Постанова № 42712861, 10.02.2015, Чорнухинський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
10.02.2015
Номер справи
549/38/15-а
Номер документу
42712861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 549/38/15-а

Провадження № 2-а/549/3/15

Постанова

іменем України

10 лютого 2015року Чорнухинський районний суд Полтавської області

в складі: головуючого-судді Орел І.І.

при секретарі Міщенко Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чорнухи справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області щодо поновлення строку звернення до суду та визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області щодо перерахунку пенсії,

встановив:

22 січня 2015 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області щодо визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області щодо перерахунку пенсії.

Свій позов мотивував тим, що він 03 лютого 2014 року звільнений з посади начальника управління Державної казначейської служби України у Чорнухинському районі у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності, відповідно до ст.38 КзПП України та отримує пенсію у відповідача, яку призначено як державному службовцю, у відповідності до ст. 37 Закону України « Про державну службу».

При зверненні до Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районні Полтавської області для обчислення розміру пенсії ним була надана довідка №33 від 03.02.2014 року, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02. 2011 року №5-1 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». У вказаній довідці в графі «Інші виплати» не були зазначені усі інші види виплат, що були нараховані йому та виплачені, як державному службовцю, за період його роботи на державній службі, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціальних питань, індексація заробітної плати (протягом 24 календарних місяців роботи сума зазначених виплат склала 13198,47 гривень). Довідка була складена на вимогу спеціалістів Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі неправильно, і працівник який проводив перевірку її складання на це також не вказав.

Вказані виплати та доплати входили в його заробітну плату, як державному службовцю, на них було зараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак для обрахунку його пенсії ці виплати не були враховані, що є порушенням та не відповідає вимогам чинного законодавства.

Звернувшись 25 грудня 2014 року до Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області з довідкою та з заявою про перерахунок пенсії з часу її призначення з урахуванням індексації заробітної плати та суми матеріальної допомоги, але йому було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на положення ст.33 Закону України «Про державну службу». Рішення про відмову в перерахуванні пенсії вважає неправомірним та таким, що порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному його заробітній платі.

Просить суд:

- поновити строк для звернення до суду, так, як про свої порушені права дізнався у грудні 2014 року;

визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області в частині відмови перерахунку його пенсії з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії та виплатити йому недоплачену пенсію починаючи з 03 лютого 2014 року.

Позивач ОСОБА_1, в судовому засіданні, позов підтримав в повному обсязі. Повідомив, що в лютому 2014 року йому була призначена пенсія, як державному службовцю, у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу", а у грудні місяці 2014 році дізнався, що Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області при нарахуванні пенсії порушило його права на отримання пенсії у відповідності з нормами чинного законодавства. Довідку про складання заробітної плати, що подається для призначення пенсії підготувала головний бухгалтер Управління державної казначейської служби України у Чорнухинському районі Полтавської області ОСОБА_2 Перед складанням довідки вона спілкувалася з заступником начальника управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі ОСОБА_3 До довідки не включена матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціальних питань, індексація заробітної плати. В грудні 2014 року звернувся з заявою про перерахунок пенсії та надав довідку Управління державної казначейської служби у Чорнухинському районі Полтавської області, де в графі "Інші виплати" зазаначені всі інші види виплат, що були йому нараховані та виплачені, як державному службовцю, за період його роботи на державній службі. 06 січня 2015 року від Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області отримав листа, відповідно до якого йому було відмовлено в перерахуванні пенсії. Рішення відповідача вважає неправомірним та таким, що порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі,відповідному його заробітній платі.

Представник відповідача, Самойлік Ю.І., в судовому засіданні, заперечував проти задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 про перерахунок пенсії. Мотивував тим, що винагорода за вислугу років, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань при визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця Законом України «Про державну службу» та Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не передбачені.

Пенсія ОСОБА_1 нарахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, провести перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плат, винагороди за вислугу років та матеріальної допомоги є неможливим, оскільки на даний час зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця не вносилося.

Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони по справі, свідків, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії . Зокрема, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За наведеними нормами отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У статті 1 ЗУ «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 ЗУ « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст.33 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових

окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються

Кабінетом Міністрів України.

Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до статті 37. Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне

страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії

вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

За наведеними нормами отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні бути враховані в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Таким чином, висновок Управління Пенсійного фонду в Чорнухинському районі Полтавської області про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, яка не включається до складу заробітної плати державного службовця та не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права та не відповідає вимогам ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Свідок, ОСОБА_2, суду повідомила, що відповідно до чинного законодавства вона виготовляла на ім'я ОСОБА_1 довідку для призначення пенсії. Перед її виготовленням вона звернулася до спеціаліста Управління Пенсійного фонду у Чорнухинському районі ОСОБА_3, для погодження правильності складання відповідповідної довідки. Від ОСОБА_3 дізналася, що у розмір заробітної плати не потрібно включати матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та індексацію заробітної плати.

Свідок, ОСОБА_3, суду показала, що вона працює заступником начальника Управління Пенсійного фонду України у Чорнухинському районі, повідомила., що у довідку про заробітну плату, для нарахування пенсії, не потрібно включати матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутові потреб та індексацію заробітної плати.

Суд, вважає, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустив строк звернення до адміністративного суду за захистом його порушених прав.

Відповідно до ст. 99 КАС України, встановлено шестимісячний строк для звернення до суду, з урахуванням того, що ОСОБА_1 звернувся до суду 22 січня 2015 року, то перерахування необхідно провести з 22 серпня 2014 року.

Керуючись ст.1 ЗУ «Про оплату праці», ст.ст.33,37 ЗУ «Про державну службу», ст..41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст..66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» , ст.ст. 99, 100, 163,164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати причини пропущення строку звернення до суду ОСОБА_1 поважними.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області в частині відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, з 22 серпня 2014 року, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були нараховані та отримані ОСОБА_1, з яких було нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постанова може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Чорнухинський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Головуючий