Постанова № 42717957, 16.02.2015, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
16.02.2015
Номер справи
265/4123/14-а
Номер документу
42717957
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 265/4123/14-а

Провадження № 2-а/265/35/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2015 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Шиян В.В., при секретарі Байрачній І.О.

за участю представника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання перерахувати державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

26 червня 2014 року до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя звернулась ОСОБА_2 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району міста Маріуполя про визнання дій неправомірними, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, де зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилася дитина: донька ОСОБА_3 за яким вона здійснює нагляд до досягнення неї трирічного віку. З 1 квітня 2014 року вона перебуває на обліку в УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» як особа, застрахована в системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідач протягом спірного часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі - 130 гривень щомісяця, чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист. В червні 2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною у порядку та розмірі, встановленому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». 24 червня 2014 року відповідачем відмовлено позивачці у проведенні перерахунку. Позивачка вважає, що в даному випадку виник спір щодо виплати їй допомоги, як особі, яка незастрахована в системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги їй у зазначеному періоді поширюється норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-III), відповідно до ст.43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. У зв'язку з вищенаведеним, просила суд стягнути недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з дня призначення допомоги, в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для дітей віком до 6 років.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, просила розглядати справу в її відсутності, позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_1, діюча на підставі довіреності, у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та надала письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначила, що позивачка дійсно перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. При цьому представник відповідача звертає увагу суду на той факт, що позивачка не зверталася до УПСЗН із заявою про перерахування розміру допомоги по догляду за дитиною трирічного віку не зверталася, довідок про сукупний дохід родини не надавала. Просила у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_3, батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.5).

Позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПСЗН Орджонікідзевського району як одержувач державної соціальної допомоги, та з 1 квітня 2014 року їй призначено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років в розмірі 130 гривень.

Не погодившись із зазначеним розміром суми допомоги, позивачка звернулася до суду з позовною заявою щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Аналізуючи обґрунтованість заявлених вимог суд приходить до наступного.

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

З 1 січня 2008 року відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункту 3 Прикінцевих Положень цього Закону, пункту 22 Порядку про призначення та виплату державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%; з 1 січня 2009 року -75%; з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупнім доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону № 107Л/І, тобто у розмірі не менше 130 гривень без врахування різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

В той же час, суд зазначає, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розділ П «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладена зазначена редакція частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяла по 31 грудня 2008 року.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року N 1751 саме на виконання Закону N 2811-ХІІ (пункт 1).

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом N 2811-XII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом N 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону N 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону N 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону N 2811-XII та Закону N 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону N 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону N 2240-III було виключено статті 40 - 44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону N 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону N 107-VI щодо виключення статей 40 - 44 Закону N 2240-III.

Пунктом 2 розділу III Закону N 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення N 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону N 2240-III, а з 1 січня 2009 року -статті 13, 15 Закону N 2811-XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року N 1751 саме на виконання Закону N 2811-XII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону N 2154-VI не приймався.

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з 1 квітня 2014 року особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону України від 21.11.1992, № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми") відповідно до ст.. 15 якого Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі №21-410а12.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Позивачка ОСОБА_2 будучи особою не застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування звертається до суду з позовними вимогами про зобов'язання УПСЗН в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя нарахувати та сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею три річного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з дня призначення допомоги посилаючись на норми ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, який поширює дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Як було встановлено в судовому засіданні, позивачка ОСОБА_2 звернулася до УПСЗН в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя із заявою про перевірку законності нарахування допомоги по догляду за дитиною та проведення перерахунку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з дня призначення допомоги - 16 червня 2014 року. При цьому ніяких довідок щодо сукупного доходу сім'ї для проведення перерахунку, позивачкою надано не було.

Згідно відповіді УПСЗН в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя № 05 вх Л-173-1.7-02/1-04 від 24 червня 2014 року позивачці ОСОБА_2 було роз'яснено про необхідність надання звернення за призначенням допомоги у розмірі що перевищує мінімальний розмір а також про необхідність надання довідок підтверджуючих матеріальний стан родини. Позивачка ОСОБА_2 із зазначеною заявою не зверталася і довідок на підтвердження матеріального стану родини не надавала.

Таким чином, суд прийшов до висновку що відповідач, виплачуючи позивачці з 1 квітня 2014 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень, діяв правомірно, а тому підстав для визнання його дії не законними та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років, не має.

Керуючись ст. ст. 8-11, 116, 159, 160, 162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2014 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення або у разі неприсутності сторін під час проголошення постанови протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя ____ Шиян В.В.