ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" лютого 2015 р.Справа № 916/4525/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді В.Б. Туренко
суддів Л.В. Поліщук, С.В. Таран
(на підставі розпорядження в.о. голови суду від 13.01.2015р. №28)
при секретарі судового засідання: Н.О. Галузінському
за участю представників сторін:
від позивача - І.О. Бондаренко, О.С. Старостін
від відповідача 1 - О.В. Леонова
від відповідача 2 - Л.І. Бакаянова, А.І. Данілов
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 17.12.2014 року
у справі № 916/4525/14
за позовом Одеської міської ради
до відповідачів:
1)Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА";
2)Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ"
про визнання частково недійсними пунктів статуту та договору
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2014 року Одеська міська рада звернулась до місцевого господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" про:
-визнання недійсними п.п. 6.2.1, 6.2.2., 6.3.1. ст. 6 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", затвердженого 21.10.2011р. та зареєстрованого 08.11.2011р.;
-визнання недійсним п. 2.1. договору про корпоративні принципи управління товариством, укладеного 21.10.2011р. між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" по організації заходів та діяльності сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу (а.с. 2-8 т.1).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зазначені пункти Статуту та договору суперечать вимогам закону та інтересам територіальної громади м. Одеси.
Відповідачі у відзивах на позов зазначили про безпідставність позовних вимог (а.с. 126-134 т.1, 1-14 т.2).
Рішенням господарського суду Одеської області від 17.12.2014р. (головуючий суддя Оборотова О.Ю.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 22.12.2014р., у задоволенні позову відмовлено повністю з мотивів його недоведеності (а.с. 154-162 т.2).
Не погодившись з рішенням суду, позивач 29.12.2014р. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати, позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права (а.с. 178-185 т.2).
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 15.01.2015р. апеляційну скаргу прийнято до провадження із призначенням до розгляду (а.с. 168 т.2).
У відзивах на апеляційну скаргу відповідачі зазначили про необґрунтованість доводів скаржника, просили рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення (а.с. 187-206 т.2).
12.02.2015р. до початку судового засідання через канцелярію суду апеляційної інстанції від позивача надійшли 3 клопотання (а.с. 209-228 т.2):
1)про призначення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої судової експертизи, згідно якого позивач з метою визначення правильності та обґрунтованості висновку ПП "Бюро Маркуса" від 18.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" станом на 31.03.2011р., а також встановлення дійсної ринкової вартості цього майна, просив призначити комплексу будівельно-технічну та товарознавчу експертизу по справі;
2)про витребування доказів, а саме: у ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" - баланси товариства та звіти про фінансовий результат за 2011-2014рр., аудиторські звіти за результатами аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності товариства за 2011-2014рр., усі кредитні договори, укладені товариством; усі договори про передання майна товариства у заставу або в іпотеку, звіти про оцінку майна товариства переданого у заставу або іпотеку; у ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" - документи на підтвердження виконання останнім зобов'язань за договором про корпоративні принципи управління товариства від 21.10.2011р., зокрема із визначенням джерел фінансування та залучення запозичених коштів для будівництва аеродромного комплексу;
3)про залучення додаткових доказів до справи, перелік яких наведений в цьому клопотанні.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судова колегія зазначає наступне.
Рішенням Одеської міської ради від 29.04.2011р. №731-VІ "Про заходи щодо реконструкції та розвитку Міжнародного аеропорту "Одеса" вирішено: 1.Виступити співзасновником Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" спільно із Товариством з обмеженою відповідальністю "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ"; 2.Надати згоду КП "Міжнародний аеропорт Одеса" на укладання договору про спільну діяльність з ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 3.Виконавчому комітету Одеської міської ради у двомісячний термін: організувати проведення інвентаризації та незалежної експертної оцінки майна, яке перебуває у господарському віданні (на балансі) КП "Міжнародний аеропорт Одеса"; внести на розгляд Одеської міської ради питання про визначення частки Одеської міської ради в статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та переліку майна (майнових прав) КП "Міжнародний аеропорт Одеса", яке буде передаватися у спільну діяльність при укладанні договору, зазначеного у пункті 2 цього рішення; подати на затвердження Одеської міської ради проект договору про спільну діяльність між КП "Міжнародний аеропорт Одеса" та ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 4.Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради спільно з управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради внести пропозиції щодо відведення відповідної земельної ділянки для будівництва аеровокзального комплексу (а.с. 18т.1).
