Ухвала суду № 42726487, 02.02.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2015
Номер справи
2а-6152/12/1370
Номер документу
42726487
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2015 року Справа № 183195/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.,

судді Запотічний І.І.

секретар судового засідання Гнатик А.З.

за участю представників:

від позивача Завалишин Ю.О.

від відповідача Ліуш Б.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2012 року у справі № 2а-6152/12/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Державне територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.06.2012р. №1119561752.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. Висновки Мукачівської ОДПІ Закарпатської області ДПС за наслідком проведеної документальної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО щодо перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не грунтується на вимогам податкового законодавства, оскільки дільниці, які входять до складу відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО, не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам, та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (ПДФО).

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2012 року адміністративний позов задоволено повністю Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.06.2012р. №1119561752.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції податковий орган подав апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити. В обґрунтування поданої апеляційної скарги посилається на той факт, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО в порушення вимог п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України останній не перерахував утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцеві бюджети за місцем знаходження своїх підрозділів у квітні 2012 року в результаті чого встановлено наявність кредиторської заборгованості, зокрема по станції Королево на суму 53988,92 грн.

Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення по суті заявлених вимог. Проти апеляційної скарги заперечує, просить в задоволені такої відмовити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Представник відповідача підтримує вимоги апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО від 17.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений відповідно до наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306/Н та діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Депо є відокремленим підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» без права юридичної особи та перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленому підрозділу «Служба локомотивного господарства» ДТГО.

Згідно направлення, Мукачівською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО з питань правильності обчислення та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.06.2010р. по 30.04.2012р., за результатами якої складено Акт від 08.06.2012р. №915/1703/01071143 у висновках якого зазначено, що в порушення п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2756, з наступними змінами та доповненнями, виявлено заборгованість з податку на доходи фізичних осіб перед місцевими бюджетами, в тому числі, по дільниці Королево КТ - 53988,92 грн.

На підставі Акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.06.2012р. № 1119561752.

Як вбачається з матеріалів справи та акта перевірки, у склад Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - юридичної особи входить, в тому числі Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО, яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 15.1. статті 15 Податкового кодексу України (далі -ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пункту 63.2. статті 63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Відокремленим підрозділом юридичної особи, відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб, згідно з підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України, є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений у статі 168 ПК України. У підпункті 168.1.1 названої статті передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Згідно з підпунктом 168.4.1 тієї ж статті податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Відповідно до підпункту 168.4.4 та 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів. Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Згідно з пунктом 176.2 статті 176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

Згідно зі статтею 64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів(виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи», аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.

Згідно з наявними у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостями Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» є структурним підрозділом ДТГО, правовою основою діяльності цього підрозділу є Положення про цей відокремлений підрозділ з наступними змінами. Суд встановив, що Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за своїм місцезнаходженням і на підставі ст. 168 ПК України йому надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Отже, в розумінні положень ПК України Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО «Львівська залізниця» юридично наділений статусом податкового агента.

Обов'язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО «Львівська залізниця» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку з доходів фізичних осіб до бюджету м. Мукачево, тобто за своїм місцезнаходженням, про що зазначено в самому акті перевірки.

Податковий орган вважає, що податок з доходів фізичних осіб повинен сплачуватись за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево».

Суд апеляційної інстанції вважає, що така позиція податкового органу, який прирівнює правовий статус окремої ланки відокремленого підрозділу до правового статусу самого відокремленого підрозділу, є помилковою та ґрунтується на невірному тлумаченні податкового законодавства. Залізничні станції є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статусу відокремлених підрозділів, а також законодавчо не наділені повноваженнями податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб.

Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У даному випадку відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів які б доводили наявність передбачених у пункті 123.1 статті 123 ПК України підстав для визначення податкових зобов'язань, вже сплачених позивачем до бюджету, та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), а відповідно - не довів правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. Поряд з тим позовні вимоги позивача обґрунтовані та доведені належними та допустимими доказами, тому підлягають до задоволення.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2012 року у справі № 2а-6152/12/1370 без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Ліщинський А.М.

Запотічний І.І.