Ухвала суду № 42737595, 12.02.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2015
Номер справи
712/1368/14-а
Номер документу
42737595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 712/1368/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Пироженко В.Д. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.

У Х В А Л А

Іменем України

12 лютого 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,

при секретарі Таран А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

В січні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Соснівського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому просила суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати зробити перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 27.11.2007 року №2714 виданої архівним відділом Черкаського міськвиконкому за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року на ВАТ "Черкаська макаронна фабрика" та сплатити різницю недоотриманої грошової суми пенсії за віком починаючи з серпня 2011 року.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 червня 2014 року зазначений адміністративний позов - задоволено.

Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси у перерахунку пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням довідки про заробітну плату від 27.11.2007 року № 2714, виданої архівним відділом Черкаського міськвиконкому за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року на ВАТ «Черкаська макаронна фабрика».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області нарахувати та виплатити недоотриману грошову суму пенсії за період з серпня 2011 року з урахуванням довідки про заробітну плату від 27.11.2007 року № 2714, виданої архівним відділом Черкаського міськвиконкому за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року на ВАТ «Черкаська макаронна фабрика».

Не погоджуючись з вказаною Постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Постанову суду першої інстанції та постановити нову якою в задоволені адміністративного позову відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянти аргументує тим, що оскаржуване рішення є необґрунтованим та прийнято з порушенням норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Управлінням Пенсійного фонду України неправомірно прийнято рішення про перерахунок пенсії позивачу без врахування довідок заробітної плати на ВАТ «Черкаська макаронна фабрика», а також дане рішення прийнято без жодного правового документу, як це передбачено законодавством, а лише на підставі акту перевірки достовірності видачі довідки.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується і колегія суддів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_3 перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси з 19.09.2008 року та їй була призначена пенсія за віком на підставі наданих нею документів, зокрема довідки про заробітну плату за період роботи з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року на ВАТ «Черкаська макаронна фабрика». Коефіцієнт заробітної плати за зазначений період склав 3,53333. Розмір заробітної плати визначений 2230,50 грн., яку позивач стала отримувати з 18.09.2008 року.

10.09.2011 року позивач отримала лист від Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси в якому зазначено, що в результаті проведеної перевірки довідки про заробітну плату від 27.11.2007 року № 2714, яка була видана на ім'я позивача архівним відділом Черкаської міської ради з'ясовано, що суми заробітку з березня 1992 року по грудень 1996 року завищені. В особовому рахунку суми заробітку в графі «нарахування» не відповідають сумам вказаних в графі «утримання страхових внесків» та сумам вказаних в графі «виплата заробітної плати». Тому з 01.08.2011 року пенсія становитиме 842,43 грн. Суми заробітку за період до 01.07.2000 року взято нулями.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно ч. 4 статті 42 даного Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Питання подання документів для призначення (перерахунку) пенсій регулюються Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25 листопада 2005 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 гшрудня 2005 року за N 1566/11846.

Відповідно до п. 38 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року передбачено, що Управління має право ( п. 2.3): 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на Управління завдань; 2) проводити планові, а у випадках, передбачених законом, - позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, призначенням пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок; 3) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Фонду та порядку їх використання; вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок, страхові внески, або порушення порядку використання коштів Фонду; 4) проводити перевірку цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій; 5) звертатися до господарських судів із заявою щодо порушення справ про банкрутство платників єдиного внеску; 6) застосовувати фінансові санкції, передбачені законом; 7) стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників; 8) порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та облік єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; 9) укладати договори про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства; 10) у разі виявлення фактів порушення порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, страхових внесків звертатися в установленому законом порядку до відповідних правоохоронних органів; 11) перевіряти роботу підвідомчих органів, проводити ревізії їх діяльності; 12) у порядку, визначеному законодавством, одержувати кредити в установах банків; 13) у межах своєї компетенції розпоряджатись майном і коштами Фонду; 14) інші права, передбачені законодавством.

Статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Як вбачається з наведених норм, вказаними актами не передбачено право чи обов'язок комісії з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком), виплатою пенсій визнавати документи, в тому числі довідки про розмір заробітної плати такими, що не відповідають дійсності, оскільки складені на підставі недостовірних документів.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази щодо недостовірності зазначеної довідки, однак є лист від 07 березня 2012 року №4/61-1638, яким повідомлено про прийняття постанови про відмову в порушенні кримінальної справи за наслідками розгляду матеріалів перевірки за зверненнями управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси щодо підроблення офіційних документів з боку керівництва та працівників ВАТ «Черкаська макаронна фабрика».

Вказаною постановою відмовлено в порушенні кримінальної справи відносно працівників ВАТ «Черкаська макаронна фабрика», а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3 за відсутність в їх діях складу злочину на підставі п. 2 ст. 6 КПК України.

Також суд зазначає, що довідка від 27.11.2007 року № 2714 видана архівним відділом Черкаського міськвиконкому про заробітну плату ОСОБА_3 на даному підприємстві є чинною, підписаною уповноваженими особами та завірена печатками.

Оскільки документи про заробітну плату ОСОБА_3 видані у відповідності до чинного законодавства, підстав для відмови в обчисленні пенсії по заробітній платі згідно наданих довідок у відповідача не було.

Крім того, на підставі зазначеної довідки ОСОБА_3 у 2008 році було призначено пенсію за віком, яка виплачувалася до 01.08.2011 року.

Колегія суддів вважає, що позивач не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів (довідок про заробітну плату), які видаються органами державної влади, іншими організаціями, підприємствами.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права та обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що на момент винесення оскаржуваного рішення станом на 01.08.2011 року, ОСОБА_3 мала законні підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про зарплату, виданої архівним відділом Черкаського міськвиконкому, що підтверджується постановою про відмову в порушення кримінальної справи від 07 березня 2012 року, фактом відсутності кримінального провадження щодо підробки документів, листами ДП «Черкаський консервний комбінат».

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 червня 2014 року - залишити без задоволення.

Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 червня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.О. Аліменко

Судді Н.В. Безименна

А.Ю. Кучма

(Повний текст Ухвали виготовлений 17 лютого 2015року)

.

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Безименна Н.В.

Кучма А.Ю.