Згідно звіту про оцінку ринкової вартості основних засобів (згідно наданого переліку) КП "Міжнародний аеропорт Одеса", складеного 18.06.2011р. ПП "Бюро Маркуса" загальна вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" склала - 161421433,00 грн. (основні засоби Термінального комплексу та супутні служби - 118350549,00 грн.; основні засоби Аеродромного комплексу та супутні служби - 43070884,00 грн. (а.с. 112-115 т.2).
Рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та внеску КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" у спільну діяльність": 1.Надано згоду заступнику міського голови Ільченку М.С. на підписання протоколу про створення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та його Статуту; 2.Затверджено договір про корпоративні принципи управління ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (додаток І) та надано згоду заступнику міського голови Ільченку М.С. на підписання від імені Одеської міської ради зазначеного договору; 3.Погоджено, що для забезпечення діяльності ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" за рахунок внесків його засновників (Одеської міської ради та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ") створюється статутний капітал Товариства у розмірі 473402196 грн.; 4.Погоджено, що частка Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства у грошовому еквіваленті становить 118350549,00 грн., що складає 25 % статутного капіталу Товариства; 5.Затверджено висновок ПП "Бюро Маркуса" від 18.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" станом на 31.03.2011р., що передаються до статутного капіталу Товариства; 6.Погоджено, що в якості вкладу до статутного капіталу Товариства Одеська міська рада вносить майно загальною вартістю 118350549,00 грн. відповідно до висновку ПП "Бюро Маркуса" від 18.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" станом на 31.03.2011р., перелік якого зазначений у додатку 2 до цього рішення; 7.До моменту створення Товариства отримати відповідний дозвіл Антимонопольного комітету України; 8.З метою організації виконання пунктів 1-6 цього рішення надати заступнику міського голови Ільченку М.С. повноваження від імені Одеської міської ради: самостійно приймати рішення щодо підготовки, подання та отримання будь-яких документів, пов'язаних з отриманням дозволу Антимонопольного комітету України, у тому числі отримання оригіналу дозволу Антимонопольного комітету України; приймати рішення щодо погодження кандидатури директора Товариства; голосувати на установчих зборах про призначення відповідної особи директором Товариства, затвердження та підписання Статуту Товариства (додаток 3), визначення питання його місцезнаходження, затвердження та підписання протоколу установчих (загальних) зборів Товариства, затвердження та підписання акта приймання-передачі майна у статутний капітал Товариства, прийняття будь-яких інших рішень, необхідних для його створення; підписувати на установчих зборах Товариства рішення про його створення та будь-які інші документи, необхідні для створення та державної реєстрації Товариства.; 9.Погоджено, що в якості внеску до договору про спільну діяльність, що укладається з Товариством, КП "Міжнародний аеропорт Одеса" передає майнові права за балансовою вартістю у розмірі 4258699,00 грн.; 10.Встановлено заборону на зміну форми власності майна, яке передається КП "Міжнародний аеропорт Одеса" до спільної діяльності, зазначеної у п. 9 цього рішення; 11.Уповноважено Генерального директора КП "Міжнародний аеропорт Одеса" підписати відповідний договір про спільну діяльність ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" із відповідними додатками до нього (а.с. 21 т.1)
Рішеннями АМК України від 28.09.2011р. №543-р, №544-р (справа №24-25/135-11) надано дозвіл ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" і Одеській міській раді на створення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; надано дозвіл ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" на набуття права користування активами КП "Міжнародний аеропорт Одеса" (а.с. 51-54 т.2).
Рішенням Одеської міської ради від 19.10.2011р. №1395-УІ внесено зміни до рішення міськради від 08.07.2011р. №835-VІ, а саме особою уповноваженою на підписання документів від імені Одеської міської ради, як учасника ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" замість Ільченка М.С. визначено Орловського А.Й. (а.с. 19-20 т.1).
21.10.2011р. відбулись загальні збори учасників ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", які оформлені протоколом № 1 з наступним порядком денним: 1.Створення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 2. Визначення розміру статутного (складеного) капіталу товариства та розміру вкладів учасників товариства; 3.Визначення місцезнаходження товариства; 4.Затвердження Статуту товариства; 5.Обрання директора товариства; 6.Уповноваження представника товариства щодо проведення державної реєстрації прийнятих рішень. На цих загальних зборах присутніми були: Одеська міська рада в особі Орловського А.Й. та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" в особі директора Качанова О.І. (а.с. 60-63 т.1).
