагляду (контролю), за рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) або його заступника може призначатися експертиза (випробування).

До того ж постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013 року по справі №815/6690/13-а за позовом позивача до КП ЖКС «Черьомушки» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, яка набрала законної сили згідно положень ст.254 КАС України з 07.11.2013 року встановлені обставини, які можуть бути застосовані до правовідносин по цій справі щодо законності вимог суб'єкту владних повноважень згідно положень ч.1 ст.72 КАС України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи позивач не довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі № 815/4820/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: А.В. Крусян