Того ж дня 21.10.2011р. між Одеською міською радою та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" укладено договір про корпоративні принципи управління Товариством, на підставі якого сторони прийшли до згоди про співробітництво щодо створення системи загального та узгодженого розвитку авіаційної інфраструктури Міжнародного аеропорту "Одеса" для забезпечення надання закінченого циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексів. Виявляючи прагнення до співробітництва та передбачаючи взаємну вигоду, керуючись чинним законодавством України, шляхом об'єднання сумісних коштів та зусиль, сторони прийшли згоди про утворення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та організації Спільної діяльності.
Відповідно до п. 2.1. цього договору при створенні ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" сторони домовилися, що розподіл часток (вкладів) до Статутного (складеного) капіталу здійснюється наступним чином: частка Одеської міської ради у Статутному капіталі товариства у грошовому виражені становить 118350549,00 грн., що складає 25% Статутного капіталу товариства; частка ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" у Статутному капіталі товариства у грошовому виражені становить 355051647,00 грн., що складає 75% Статутного капіталу товариства.
Також умовами договору встановлено взаємні зобов'язання Сторін щодо форм та порядку внесення вкладів учасників Товариства (підпункт 1 пункту 4 договору), порядку виходу із Товариства (пункт 4 договору), порядку формування органів управління Товариством та розподілу між Сторонами квот із призначення посадових осіб (пункт 2.2 договору), інші зобов'язання Сторін стосовно їх участі у Товаристві та управління ним.
Договір нотаріально посвідчений 21.10.2011р. та зареєстрований в реєстрі за №№1628,1629 (а.с. 37-43 т.1).
31.10.2011р. за актом приймання-передачі майна, Одеською міською радою в якості внеску то Статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" передано останньому майно загальною оціночною вартістю 118350549 грн., в тому числі нерухоме майно - нежилі будівлі та споруди у м. Одеса, Аеропорт ЦА, ділянка №1 (а.с. 64-121 т.1).
Відповідно до п. 1.3., 1.3.1., 1.3.2. ст.1 Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", затвердженого загальними зборами учасників товариства від 21.10.2011р. (протокол №1), зареєстрованого 08.11.2011р. за №15561020000042807 учасниками ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" є: Одеська міська рада та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ".
Згідно ст. 6 Статуту товариства розмір Статутного капіталу товариства становить: 473402196 грн., частка якого розподіляється між учасниками товариства наступним чином:
-Одеська міська рада - 118350549,00 грн. (25%)
-ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" - 355051647,00 грн. (75%)
Пунктом 6.3.1 ст. 6 Статуту товариства встановлено, що Одеська міська рада в якості вкладу до Статутного капіталу товариства вносить нерухоме майно, яке визначене в Додатку №1 до цього Статуту вартістю 118350549,00 грн., відповідно до звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VI.
Абзацом 3 пункту 6.4. ст. 6 цього Статуту встановлено обов'язок учасника у разі внесення ним у якості вкладу майна та/або майнових прав, внести такий вклад повністю до моменту державної реєстрації товариства (а.с. 44-59 т.1).
Як вбачається зі свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та споруди від 29.12.2011р. серії САЕ №572099 об'єкт, який розташований за адресою: м. Одеса, Центральний аеропорт, 2, в цілому дійсно належить ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" на праві приватної власності, державна реєстрація права власності здійснена, про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав від 19.01.2012р. №32911035 (а.с. 142-142 зворотній бік т.2).
В матеріалах справи наявні докази підтвердження внесення ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" своєї частки в статутний капітал ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" у повному обсязі, в розмірі 355051647,00 грн., що складає 75% статутного капіталу товариства (а.с. 145-154 т.1).
За твердженням позивача, пункти 6.2.1., 6.2.2., 6.3.1. ст. 6 Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та п. 2.1. договору про корпоративні принципи управління Товариством від 21.10.2011р. суперечать вимогам закону та інтересам територіальної громади м. Одеси, у зв'язку з чим означені пункти Статуту та договору підлягають визнанню недійсними.
На думку Одеської міської ради, за наслідками затвердження Статуту товариства та укладення договору, а також їх виконанням змінено правовий режим комунального майна та порушено право територіальної громади м. Одеси. Майно згідно з переліком загальною оціночною вартістю 118350549,00грн. в тому числі нерухоме майно - нежилі будівлі та споруди у м. Одеса, Аеропорт ЦА, ділянка №1 (далі - Майно), яке раніше перебувало на балансі КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" та було передано до Статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", було відчужено на користь останнього у його приватну власність і таким чином вибуло із комунальної власності територіальної громади міста Одеси, що в свою чергу призвело до зміни правового режиму Майна. Державна реєстрація Статуту і укладання договору мають своїм наслідком припинення права комунальної власності на Майно, що є їх предметом, та відповідно до ст. 1, 2 ГПК України є підставою для звернення до місцевого господарського суду з позовом про захист порушеного права власника цього майна - територіальній громаді м. Одеси. Передання майна комунальної форми власності до статутного капіталу господарського товариства є його відчуженням і веде до зміни правового режиму цього майна; майно комунальної форми власності може бути відчужене органом місцевого самоврядування лише на підставах та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України; майнова операція з відчуження майна комунальної форми власності не повинна ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування. Розмір внеску територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради до статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" визначено як майно, що відносилося до основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" та знаходилося на його балансі, справедлива ринкова вартість якого була визначена на підставі висновку ПП "Бюро Маркуса" та склала 118350549,00грн. Справедливість оцінки вкладу Одеської міської ради до статутного капіталу Товариства викликає обґрунтовані сумніви щодо саме справедливості цієї оцінки в контексті досягнення мети співробітництва між учасниками Товариства, якою відповідно до п. 2 договору про корпоративні принципи управління Товариством від 21.10.2011р. є передбачення взаємної вигоди від об'єднання коштів та зусиль Сторін шляхом створення Товариства, адже оцінка вартості вкладу була обмежена лише вартістю майна, що знаходилося на балансі КП "Міжнародний аеропорт Одеса", при цьому поза увагою залишився такий вагомий чинник, як стабільний та значний економічний ефект від діяльності створюваного Товариства, який, перш за все, зумовлений унікальністю та специфікою саме того майна, яке було передано в якості внеску до статутного капіталу Товариства, враховуючи стратегічне значення м. Одеси в глобальній транспортній інфраструктурі. Таким чином, базовою умовою забезпечення збереження та посилення економічних основ місцевого самоврядування внаслідок вказаної майнової операції мала бути комплексна, обґрунтована, а отже, дійсно справедлива, оцінка внеску Одеської міської ради до статутного капіталу Товариства, натомість вклад був оцінений лише вартістю майна. Такий підхід до визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства призвів до того, що її внесок склав лише 25 % Статутного капіталу Товариства, що не дає можливості територіальній громаді м. Одеси впливати на прийнятті будь-яких рішень щодо фінансово-господарської діяльності Товариства, а тому є порушенням її прав та законних економічних інтересів, що і стало підставою для звернення позивача до місцевого господарського суду з відповідним позовом.
Розглядаючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позову.
Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права з урахуванням встановлених обставин, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. ст. 140, 142, 143, 144 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад, сіл, селищ, міст, які безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
За змістом ст. 60 вказаного Закону територіальним громадам міст належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно. Правомочність територіальної громади щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, а також визначення доцільності, порядку та умов відчуження об'єктів права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування, як представницький орган територіальної громади.
За приписами ст. ст. 11, 14 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини, інші юридичні факти, акти цивільного законодавства. Цивільні обов'язки виконуються в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Право позивача на створення та участь в діяльності господарського товариства передбачено ст. 169 ЦК України, згідно якої територіальні громади можуть створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом.
Можливість створення товариства з обмеженою відповідальністю за участю міської ради як учасника не оспорюється останньою, про що зазначено в апеляційній скарзі.
Згідно ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Рішення Одеської міської ради від 29.04.2011р. №731-VI та від 08.07.2011р. № 835-VI є чинними, в судовому порядку не визнані недійсними, а відтак розцінюються як такі, що мають належну юридичну силу та створюють відповідні правові наслідки.
Колегія суддів, погоджується з висновками суду першої інстанції щодо передчасності тверджень позивача про наявність підстав для визнання недійсними п.п. 6.2.1., 6.2.2., 6.3.1, ст. 6 Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та п. 2.1. договору про корпоративні принципи управління товариством, укладеного 21.10.2011р. між Одеською міською радою та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ"
Наразі, як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, формування статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", у тому числі й за рахунок комунального майна, опосередковане вказаними рішеннями Одеської міської ради від 29.04.2011р. №731-VI та від 08.07.2011р. № 835-VI.
Визначені позивачем підстави позову стосуються правомірності дій органу місцевого самоврядування з розпорядження об'єктами комунальної власності.
За змістом ст. 21 ЦК України визнання правових актів індивідуальної дії, що видані органами державної влади або місцевого самоврядування, незаконними через їх невідповідність актам цивільного законодавства, а також порушення цивільних прав або інтересів, віднесено до компетенції суду.
Разом з тим, оцінка зазначених Рішень міської ради на предмет їх відповідності вимогам законодавства, з огляду на обмеженість предметом позову та певну черговість розгляду позовних вимог, не може бути здійснена судом в межах розглянутого корпоративного спору.
За цих обставин колегія суддів вважає юридично неспроможними твердження позивача про можливість неврахування означених рішень міської ради з підстав, передбачених ч. 2 ст. 4 ГПК України.
Наразі, за встановленою ст. 4 ГПК України диспозицією, законодавець визначив перелік нормативно-правових актів, які підлягають застосуванню судом при вирішенні господарських спорів. В контекстному значенні цієї норми застосування ч. 2 ст. 4 ГПК України здійснюється у відношенні актів державних та інших органів, що встановлюють регулятивне правило, яке вказує межі свого застосування.
Ані рішення Одеської міської ради від 29.04.2011р. №731-VI, ані рішення від 08.07.2011р. №835-VI не є актами, що встановлюють норми матеріального (процесуального) права, а тому суд не може їх оцінювати в порядку, визначеному ч. 2 ст. 4 ГПК України.
Відповідність вказаних рішень вимогам чинного законодавства, з огляду на приписи ст. 21 ЦК України підлягають дослідженню в межах окремого позовного провадження.
Таким чином, враховуючи наявність чинних рішень Одеської міської ради, якими вирішено питання про участь у створенні Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", доводи позивача про невідповідність законодавству правочину щодо передання комунального майна до статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" слід визнати такими, що позбавлені належного правового обґрунтування.
Наведені обставини зумовлюють висновок й про відсутність правових підстав для задоволення решти вимог Одеської міської ради.
Одночасно, враховуючи встановлені ст. 101 ГПК України межі перегляду справи в апеляційній інстанції, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про передчасність висновків місцевого господарського суду щодо обставин належного виконання ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" умов договору про корпоративні принципи управління товариством, укладеного 21.10.2011р. між Одеською міською радою та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" по організації заходів та діяльності сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу:
по-перше, викладені в рішенні обставини щодо виконання ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" умов договору не стосуються предмету спору в контексті визначених позивачем підстав позову та не складають собою предмет доказування, що підлягає безпосередньому оцінюванню судом, у тому числі й з урахуванням правомочностей наданих суду ст. 83 ГПК України.
по-друге, обставини щодо виконання або невиконання оспорюваного в судовому порядку правочину за приписами ст.ст. 203-216 ЦК України не впливають на визначення його дійсності та відповідності чинному законодавству, а підлягають дослідженню при застосуванні наслідків, визначених ст. 611 ЦК України.
Водночас, оскільки наведені обставини не впливають на правильність прийнятого судом рішення, останнє підлягає залишенню без змін.
Щодо викладених в апеляційній скарзі порушень місцевим господарським судом норм процесуального права, то судова колегія зазначає наступне.
В силу положень ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Оцінюючи подане апелянтом клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових доказів, в контексті згаданих положень ст. 101 ГПК України, а також приписів п. 9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №7 «Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України» колегія суддів дійшла висновку, що останнім не надано належного обґрунтування неможливості подання відповідних доказів до суду першої інстанції.
В судовому засіданні, представником позивача не наведено суду обставин, які б підтверджували неможливість подання до суду першої інстанції копій додаткових доказів: витягу про державну реєстрацію прав від 19.01.2012р., свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та споруди від 29.12.2011р., договору доручення від 20.12.2012р., додаткових угод до договору доручення від 17.06.2013р. та від 30.12.2013р., договору оренди, довідки щодо відчуження майна.
При чому, розглядаючи клопотання про витребування доказів від відповідачів, перелік яких наведений у цьому клопотанні, суд апеляційної інстанції з'ясував, що означені докази є у міській раді, якій вони надавались ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" при здійсненні господарської діяльності, що унеможливлює застосування вимог ст. 38 ГПК України.
Так само, за висновком судової колегії не підлягає задоволенню й клопотання позивача про призначення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої судової експертизи. Зокрема, як суду першої, так і суду апеляційної інстанції позивачем не надано належних та допустимих доказів необ'єктивності висновку. Колегія суддів приймає до уваги, що висновок ПП "Бюро Маркуса" від 14.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" станом 31.03.2011р., які передаються до статутного капіталу товариства, затверджений самим позивачем за чинним рішенням від 08.07.2011р. №835-VI.
З урахуванням викладеного, підстави для скасування рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Одеської області від 17.12.2014р. у справі №916/4525/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 16.02.2015р.
Головуючий суддя В.Б. Туренко
Суддя Л.В. Поліщук
Суддя С.В. Таран